Rostlinám dopřejte dostatečně velkou pěstební nádobu, ať vůbec mohou prospívat....

Rostlinám dopřejte dostatečně velkou pěstební nádobu, ať vůbec mohou prospívat. A nepodceňujte závlahu, zvláště na balkoně orientovaném na jih, jihovýchod, případně východ. | foto: www.ikea.cz

Jižní či východní balkon přináší úrodu i květy, sever je oříšek

  • 0
Začínáte-li s pěstováním na balkoně, mohou vám rady a osobní zkušenosti druhých ušetřit spoustu času, peněz i zklamání. Týká se to jak maximálního využití prostoru, tak výběru vhodných rostlin. Přece jen máme balkon každý trochu jiný a jinak orientovaný.

Většině rostlin vyhovuje východní a jihovýchodní orientace, takže majitelé takových balkonů mají napůl vyhráno. Severní totiž bývají příliš stinné a jižní příliš slunné, což bývá pro řadu rostlin v letních tropických dnech zdrcující.

Z toho plyne i další faktor, od kterého byste se měli odpíchnout: sortiment volte i podle času, který chcete péči věnovat. „Například jižní a západní balkony se obvykle musí během letních veder přistínit, aby nedošlo k poškození rostlin prudkým sluncem. Proto je zárukou úspěchu vybrat tu správnou rostlinu na správné místo,“ zdůrazňuje Radka Pokorná ze sdružení Kokoza, které na toto téma pořádá i workshopy.

(Další praktické rady najdete v předchozím článku zde nebo zde.)

Co tedy na balkon orientovaný na jih, východ, západ a sever?

VÝCHOD: Místo, kde by se mělo dařit většině rostlin, pokud jim zajistíte dostatečnou zálivku a ochráníte je před poledním úpalem.

Můžete si tedy vybrat ze širokého sortimentu letniček, bylinek, drobného ovoce i plodové zeleniny pro radost.

Na rozdíl od balkonu orientovaného na jih se tu bude dařit i petrželce, pažitce i šalvěji. „Odvážnější mohou na jaře a na podzim vyzkoušet i listové saláty a ředkvičky, v létě pak popínavé fazole nebo hrášek. A místo bych určitě našla i pro keříková mini rajčátka, papriky a jahody,“ radí lektorka Kokozy.

JIH: S tím se můžete pustit do pěstování klasických letniček, bylinek - z těch se bude dařit zejména rozmarýnu, levanduli, mátě, oreganu, tymiánu, drobnému ovoci i zelenině. Dokonce můžete zkusit i nejrůznější variety růží.

Z jehličnanů zakrslé borovice a jalovce. Stěny, stropy a konstrukce můžete nechat porůst vínem nebo nádhernou, bujně rostoucí vistárií, nebo přilákat motýly komulí Davidovou (rady, jak přilákat motýly, zde). Zkuste i oleandry, syrské ibišky či vavříny, prostě světlo a teplomilné rostliny středomořského typu.

Jak pěstovat a kdy stříhat vistárie, aby kvetly, čtěte zde.

9. května 2014

ZÁPAD: I na západní balon by mělo slunce dopadat několik hodin denně, i to na pěstování stačí, pokud netoužíte zrovna po rostlinách ze Středozemí. Jen pozor na polední letní úpal, před kterým je potřeba rostliny přistínit.

Vychytejte specifika balkonu

Než truhlíky či jiné kontejnery se zeminou usadíte na vybrané místo a osadíte je, pozorujte svůj balkon během dne.

Jen tak totiž zjistíte, že máte i na svém jižním balkoně kout zastíněný sousedním domem, kam slunce během dne v podstatě nesvítí. A podle toho se musíte při výběru stanoviště pro jednotlivé rostliny řídit.

Dařit by se u vás mohlo i rybízu, angreštu či lesním jahodám, z bylinek pak meduňce, bazalce či petrželi. „Západ zvládá i většina letniček včetně pelargonií, i když mohou mít méně květů než na jižním balkonu. Zato můžete vyzkoušet stále populárnější hortenzii,“ doporučuje Pokorná (O jarním střihu hortenzie zde).

SEVER: Přestože je sever nejtvrdším oříškem, takové letničky na něj ještě vyberete: hodí se lobelky, begonie či fuchsie. S bylinkami, ovocem a zeleninou to už je horší, ale lze tu zkusit vypěstovatze semínek asijské saláty jako je mibuna, mizuna, perila či jedlé chryzantémy (podrobnosti v článku zde). Zkuste také vypozorovat, kam jde nejvíce a kam nejméně světla, a podle toho můžete vysadit druhy méně náročné na slunce. Myslete přitom na to, že u fotosyntézy platí: čím méně světla, tím méně závlahy rostliny potřebují.

„Nevěšte hlavu, že ovoci a zelenině se tu příliš dařit nebude, najdou se i výjimky jako kanadské borůvky a lesní jahodník, typickou bylinkou do stínu je kerblík a libeček, ze zeleniny zkuste pěstovat okurky a cukety. Neočekávejte ovšem bohatou úrodu,“ radí Radka zůstat nohama na zemi.

Přinejmenším můžete mít z balkonu krásně zelenou oázu. Z trvalek severní orientaci ocení bergenie a bohyšky, z keřů rododendrony a azalky, z popínavých rostlin například akébie, zimolez či břečťan a z jehličnanů jednoznačně tis.

Další praktické tipy pro každého balkonového pěstitele

- Kvůli omezenému prostoru balkonu vybírejte neproblematické rostliny bez trnů, ostnů či špičatých listů. Vyhněte se raději i jedovatým rostlinám, zvlášť pokud na balkon chodí i děti či domácí zvířata.

- Rostlinám také vyberte dostatečně velké květináče. Pamatujte, že dostatečná hloubka substrátu pro bylinky či letničky je alespoň 15 a 20 cm. Vyšší květiny, trvalky a keře potřebují kontejner hluboký alespoň 30 až 40 cm, stromky sázejte do minimálně půlmetrové hloubky.

Vertikální pěstování v paletě naplněné substrátem.
Vrchní část osázené palety, využitá pro okrasné rostliny.
Ve velkoobjemovém zavlažovacím truhlíku už můžete pěstovat rajčata či papriky....

- Prostor balkonu využijte maximálně a pěstujte rostliny na patra: využijte truhlíky, závěsné koše i konstrukce na popínavé rostliny. Fantazii se meze nekladou, na druhou stranu balkon nepřeplňte. Měl by se stát útulným místem, kde můžete trávit čas - a potřebujete se tam tedy i vejít.

- Nevěště hlavu, když se vám něco nepodaří. „Hlavní je se u pěstování bavit, užít si čas strávený s rodinou, nebo sám se sebou a prostě vypnout. Pěstování doma navíc přispívá k udržitelnému rozvoji, už jen tím, že z každého nákupu v obchodě vyhazujete minimálně plastovou krabičku od jahod, nebo obal na květináč s bylinkami. A doma s láskou vypěstované chutná prostě líp!“ radí ohledně přístupu Radka Pokorná.