Prodává se sběratelský unikát, replika kroměřížského tolaru z roku 1683 - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prodává se sběratelský unikát, replika kroměřížského tolaru z roku 1683

  18:50
Česká mincovna vytvořila repliku kroměřížského tolaru, který se poprvé razil v roce 1683. Jedná se o jednu z nejhezčích mincí, které se tehdy vyráběly. Tolar, na němž je vyobrazený tehdejší biskup Karel z Lichtenštejna, vyjde sběratele na 1 450 korun.
Fotogalerie3

Kroměřížský tolar je v prodeji ve speciální upomínkové sadě. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Českému království tehdy vládl císař Leopold I., Vídeň obléhali Turci a v Kroměříži ve stejný rok vyrazili stříbrný tolar tak zdobný, že ho odborníci po 330 letech zařadili do unikátní reprezentační kolekce tolarů z jednotlivých mincoven Čech a Moravy.

Významnější je jen sbírka Vatikánu

Poklad olomouckých biskupů, kteří sídlili v Kroměříži, zatím viděla jen hrstka vyvolených, především historiků.
Tvoří jej unikátní sbírka zlatých a stříbrných mincí a medailí. Podle odborníků je v Kroměříži druhá nejcennější kolekce svého druhu na světě. Významnější už mají jen ve Vatikánu.

"Kroměřížská sbírka není nijak početná, jde řádově o desítky mincí a medailí. Mimořádná je však tím, že jsou v ní jen ražby církevních mincoven," vysvětlil správce sbírky Miroslav Myšák.

Jádro sbírky vzniklo ve druhé polovině 19. století. Společně nebyly mince nikdy ani vystaveny, proto bude jejich zpřístupnění přelomovou událostí. Naplánované je na sezonu 2014/2015.

"Ve druhém patře zámku vznikne stálá výstava. Momentálně řešíme, jak ji sestavit a popsat, čekat budeme také na vitríny," dodal Myšák.

Ty musí být bezpečnostní, z nerozbitného skla a vybavené pohybovými čidly. Jedna taková vyjde na desítky tisíc korun.

Už na příští rok však slibují odborníci první část katalogu, který unikátní sbírku popíše. U každé mince budou informace, odkud pochází, z čeho je vyražená, ale i jak se dostala do sbírky. V závěru bude mít katalog až 15 dílů.

Poprvé ho vyrazili v roce 1683. Jeho novodobou repliku nedávno pokřtili v Kroměříži.

"Je to sběratelský unikát, jde o jednu z nejhezčích mincí, které se v Kroměříži razily," tvrdí Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny v Jablonci nad Nisou.

Právě odtud replika pochází. Loni vyrazili tolary z šesti mincoven včetně té kroměřížské, letos přidají ještě čtyři další.

"Chceme ukázat, co ve které mincovně dělali, a vždy přidáváme i historicky ověřený text s příběhem té které mince," dodal Jokl.

Na tolaru je latinský nápis

Stříbrným tolarem z Kroměříže, který se razil z trojské unce ryzího stříbra, se ve své době běžně platilo. Podle historika a numismatika Petra Vorla, který s Českou mincovnou na výběru tolarů do speciální kolekce spolupracuje, jde o mimořádně zdobnou minci.

"Na lícní straně je prostovlasé poprsí vydavatele v detailně propracovaném biskupském taláru. Rubová strana nese složitou heraldickou výzdobu," píše Vorel v dokumentu přiloženém ke krabičce s tolarem.

Upozorňuje také na čtvrcený štít ve tvaru srdce se znakem olomouckého biskupství nebo rodový erb Lichtenštejnů.

"Nad tímto znakem jsou symboly církevní a světské moci olomouckých biskupů, tedy biskupská mitra a berla a knížecí koruna a meč," pokračuje Vorel.

Latinský nápis na tolaru překládá takto: Karel, z Boží milosti biskup olomoucký, vévoda, kníže Svaté říše římské, hrabě české královské kaple a hrabě z Lichtenštejna.

Sběratelé pořídí každý ze série stříbrných tolarů za 1 450 korun. Na jakou hodnotu se časem vyšplhají, se však dá odhadovat jen těžko. Důležitou roli hraje fakt, že jich Česká mincovna vyrazila jen tisíc kusů.

"Teď jsou ještě příliš nové, dají se bez problému sehnat a koupit," uvažuje numismatik a obchodník s mincemi Michal Žmolík.

Obecně se dá říct, že mince je cenná v okamžiku, kdy není dostupná. "Navíc jde o medaile, ne o mince v pravém smyslu slova. Medaile se vydávají při nějakém výročí nebo podobné významné události, u nás je ale mnoho lidí nesbírá. Větší část tuzemských sběratelů má zájem o mince," dodal.

Kroměříž o povolení mincovny stála dlouho

O to, aby se v Kroměříži mohly razit mince, usilovalo olomoucké arcibiskupství už v 16. století. Císařský glejt nakonec získalo až v roce 1608.

Žádosti, která se vracela několik desetiletí, ale nevyhověl císař Rudolf II. jen tak. Oplátkou získal cenné spojenectví biskupa Františka z Ditrichštejna ve válečném tažení, v němž už v té době zůstával osamocený.

V Kroměříži se však díky povolení mohlo začít s ražbou mincí. Ty první vznikly na přelomu let 1613 a 1614.

Mincovnu v Kroměříži najdete snadno. Nachází se u cesty od zámku směrem ke koupališti.

Takto vypadá erb na budově mincovny v Kroměříži.

Největší rozmach zažila mincovna o půl století později, v době biskupa Karla z Lichtenštejna. Do oběhu dodávala obyčejné mince v hodnotách od půl krejcaru do patnácti krejcarů. Bylo běžné, že se na jednom území platilo penězi z různých mincoven.

"Tehdy nebyly peníze kryté zlatem v bance jako dnes. Tato mince měla hodnotu toho kovu, ze kterého byla vyrobená," vysvětlil historik kroměřížského arcibiskupského muzea Miroslav Myšák.

Stříbrné tolary a zlaté dukáty proto byly na běžné placení příliš cenné, razily se málo, zato však razidly, která měla mimořádnou uměleckou i technickou úroveň.

Budova kroměřížské mincovny se dochovala až do dnešních dnů, ale bez původního vybavení. Nabízí však repliky původních strojů, stálou výstavu o mincovnictví na Moravě nebo komiksově zpracované dějiny mincovnictví.

Navazuje na ni loni zpřístupněná vodárna, ve které se dochovalo zařízení na čerpání vody z přelomu 19. a 20. století a někdejší orlovna. Ta dnes slouží jako výstavní galerie.

Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

29. března 2025

Ledový kámen do Arktidy a stromoví humři. Pražská zoo zahájila sezonu

Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájila už 94. sezonu. Celodenní oslavy provází nejen kulturní program, ale také pro zahradu význačné události, včetně představení jedné novinky....

29. března 2025  14:12

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Dokonalá výbava pro vaše miminko? Vyhrajte balíček NUK Perfect Match
Dokonalá výbava pro vaše miminko? Vyhrajte balíček NUK Perfect Match

Vybrat správnou kojeneckou lahvičku či dudlík bývá často obtížné. My vám však s výběrem rádi pomůžeme. Zapojte se do naší soutěže a získejte...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025