Zasouvací pilku je možné nosit i na opasku.

Zasouvací pilku je možné nosit i na opasku. | foto: Fiskars

Jádroviny řezejte až v předjaří, jinak neodolají mrazu, radí odborník

  • 7
Předjaří je typickým termínem pro řez jádrovin. Totéž platí i pro rybíz, lísku či angrešt. Pozdní zimní řez je pro tyto druhy dřevin základním řezem.

"U jádrovin by podzimní řez znamenal snížení odolnosti proti mrazu, proto bych u těchto dřevin doporučoval začít až někdy v únoru," tvrdí Josef Sus z České zemědělské univerzity v Praze a spoluautor knihy Řez ovocných dřevin (GRADA). "A to přesto, že někteří praktici řez provádějí na podzim nebo na začátku zimy," upřesňuje.

Zároveň přiznává, že někteří velkoproducenti kvůli nedostatku lidí s řezem začínají již brzy po sklizni a končí až v březnu těsně před tím, než začnou stromy rašit. "Ale i v těchto případech se ovocnáři snaží, aby se definitivní řezy, tedy až u kmene či na hlavních větvích, nechaly až na předjaří.

Ať už se rozhodnete řezat kdykoliv, je podle Suse nejdůležitější hlavně rány větší než 30 milimetrů ošetřit. "Vyhlaďte je nožem a natřete štěpařským voskem, stromovým balzámem nebo latexem. Dříve někteří sadaři používali i fermežovou barvu a výsledky taky nebyly špatné," doporučuje.

Ošetření ran se dělá hlavně proto, aby nezůstaly otevřené pro zárodky chorob a bakterií, které by pak mohly strom napadnout a ubírat mu životaschopnost.

Sus otevřeně přiznává, že si netroufne podat jednoduchý návod na vlastní prořezávku. "To není téma na krátký článek, o tom bychom mohli hovořit hodiny nebo týdny, ale stejně by chyběla letitá praxe. Neexistuje jednoduchý návod, každý strom se chová jinak," říká.

Řez jednoletého výhonu na pupen. Vlevo správně, uprostřed chybně, vpravo chybně - příliš nízko.

A zároveň připomíná jen hlavní zásady. "Základem je řez na pupen. Řezejte jen mírně šikmo nad pupenem. Chybou je řezat příliš vysoko, ani ho nepodřízněte příliš šikmým řezem," doporučuje.

Předpokladem úspěchu úspěšného řezu stromů je kvalitní nářadí. Používá se nůž, nůžky či pila. Podle odborníků je potřeba dbát na to, aby byly co nejostřejší, aby se rány nezhmoždily a bylo možné je dokonale ošetřit voskem.

Doporučuje se pořídit si dvoje obouruční nůžky. "Na měkčí dřevo jsou ideální nůžky se dvěma čepelemi, pro tvrdší zase nůžky s jednou čepelí s protilehlou plochou, které se říká kovadlinka," radí František Turek ze společnosti Mountfield, která prodává zahradní nářadí u nás zřejmě nejprestižnějšího výrobce Fiskars.

Jako alternativa k nůžkám se jako novinka objevila malá akumulátorová pilka Flexo Trim, která je schopná řezat větve do síly 30 milimetrů. Je určená těm, kdo si chtějí ušetřit manuální práci a dávají přednost moderním vychytávkám.

Elektrická pila s teleskopickou rukojetí

Malá lehká motorová pila určená pro prořez stromů

Akumulátorová prořezávací pilka snese až 30 minut provozu.

Pro řezy větších průměrů je třeba využít pilku. U ručních pilek se opět doporučuje použít dva typy: pro tvrdší dřevo pilky s menší roztečí zubů, pro měkké s větší. To vše kvůli kvalitě řezu.

Asi jen profesionálové sáhnou po motorové nebo elektrické specializované pile určené pro prořez stromů. Bývají lehké, aby umožnily práci jednou rukou a mívají lištu dlouhou 20–30 centimetrů. Ve verzi s teleskopickou rukojetí (u elektrického provedení) je však možné prořezávat ze země, což je pohodlnější než balancovat na žebříku.