Portrét mláděte želvy korunkaté.

Portrét mláděte želvy korunkaté. | foto: Petr Velenský, Zoo Praha

V pražské zoo jako první rozmnožili ohrožené želvy. Unikátním způsobem

  • 27
Už tento víkend si budou moci prohlédnout nedávno vylíhnutá mláďata želvy korunkaté neboli diadémové první návštěvníci v pavilonu velkých želv. Jde o první uměle odchované exempláře, protože teprve odborníkům v pražské zoo se díky mezinárodní spolupráci podařilo odhalit unikátní "technologii" jejich rozmnožování.

Způsob rozmnožování indické želvy korunkaté zůstával pro vědce doposud tajemstvím. V Praze se vylíhlo prvních sedm mláďat díky zcela nekonvenčnímu postupu, kdy chovatelé umístili nakladená vejce do vody.

"O vylíhnutí želv korunkatých jsme se pokoušeli čtyři roky, většina vajec se ale kazila krátce po umístění do líhně. V cestě k našemu zoologickému objevu sehrála zásadní roli mezinárodní spolupráce," uvedl kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský.

Vzácnou skupinu mladých želv korunkatých umístil v roce 2006 do pražské zoo význačný německý herpetolog Hans-Dieter Philippen.

Želva korunkatá neboli diadémová (Hardella thurjii)

Donedávna hojný druh obývající severoindické řeky. Některé aspekty jejího života přesto zůstávaly zahaleny tajemstvím; o způsobu rozmnožování této želvy existovaly pouze neověřené a rozporuplné údaje.

Po šesti letech chovatelé želví tajemství odhalili. První na světě

Druhou důležitou postavou byl indický výzkumník Dhruvajyoti Basu, největší znalec želv korunkatých v přírodě. Velmi ochotně se s pražskými chovateli podělil o své znalosti, s velkým entuziasmem komentoval probíhající pokusy s inkubací vajec a přispěl mnoha cennými radami.

Mlláďata želvy korunkaté

Klíčovou se ukázala být jeho zmínka o tom, že nevěří zaručeným odborných zprávám o kladení vajec želv korunkatých do písku.

On měl přímo od indických rybářů autentické informace o tom, jak tyto želvy opatrně kladou vejce přímo do vody.

Pražští chovatelé poté vypozorovali, že zdejší samice skutečně záměrně klade vajíčka do vody a zadníma nohama při tom opatrně tlumí jejich pád. Režim vajec se proto pokusili přizpůsobit vodnímu režimu severoindických řek, které jsou napájeny himálajskými ledovci.

"Samotnému vylíhnutí mláďat předcházelo vskutku drakonické zacházení s vejci. Nejdříve jsme je na 42 dní umístili ve vodní lázni, což je postup, který podle vžitých představ žádné plazí vejce nemůže přežít," popsal kurátor Velenský.

Líhnutí mláděte želvy korunkaté ve vodě.
Ve vodě jsou máďata želvy korunkaté ve svém živlu.
Úspěšně uměle odchovaná mláďata želvy korunkaté. První na světě

Mláďata želvy korunkaté se v pražské zoo vylíhla přímo ve vodě a hned byla k radosti chovatelů velmi vitální.

Poté vejce tři měsíce vysychala ve vinotéce v teplotě 15 °C. To je pro vejce tropických želv další vrcholně nezvyklý krok. Posledních 65 dní se vajíčka inkubovala v běžných podmínkách v líhni vyhřáté na 29 °C.

Želva korunkatá neboli diadémová (Hardella thurjii)

Donedávna hojný druh obývající severoindické řeky. Některé aspekty jejího života přesto zůstávaly zahaleny tajemstvím; o způsobu rozmnožování této želvy existovaly pouze neověřené a rozporuplné údaje.

Stavy želvy korunkaté v přírodě dnes v souvislosti s nadměrným lovem a zhoršováním životního prostředí prudce klesají. Zásadní objev o způsobu jejího rozmnožování tak může výrazně napomoci záchraně tohoto druhu.

Dva dny před líhnutím jim však byl opět odepřen přísun kyslíku intenzivním zavodněním a konečná fáze líhnutí probíhala dokonce v akváriu. Zde se ze zcela ponořených vajec bleskově líhla zdravá a velmi vitální mláďata.

Pražská mláďata želvy korunkaté budou k vidění každou sobotu a neděli v rámci pravidelného komentovaného setkání u velkých želv, které začíná ve 13:30 v Pavilonu velkých želv. Zhruba v jednom roce věku se potom přestěhují k dospělým želvám korunkatým, které žijí společně s gaviály v pavilonu Čambal.

Indický přírodovědec Dhruvajyoti Basu, se kterým pražská zoologická zahrada během snahy o rozmnožení ohroženého druhu želv úzce spolupracovala, minulý rok tragicky zemřel při pozorování gaviálů. Pražští chovatelé by proto úspěch v chovu želv korunkatých rádi věnovali jeho památce.