Podle australského vědce Jean-Loupa Raulta je budoucnost v robotických...

Podle australského vědce Jean-Loupa Raulta je budoucnost v robotických mazlíčcích. | foto: Profimedia.cz

Konec domácích mazlíčků. Prognostici tvrdí, že je nahradí roboti

  • 25
Kvůli globálnímu růstu populace se očekává, že v budoucnosti už nebudou místo ani prostředky na chov domácích mazlíčků. Vědci předpovídají, že přemnožené lidstvo bude trpět takovou nouzí, že skutečné zvíře si budou moci dovolit jen ti nejbohatší.

„Perspektiva rozmachu robotických mazlíčků zdaleka není tak přitažená za vlasy, jak by se na první pohled mohlo zdát., říká Jean-Loup Rault z Melbournské univerzity. Rozebíral to v magazínu Frontiers in Veterinary Science. „A není to otázka sta let. Když si vezmete, že v roce 2050 má žít na planetě 10 miliard lidí, tak to může přijít, než se nadějete. Vždyť si jenom vzpomeňte: kdyby vám v minulosti někdo popsal, jak funguje Facebook, tak byste si mysleli, že je blázen,“ popisuje.

Podle něj se to částečně děje už dnes. V Japonsku jsou známé případy, kdy si lidé vytvořili osobní vazbu na robotickou hračku. A připomíná i průkopníka, dětskou hračku Tamagoči, která svého času pobláznila celý svět.

Zřejmě nejznámějším komerčním počinem je robotický pejsek AIBO. Jeho majitelé si k němu často vytvořili vřelý vztah podobně jako ke skutečnému zvířeti a dokonce věří, že jeho duše půjde po jeho smrti do nebe.

Jean-Loup Rault se ptá, co se stane, když od nás robotická zvířátka budou potřebovat méně péče. Nebudete je muset krmit a opečovávat, nebudou trpět nemocemi. Vybudujeme si k nim podobný pocit lásky a zodpovědnosti jako teď, když víme, že jsou na nás závislá?

Podle Raulta bude hlavně záležet na tom, jak se podaří nastavit umělou inteligenci, aby bylo chování pejsků co nejvěrohodnější a srovnatelné s živým psem. Větší problémy však vidí u koček. „Nevím, jak uděláme, abychom naprogramovali zcela nepředvídatelné chování,“ kroutil hlavou.