Šťastný rybář s úlovkem

Šťastný rybář s úlovkem | foto: David Hrstka

Rybář šel na candáta, ulovil kapitální štiku

  • 26
Překvapení čekalo rybáře Davida Hrstku, když si večer vyšel na candáty. Na velmi slabou šňůru nakonec ulovil krásnou štiku.

Nebyl to žádný rekordní úlovek. Zajímavé na něm ale bylo to, že se štika chytila na výbavu, která vlastně vůbec neodpovídá lovu na štiku. Zkušený rybář dokázal, že i to nakonec lze, jen je třeba s citem se srovnat se vzniklou situací.

S výbavou na candáta můžete být na štiku krátcí

"Byl to obrovský zážitek a hlavně nejistý boj. Měl jsem typické vybavení na candáta, takže jsem si vůbec nebyl jistý, že lov pro mne v takové situaci může skončit vítězně," popisuje Hrstka.

"Když jdu na candáta, upřednostňuji jednoháček velikosti 2, bez protihrotu, navázaný na splétané šňůře o průměru 0,06 mm a nosnosti 5,8 kg. Takže s touto výbavou tahat pětikilovou štiku je opravdu na hranici únosnosti," říká.

Lov pomocí feedrového prutu

Na ryby se vypravil během typického letní pozdního podvečera, byl vysoký tlak, na obloze jen pár mráčků a rojení komárů nad vodní hladinou. Nečekal a nastražil třícentimetrový ocásek z oukleje. "Chytal jsem na feedrový prut s klasickou průběžnou montáží. Dvacetigramová zátěž bezpečně udržovala nástrahu u dna," líčí okolnosti při lovu. 

Pár škubnutí ve feedrové špičce naznačovalo záběr sumečka amerického. Po druhém prohnutí špičky o několik centimetrů zasekl. Prut se v tom okamžiku velmi prohnul a vlasec z cívky na navijáku se rychle odvíjel.

"Podle rozvážné jízdy doprostřed řeky a tahu v prutu jsem věděl, že to sumeček není. A po pár minutách boje se nad hladinu ukázala štika. Znejistěl jsem kvůli použití velmi slabé šňůry na konci udice, štika ale neměla zaseknutý háček příliš hluboko, a tak boj mezi mnou a rybou pokračoval ," popisuje.

Nespěchejte a štiku při boji nebrzděte, ať ji neztratíte

V podobném případě je při zdolávání nutné nikam nespěchat, mít správně nastavenou brzdu navijáku, aby při každém výpadu ve snaze se osvobodit měla ryba možnost ujíždět od nás. Pokud byste měli brzdu příliš utaženou, zcela jistě byste tuto rybu ztratili. Zdolávání nakonec trvalo dvacet minut, než byla konečně ryba v podběráku. Následovalo měření a focení.

Chycená štika obecná měřila 82 centimetrů a vážila necelých 5 kg: to vždy udělá rybáři radost. Navíc umocněnou zdoláním takové ryby na velmi jemný prut a slabé návazce.

Tento neobvyklý úlovek na nastražený ocásek rybičky na dně dokazuje, že i štika, která loví především živé rybičky, může dostat chuť na usmrcenou rybku nebo jen její kousek. Podporou byl v tomto případě asi i říční proud, který nástrahu nadnášel těsně nade dnem, takže byla díky tomu pro štiku atraktivnější.

"Nebojte se při lovu dravých ryb používat jemné a citlivé rybářské náčiní, pruty, slabé vlasce, šňůry, jednoháčky bez protihrou. Úlovek dokazuje, že i na takové náčiní lze lovit krásné velké ryby," radí David Hrstka.