Komoda polepená látkou změní výraz přesně podle toho, jaký kabátek jí vyberete....

Komoda polepená látkou změní výraz přesně podle toho, jaký kabátek jí vyberete. Pokud chcete, aby na sebe vzor navazoval (jako na snímku) musíte buď polepit jen čela šuplíků, nebo látky nakoupit víc a nastříhat (či nařezat) si ji tak, aby vám vzor navazoval, i když látkou přelepíte horní a spodní hranu šuplíku. Látka ale nesmí být ani příliš silná, aby vám pak šly šuplíky zavírat, to vše si musíte vyzkoušet předem. | foto: IKEA

K renovaci nábytku využijte textil. I z krabic vytvoří bytové doplňky

  • 0
Nový kousek do bytu nemusí znamenat velké investice. Máte-li chuť vnést třeba ještě před svátky do svého bytu svěží vítr a úklid vám nestačí, udělejte jen pár změn. Třeba dejte nový kabát unaveným kouskům nábytku z levného dřeva či papundeklu.

Zcela nový výraz může získat třeba ohmataná nenalakovaná komoda, když ji polepíte textilem a po dokonalém zaschnutí lepidla navrch natřete bezbarvým lakem, aby šla bez problémů udržovat v čistotě. A nebo fázi polepování vynechte a rovnou vezměte do ruky štětec a akrylové barvy vhodné na nábytek.

Komoda polepená látkou změní výraz přesně podle toho, jaký kabátek jí vyberete. Pokud chcete, aby na sebe vzor navazoval (jako na snímku) musíte buď polepit jen čela šuplíků, nebo látky nakoupit víc a nastříhat (či nařezat) si ji tak, aby vám vzor navazoval, i když látkou přelepíte horní a spodní hranu šuplíku. Látka ale nesmí být ani příliš silná, aby vám šly polepené šuplíky otevírat a zavírat, to vše si musíte vyzkoušet předem.

Toužíte-li spíš po barvách než po přírodních tónech, můžete dřevěnou komodu bez povrchové úpravy přetřít barevným mořidlem, ideálně ještě předtím, než se na ní objeví otisky špinavých prstů. Pokud už se tak stalo, nebo chcete překrýt třeba nepěknou umělou dýhu, pak sáhněte po akrylových barvách vhodných na interiérový nábytek. V hobby marketu se předem poraďte, jak konkrétní povrch před vlastním malováním ošetřit, aby barva dobře držela.

Podobně to můžete udělat s krabicemi, do kterých ukládáte třeba hračky, DVD, časopisy nebo sezonní oblečení. Látku vždy stříhejte (nebo řezejte) s potřebným přesahem na patřičných místech, jako jsou hrany a okraje. Vyberete-li na polepení tmavou nebo režnou látku, neměla by se polepená krabice nějak extrémně špinit.

Pokud zvolíte světlé barvy a chcete, aby krabice vydržela pěkná, můžete ji také natřít bezbarvým lakem. Chce to ale vícero vrstev a každou po zaschnutí přejeďte jemným smirkovým papírem ještě předtím, než nanesete další vrstvu.

Na krabicích (klidně i pevných kartonových od bot) si můžete vyzkoušet, jestli se můžete pustit do polepení nějakého složitějšího kousku nábytku, přijde to levněji. Pro krabice i nábytek platí stejné pravidlo: disperzní lepidlo naneste v rovnoměrné vrstvě na celou polepovanou plochu a látku po celé polepované ploše pečlivě přitisknout, uhladit a nechat zaschnout.

K polepení stolu budete potřebovat nejen disperzní lepidlo a plochý štětec, bude se vám hodit i sponkovačka, která vám pomůže látku přichytit na místech, která nejsou na první pohled vidět. Vše si pečlivě dopředu rozměřte, látku si můžete nastříhat nebo nařezat, jako to dělají patchworkářky. Pak už potřebujete jen šikovnost, přesnost a spoustu trpělivosti.

U stolu už je takové polepení látkou složitější. Můžete samozřejmě polepit jen desku stolu, rovnou plochu by měl zvládnout polepit každý. Důležité je, abyste lepidlo rovnoměrně rozetřeli po celé ploše a látku pečlivě přitiskli k podkladu.

Pokud se ale rozhodnete polepit celý stůl, jak je tomu na naší ilustrační fotografii, pak musíte být hodně pečliví, přesní i trpěliví. K ruce se vám pak bude hodit i sponkovačka, kterou si neposlušnou látku můžete přichytit na spodní straně stolu či vnitřní straně nohou. Textilní plochu stolu byste pak měli chránit buď vrstvou bezbarvého laku (viz popis výše).

A nebo můžete jít cestou nejmenšího odporu. Nic nelepte, pořiďte si skleněnou desku v rozměru desky stolu a můžete pod ní textil obměňovat podle příležitosti.