Při jarních teplých nocích jsou aktivní i úhoři.

Při jarních teplých nocích jsou aktivní i úhoři. | foto: Viktor Krus

Úspěšné jarní nástrahy: vsaďte na osvědčenou klasiku. Těsto i červy

  • 2
Na jaře můžeme vsadit hned na celou škálu osvědčených nástrah, které jsou v tomto období velice úspěšné. A přitom nemusíme sahat hluboko do kapsy, neboť si je obstaráme za pár korun.

Voda v tuzemských revírech se pomalu ohřívá, což je jasný signál toho, že ryby začnou intenzivněji sbírat potravu. Zjara nejčastěji naše nástrahy prezentujeme s pomocí položené nebo plavané. Jednotlivé rybolovné metody pak volíme podle panujících podmínek.

Pokud potřebujeme lovit dále od břehu u dna revíru, je vhodnější lovit na položenou. Jestli se ale ryby vyskytují u břehu poblíž zatopené vegetace, potom je plavaná tou správnou volbou.

Abychom ulovili cílenou rybu, musíme jí předložit tu správnou nástrahu. Na kaprovité ryby na začátku sezony platí především pečivo, těsto nebo červi. Pokud se vydáme lovit dravce je zapotřebí sáhnout nejčastěji po žížalách.

Rohlíky nalisujte a spařte

S vybavením na položenou se v jarním období často vydáváme za kapry. Těm ze začátku sezony chutná pečivo. To můžeme prezentovat hned několika způsoby.

Můžeme z něj vyrobit těsto, "boilies" nebo ho rovnou napíchneme na háček. Ovšem aby déle vydrželo ve vodě, je vhodné ho upravit. Osvědčeným fíglem je napaření lisovaného pečiva.

Výroba je naprosto jednoduchá. Mezi dvě desky vložíme pečivo zabalené do sáčku a vše zatížíme těžkým předmětem. Až je krásně slisované, tak samotné pečivo vložíme na sítko do hrnce s vroucí vodou. Vytahujeme jej po několika minutách, kdy ho pára krásně změkčí. Po vychladnutí následně dostane krásnou "gumovou" konzistenci, a díky tomu vydrží na háčku delší dobu. Pečivo nakonec nakrájíme na kostičky o libovolné velikosti (podle loveného druhu ryby).

Kapři milují i těsto

Na kaprovité ryby ale platí i další klasická nástraha – těsto. To vyrobíme za pár minut. Do misky rozbijeme slepičí vajíčko a přidáme dvě až tři polévkové lžíce cukru. Pro větší atraktivitu těsta přilijeme esenci a barvivo.

Poranění háčkem

Nezapomínejte na to, že při lovu musíme používat správnou velikost háčků. Pokud totiž použijeme například malé typy, hrozí, že ryby budou mít častěji háčky zaseknuté hlouběji v trávicím ústrojí. A tím jim můžeme způsobit vážná poranění. Co dělat, čtete zde.

Všechno rozmícháme a následně přidáváme krupici, dokud nám nevznikne těsto. Nakonec ze všeho těsta uděláme velkou kouli, kterou vložíme do sáčku a necháme ji odležet v lednici. Toto těsto je výborné především na obalování dalších nástrah, například nejrůznějších "křupek".

Pokud máme spadeno na menší ryby, například plotice, perlíny nebo oukleje, pak je vhodnější lovit na jemnější plavačkové vybavení. S ním si užijete nádhernou rybařinu plnou krásných záběrů. Co ale na háček? Na výše zmíněné druhy ryb můžeme použít těsto z pečiva. Z něj pak vyrobíme jednoduše kuličku, kterou napíchneme na háček. Osvědčenou klasikou jsou ale i červi.

Červy napichujte za zadek, lépe se kroutí

Právě červi patří k neodmyslitelné klasice při lovu na plavanou. Na malý háček povětšinou napichujeme dva nebo tři červíky (ale i více). Ty na háček napichujeme vždy za zadeček (jsou na něm dvě tečky), protože červi se pak ve vodě mnohem svůdněji kroutí. Navíc zadní část červa je robustnější, a tudíž déle vydrží na háčku i po několika záběrech ryb.

Nejúčinnější zbraní na jarní výpravy za dravci jsou ale žížaly. Ty jsou zaručeným trumfem na okouny nebo úhoře. Na okouny nejčastěji vyrážíme s plavačkovým vybavením k potopeným větvím, které leží na strmých stěnách hlubokých jam. Okouny pak přelstíme s pomocí hnojáků, což jsou žížaly, které nalezneme na kompostech nebo hnojištích. Hnojáci mají jedinečně rudé zbarvení, které okouny přitahuje jako magnet.

Při lovu úhořů pak používáme větší žížaly – rousnice. Jde skutečně o robustní žížaly, které mohou měřit až 20 centimetrů. Můžeme si je snadno nasbírat v nočních hodinách na posekaných trávnicích, na které padla rosa, anebo po silných lijácích, kdy rousnice vylézají ze země, aby se ve svých chodbičkách neutopily. Tyto robustně masité nástrahy milují právě úhoři, ovšem ani záběry od kaprů, cejnů nebo okounů nejsou žádnou výjimkou. Na háček se povětšinou vlezou dvě nebo tři rousnice. Nastražujeme je tak, aby měly volné konce, které se lákavě ve vodě kroutí. To totiž ryby zaručeně přitáhne.

Rybářská knížka od Jiřího Mahena

Než ryba zabere, začtěte se do bible všech rybářů. Eknihu najdete na Knihy.iDNES.cz za 129 Kč. 

Nebojte se v nouzi kombinovat

Pokud ryby neberou, tak jim musíme předložit něco jiného. Osvědčeným fíglem je kombinování různých nástrah. To může v některých situacích skutečně přinutit rybu k záběru. Například na kapry můžeme nastražit kombinaci pečiva a červů nebo těsta a žížal. Samozřejmě fantazii se meze nekladou, a proto můžete zkoušet nejrůznější kombinace, které vás napadnou. Třeba budete úspěšní.

Pečivo a červi jsou dobrou variantou i při lovu na plavanou, kdy kuličku těsta "oživíme" několika červíky. Nástraha pak ve vodním prostředí vypadá zajímavěji. Nejenom že pěkně voní, ale navíc se krásně hýbe. Tomu žádná ryba neodolá.