Čech vlaštovkou na mistrovství přehodil soupeře o sedm metrů, minul výseč

  • 6
Žádné motory, žádná technika. Jen list papíru a schopnosti závodníka rozhodovaly o vítězi světového šampionátu v hodu vlaštovkou. Borec z Bulharska ji poslal do vzdálenosti přes 50 metrů. Arménskému soutěžícímu vydržela papírová vlaštovka ve vzduchu přes 14 sekund. Českému borci Tomáši Beckovi uniklo vítězství o vlásek, protože ač měl bezkonkurenčně nejdelší let, minul o pět centimetrů cílovou výseč.

Mistrovství světa Red Bull Paper Wings 2015 se konalo tradičně ve slavném Hangáru 7 v rakouském Salzburku (mistroství se koná jednou za tři roky). Zájem byl o něj veliký. Do soutěže se přihlásilo 46 000 lidí, kteří prošli 500 koly tak, aby se zúžil výběr na 200 účastníků finále.

Podívejte se Hangáru 7

Tradičně nejsledovanější kategorií bývá hod vlaštovkou na dálku. Vítěz Veselin Ivanov z Bulharska hodil 53,22 metru a překonal tak rekord Čecha Tomáše Becka, jehož „stroj“ před třemi roky dolétl na značku 50,37 metru (více o šampionátu zde). „Splnil se můj sen, pořád nemůžu uvěřit, že se mi to povedlo,“ utřel slzu dojatý vítěz Ivanov.

Druhý skončil Chorvat Jovica Kozlica, třetí Yuki Kajiya z Japonska.

Čech Beck však mohl svůj triumf zopakovat. Ve finále totiž hodil přes šedesát metrů, čímž by stanovil nový rekord – a určitě na dlouho. „Měl jsem neuvěřitelnou smůlu. Minul jsem totiž cílovou výseč o pět centimetrů,“ mrzí se český závodník.

Nejdelší let:
1. Veselin IVANOV (BUL) – 53,22 m
2. Jovica KOZLICA (CRO) – 51,22 m
3. Yuki KAJIYA (JPN) – 50,05 m

Nejlepší akrobacie:
1. Avedis TCHAMITCHIAN (LBN) – 50 bodů
2. Tomasz CHODYRA (POL) – 47 bodů
3. Ryan NACCARATO (USA) – 46 bodů

Nejdelší doba strávená ve vzduchu:
1. Karen HAMBARDZUMYAN (ARM) – 14,36 s
2. MA IENG (HKG) – 13,76 s 
3. Yohei HAYASHI (JPN) – 12,18 s

Best Team: 
Hong Kong – 21 bodů

V tom okamžiku však neuvažoval o tom, že by vztekem vlaštovku roztrhal  nebo ji snědl. „Jenom jsem si nasadil čepici, aby mě nikdo při té ostudě neviděl,“ přiznal se. 

Zda se zúčastní za další tři roky sám neví. „Primárně je to soutěž pro studenty a kdoví, co s námi bude za tři roky,“ krčí rameny. Ale když to jenom troch půjde, určitě by se zase přihlásil. Jen to bude mít obtížnější. Jako vyřazený bude muset znovu projít celou kvalifikací.

Pro porotce byla zřejmě nejatraktivnější soutěž o nejlepší akrobacii. „Jako soudci hledáme tři věci: konstrukci, tvořivost a letový výkon,“ vysvětlil jeden z pěti komisařů Zach King. Obecně se však shodli na tom, že finalisté předvedli neuvěřitelnou invenci a vynikající konstrukční nápady. 

Vítězem této kategorie se stal Avedis Tchamitchian z Libanonu. Ten byl tak natěšený, že ihned prohlásil, že udělá vše pro to, aby si titul zasloužil i v dalším ročníku.

Hangar-7 v Salzburgu je ve vlastnictví společnosti Red Bull. Není to hangár v tradičním smyslu slova, ale spíše multifunkční budova s kolekcí 25 historických letounů, vrtulníků a automobilů F1. Je zde restaurace, dva bary, společenská místnost a letadla, a je otevřený pro veřejnost. Budova je postavena jako profil křídla, prosklená konstrukce je z 1200 tun oceli.

Podívejte se na video, ať můžete nasát báječnou atmosféru, která provázela letošní ročník.