Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Osm kroků pro (staro)nový balkon: nutná je pečlivost a dodržení postupů

Dlažba na balkoně musí něco vydržet. Bude vystavena slunci, ale také dešti a mrazu. Při pokládce nové dlažby se nevyplatí podlehnout dojmu, že ta stará není poškozená. Nikdy nevíte, co se skrývá pod povrchem – praskliny či dutá místa.
Při opravě balkonu se vyplatí pečlivost, protože dlažba trpí velkými teplotními...

Při opravě balkonu se vyplatí pečlivost, protože dlažba trpí velkými teplotními výkyvy, deštěm, sněhem i sluncem. | foto: Profimedia.cz

Při rekonstrukci balkonu je nutné odstranit starou keramickou dlažbu, často také spádový beton pod ní, popřípadě provést i opravu nosné konstrukce balkonu. Novou dlažbu není vhodné pokládat na tu původní. I když původní keramická dlažba může vypadat nepoškozeně, skrývají se pod ní zpravidla dutá místa, případně jiné vady.

Nezapomeňte, že před pokládkou dlažby musí být povrch podkladní konstrukce pevný, soudržný, zbavený starých nátěrů, vosků, mastnoty, prachu a dalších nečistot. 

Kromě stavební chemie budete potřebovat i keramickou dlažbu a balkonové tvarovky. Tyto přelivové keramické prvky umisťované na hranu balkonu jsou s ohledem na životnost balkonu výhodné, protože mají při teplotních změnách povrchu stejnou roztažnost jako dlažba, na rozdíl například od oplechování.

Montáž krok za krokem

1) Penetrace podkladu: betonovou nosnou konstrukci opatříme penetrací, která uzavře savý povrch podkladní konstrukce. Penetrace se obvykle před použitím naředí, například u Rako PE 202 je to 1:3.

2) Tvorba spádového klínu: spádový klín lze snadno vytvořit s využitím vyrovnávacího potěru, například moderního cementového potěru s vlákny (s přídavkem zušlechťující emulze). Tyto potěry jsou vhodné pro spádované podlahy od 5 do 100 mm. Potěr je pochozí již po třech dnech, dlažbu lze položit nejdříve za 14 dní.

Spád podlahové konstrukce musí činit minimálně 2 %, aby voda z povrchu dobře odtékala.

3) Hydroizolace: na vyspádovanou plochu balkonu, včetně čelních stran, provádíme izolaci. Využít lze jednosložkovou flexibilní hydroizolační stěrku proti tlakové vodě. Nanáší se ve dvou vrstvách v celkové tloušťce minimálně 2 mm. Interval mezi jednotlivými vrstvami by měl činit minimálně 4 hodiny.

Pro balkon a terasu volte vždy hydroizolaci určenou pro trvalé zatížení vodou a nezapomeňte ji nanést ve dvou vrstvách. Druhá vrstva je pojistná – v první vrstvě totiž může vzniknout bublina nebo se objevit kamínek, což naruší hydroizolační funkci materiálu. Důležité je izolovat i čela balkonu, zabráníte tak vlhnutí podhledu.

4) Aplikace těsnicí pásky: do místa styku podlahy se stěnou vložte do izolační vrstvy bandážní a těsnicí pásku minimálně šířky 100 mm. Těsnicí páska musí být vlepena do hydroizolace celoplošně. Oboustranně kašírovaná páska je určena pro přemostění a utěsnění napojení mezi podlahou a stěnou.

Do místa styku podlahy se stěnou vložte do izolační vrstvy bandážní a těsnicí pásku minimálně šířky 100 mm.

Pokládka keramické dlažby je možná, až když vyzraje izolační stěrka, což je přibližně po 1–3 dnech. Stěrka se nesmí aplikovat při přímém slunečním svitu. Při vysychání chraňte stěrku před deštěm.

5) Lepidlo: pro montáž dlaždic včetně balkónových tvarovek využijte flexibilní lepicí tmel třídy C2TES1 – jde o lepidla s vysokou příčnou deformací a přídržností. Vhodné je volit lepidla se zvýšenou dobou otevřeného času. Lepení se doporučuje provádět dvoukontaktně, metodou Buttering & Floating, kdy se lepidlo nanáší na dlaždici i na podklad. Spotřeba lepidla se pohybuje cca na úrovni 4,5–5 kg/m2.

