Routa vonná - Routa je silně vonící a léčivá rostlina. | foto: Profimedia.cz

Routa vonná (Ruta graveolens L.)

  • 0
Silně vonící a léčivá rostlina.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Velmi špatně snáší pěstování spolu s mátou a bazalkou.

Popis: Patří do čeledi routovitých, které zahrnují přes 60 druhů. Svým vzhledem je řazena mezi vytrvalý polokeř. Původem pochází z jižní Evropy, postupně se rozšířila do celého světa. Je vysoká 20-60 centimetrů. Má dřevnatý oddenek, krémově zbarvený. Lodyha je přímá a zelená, v druhém roce dřevnatí. Listy jsou střídavé, zpeřené, složené z jednotlivých, úzkých lístků, které jsou na povrchu jemně tečkované. Vrchní listy přisedlé, dolní řapíkaté. Květy mají žlutozelenou barvu, jsou uspořádané do vidlanů. Vyklenuté korunní lístky do tvaru lžíce. Plodem je bachratá tobolka s černými semínky.
Stanoviště: Od své původní polohy v jižní Evropě je zvyklá na slunné a teplé stanoviště s dostatkem kypré, suché a vápenaté půdy. K zahlédnutí je v zahradách, skalnatých a stepních stráních, podél cest či na vinicích. Často je pěstována i v domácím prostředí.
Výskyt: V ČR se pěstuje jako léčivka. Hojně ji lze zahlédnout v jižní Evropě.
Léčivé účinky: Routa pomáhá snížit krevní tlak, užívá se při bolestech střev a bolestech hlavy. Zlepšuje trávení a tvorbu žluči. Působí močopudně, zpevňuje cévy, snižuje menstruační potíže (zvyšuje tonus dělohy, proto je nebezpečná pro těhotné ženy). Nálev je vhodný při únavě očí. Pozor na doporučení denní dávky, při jejím zvýšení působí toxicky. Při předávkování vyvolá nevolnost a závratě spojené s dávením.
Období květu: Kvete od července do srpna.
Ohrožení: V Srbsku je zařazena mezi ohrožený druh.