Rosolozub huspenitý

Rosolozub huspenitý | foto: Profimedia.cz

Rosolozub huspenitý (seudohydnum gelatinosum)

  • 0
Při pohledu na tuto rosolovkovitou houbu málokoho napadne, že se vůbec jedná o houbu. A vskutku, rosolozub je navíc jedlý.
Tuto originální houbu vzdáleně připomínající želé si nemůžete splést. Je totiž jediná svého druhu a ani žádnému jinému druhu se nepodobá.

Jak vypadá

proč mají ostny?

Ostny na povrchu rosolozubu zvětšují jeho povrch, který vytváří výtrusy. Čím tedy větší plocha vytvářející výtrusy, tím větší šance na rozmnožení houba má.

Rosolozub měří do osmi centimetrů do šířky a svým tvarem připomíná mušli, asi centimetr tlustou. Při pohledu na její vrchní stranu uvidíte mléčně bílý povrch, někdy se šedivým odstínem, výjimečně i s fialovým či černým nádechem. Pokrývají ho drobné, sametové chloupky. Když plodnici otočíte, najdete na ní hustě uspořádané ostny, které dorůstají do čtyř milimetrů. Zbarvují se doběla, často mívají namodralý odstín.

Na řezu houby spatříte rosolovitou, vodnatou hmotu stejné barvy jako povrch. Když se houba usuší, připomíná její struktura chrupavku.

Kde a kdy roste

Rosolozuby rostou na trouchnivějícím dřevě jehličnatých stromů, některé se na nich drží krátkou, tlustou stopkou. Vyhovuje jim vlhkost. Najdete je od září do listopadu ve skupinách - vzájemně se překrývají jako stříšky.