Při pokládce se vyvarujte přímého oslunění. Mohlo by dojít k přeschnutí povrchu lepidla, což omezí kontakt dlažby s podkladem.

6) Balkonové tvarovky: kromě keramické dlažby využijte na jejím okraji i keramické balkónové tvarovky. Mohou mít stejný či podobný odstín jako dlažba, často se využívá také kontrastních odstínů, což působí zajímavě.

7) Spárování: plošné spárování včetně spárování tvarovek provádíme nejlépe vodoodpudivou a vodotěsnou hmotou. Vhodná pro tento účel je například superflexibilní rychleschnoucí spárovací hmota s příměsí skelných vláken. Spotřeba spárovací hmoty je cca 0,4–0,8 kg/m².

U balkonů a teras vystavených povětrnostním vlivům dodržujte šířku spáry minimálně 5 mm.

8) Dilatační spáry: u balkonů do velikosti cca 4 m² není nutné realizovat plošné dilatace. U větších ploch se dilatace provádí zhruba po třech metrech (přesný rozměr by měl odpovídat dvojnásobku hloubky balkonu). Obvodovou dilataci v místě styku stěny s podlahou je však nutné provést vždy. Dilatace se s ohledem na umožnění pohybu v přechodové spáře provádí pomocí podkladního separačního provazce a trvale pružného polyuretanového tmelu.

Separační provazec zamezí nežádoucímu přilnutí tmelu ke dnu spáry a zajistí její přesnou tloušťku. Díky provazci zajistíme dlouhou životnost pružné spáry bez vzniku trhlin.

9) Dokončení, úklid: na postavební úklid je ideální použít profesionální prostředky, které si poradí s cementovými zbytky, ale i s cementovými závoji, hořečnatými a minerálními usazeninami.

Sloupky zábradlí kotvíme vždy mimo keramický obklad, abychom nenarušili hydroizolaci v ploše balkonu. Zábradlí lze kotvit z bočních stran balkonu, odkud voda stéká rychle a nedostane se tak do podkladu jako na vodorovné konstrukci. Další variantou je kotvení do fasády, pak se o povrch dlažby balkonu opírá jen „nožička“. Toto řešení je běžné u panelových domů.

Při výběru je vhodné nekombinovat chemii od více různých firem, ideální je použít komplexní systém, jehož prvky spolu „hrají“. Najdete ho například na stránkách českého výrobce Rakosystem.cz i dalších výrobců stavební chemie, například Den Braven, Sika či Mapei. 

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

KVÍZ: Jak se vyznáte v řemeslnické hantýrce? Otestujte se a hrajte o ceny

Soutěž

Chce po vás řemeslník podat červíka nebo flanču? Logicky nerozumíte a v jeho očích jste neználek, který nerozumí základním věcem. Anebo s chápavým úsměvem porozumíte a podáte mu vždy přesně to, co...

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025

Do plavek spolu se psem. Běhejte společně, prospěje to oběma

První jarní sluneční paprsky nás konečně zvou k delším procházkám a pohybu na čerstvém vzduchu. I proto je jaro obdobím, kdy se snažíme vrátit v zimě ztracenou kondici. Pozornost bychom ale měli...

26. března 2025

Domov i zahradu barevně a jarně naladí předpěstované modřence či hyacinty

Zima se nám se svými krátkými dny a chladnými nocemi někdy zdá nekonečná. Jara jsme se sice konečně dočkali, ale pokud na zahradě nemáme aspoň čemeřice nebo nějaké cibuloviny – a na podzim jsme žádné...

25. března 2025

Pinzeta místo příboru? Takové překvapení vás čeká v michelinské restauraci

Nebýt podrobného výkladu před každým chodem, člověk by často nepoznal, co právě jí. Extravagantní vzhled pokrmů doprovázejí neméně výstřední chutě – jednou úžasně harmonické, jindy zas vzrušující až...

25. března 2025