Životnost řetězu se odvíjí i od tvrdosti řezaného materiálu (ilustrační foto).

Životnost řetězu se odvíjí i od tvrdosti řezaného materiálu (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Jaký řetěz vybrat na pilu. Češi vymysleli vyhledávací portál

  • 5
Vybrat a koupit správnou lištu či řetěz k motorové pile je pro laika často problém. Typů a rozměrů je totiž neuvěřitelné množství a ne každý prodavač v obchodě je schopný odborně poradit. Na webu teď můžete najít navigací, která vás v případě pochybností navede přímo podle značky stroje.

Navigaci začal nabízet webu Oregonobchod.cz. Při výběru z katalogu řetězů dokáže zobrazit řetěz doporučený pro vaši konkrétní značku a model. V systému najdete nejen značky jako Dolmar, Stihl či Husqvarnu, ale i bezejmenné stroje z hobby marketů a dalších řetězců.

„Neustále zkoumáme, co je na trhu a přidáváme nové stroje. Pak už je to většinou snadné, protože i neznámé čínské značky vycházejí z našich běžných typových řešení, což je pro ně nejsnazší a nejlevnější cesta,“ říká Petr Jíra ze společnosti Agroles Písek, která provozuje web provozuje a která je českým zástupcem největšího světového výrobce pilových řetězů a lišt..

Například pro pilu Dolmar 106 najde systém 21 řetězů od nejkratšího se 42 články až po nejdelší s 56 články. Tento údaj laikovi moc neřekne, ale zorientovat se můžete například tak, že se podíváte vpravo do příslušenství, kde si ověříte, zda tento řetěz odpovídá délce vaší lišty.

Ale můžete postupovat i obráceně. Pokud víte, že máte čtrnáctipalcovou lištu (35 cm), což je číslo, které fyzicky najdete přímo na ní, zvolíte v navigaci volbu místo k řetězům k lištám. A vpravo mezi navazujícími produkty zase najdete „svůj“ řetěz. V tomto případě s 52 články, v 3/8 rozměru pro lištu 1,3 mm.

Často se stává, že někteří marketoví prodejci nabízejí značky, které jsou nevyvážené. Se slabým motorem se tak nabízí extrémně dlouhá lišta. Jenže taková pila spotřebuje velké množství energie jenom na to, aby dokázala točit dlouhým řetězem, přitom by mohla být dobrým pomocníkem, ovšem s kratší lištou. Ta dá více energie do řezání a méně do překonání tření řetězu o lištu.

Pak postupujte stejně. V katalogu produktů hledejte lišty a zvolte stroj. Na našem „vzorovém“ Dolmaru jsme našli 11 lišt. Když začnete rozklikávat jednotlivé roletky, zjistíte, že tento výrobek je stavěný na rozteč 3/8. To je vzdálenost mezi jednotlivými články řetězu, kterým odpovídá i řetězka pily.

Zjistíte, že na tento stroj můžete nasadit lišty od 25 do 45 cm. Proč trápit stroj, když potřebujete jenom prořezávat stromy v sadu. Tak koupíte krátkou. Pokud občas potřebujete podříznout strom, budete potřebovat dlouhou – i když je vám jasné, že pila bude pracovat na samotném pokraji svých sil.

A vpravo si zase v kontextovém menu vyberete odpovídající řetěz s odpovídajícím počtem článků a roztečí.

Ne vždy je to tak jednoduché. Pokud máte například značku Stihl, může si vybrat nejen nejobvyklejší 3/8 rozměr, ale třeba i 1/4 rozteč. V ní se dělají carvingové lišty pro profesionály, kteří potřebují zúžený hrot lišty například pro umělecké řezbářství. Na rozdíl od běžných lišt za 500 korun tyto stojí pětinásobek.

Abychom byli spravedliví: poměrně dobře má zpracovaný výběr řetězů a lišt i internetový obchod KOX24.cz. Ovšem zatím tam chybí celková provázanost nejen mezi lištami a řetězy, ale i dalším odpovídajícím příslušenstvím, které je běžně potřebné – pilníky, ostřiči, oleji i ochrannými pomůckami.

Při prodeji strojního vybavení je taková komplexní nabídka zatím výjimkou. Zatímco při kupování mobilního telefonu si můžete rovnou objednat vše od náhradní baterie až po držák do auta, když si kupujete vyžínač, jen málokde vám k tomu nabídnou zároveň i popruh, ochranné brýle nebo pracovní boty.

Kdy je potřeba řetěz vyměnit

Zásadní otázkou je, kdy je třeba řetěz a lištu měnit. „Je to velmi individuální. Obecně se říká, že když zlikvidujete tři hobby řetězy, měli byste vyměnit i lištu. Jenže to se odvíjí od toho, jak se strojem zacházíte. Když někdo často třeba při dořezávání zajede do hlíny, bude řetěz tupit podstatně víc než ten, kdo si dává pozor. Záleží také na tom, jak se stará o mazání řetězů,“ popisuje Jíra a zdůrazňuje, že tato činnost patří u pily k těm nejzásadnějším.

Hodně lidí totiž maže řetěz olejem, který k tomu není určený a diví se, že si zničí řetěz i lištu. Různé fritovací oleje či vyjetý olej z auta nemají správnou viskozitu, takže z lišty během provozu vytékají, místo aby mazaly.

Výsledkem je to, že řetěz má příliš velké tření a zbytečně se opotřebovává nejen lišta, ale i řetěz. Navíc se přetěžuje motor, který zvláště u hobby pil nemívá příliš výkonu. Část výkonu se pak spotřebuje na samotný pohon řetězu po liště, místo aby pomohl řezání. Přitom litr minerálního oleje pro mazání stojí jen přes stovku, bioolej pro lesníky o padesátikorunu víc.

Stejně tak je důležité stroj nepřetěžovat, což nejlépe zajistí správné nabroušení řetězu. Jakmile začnete mít pocit, že musíte na pilu příliš tlačit a místo pilin začne z řezu vypadávat jen prach, je čas nabrousit řetěz (jak na to, si přečtěte zde).

Většina řetězů má na zubu čárku, která určuje, kam až je možné jej ubrousit. Pak už je nutné řetěz vyměnit. Většina řetězů stojí kolem 300 korun. Ve výběru najdete i dražší rozměrově odpovídající, ovšem bývají označené jako poloprofi. Je otázka, jak často řežete a s jak tvrdým dřevem se potýkáte, abyste usoudili, zda se vám vyšší investice vyplatí.

Kdy budete potřebovat novou lištu

Obecně se tvrdí, že lištu byste měli obracet jednou za týden. Záleží však na tom, jak často řežete a jak dobře mažete. Na straně řezu se lišta opotřebovává více a nejčastěji dochází k obrušování pod špičkou pily, kde je nejfrekventovanější místo řezu.

Aby bylo opotřebování lišty co nejmenší, je třeba lištu pravidelně čistit. Jednak od mízy z porážených stromů, jednak odstraňovat otřepy z kluzných částí. Ty budou vznikat, i když mažete vzorně. Jakmile se třou o sebe dva kovové díly, neubráníte se tomu. Buď to uděláte plochým pilníkem, nebo se prodávají malé srážeče hran, které pomohou dodržet geometrii hran dráže na liště, aby řetěz měl minimální tření.