Kormoráni na lovu v řece Jihlavě

Kormoráni na lovu v řece Jihlavě | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rybáři zbrojí proti kormoránovi. Zatím ale jen slovy a dokumenty

  • 40
Kormorán velký ničí českou populaci ryb. Zatímco ale stát nahrazuje v určité míře škody producentům ryb na chovných rybnících, chová se macešsky k rybářským svazům. Ty poukazují na to, že kormorán ničí stavy domácích rybích druhů na řekách, rybnících a přehradách.

Český rybářský svaz uspořádal v Plzni konferenci s názvem Kormorán velký a jeho vliv na ichtyofaunu v rybářských revírech. Chtěl tím upozornit na nebezpečně se zvyšující počty tohoto rybožravého ptáka, jenž působí nejen na českých vodách vážné škody.

Kormorán je podle rybářského svazu velkou hrozbou pro původní druhy ryb. Kormorán je u nás chráněný, dochází tu k situaci, kdy jeden chráněný druh likviduje druhý a škody mohou být nenahraditelné.

Proto Český rybářský svaz (ČRS) bije na poplach a žádá politiky a zástupce státní správy o pomoc. Podle svazu musí řešit nejen náhrady za škody způsobené kormoránem na rybí populaci v rybářských revírech, ale hlavně snížit počty kormoránů na únosné množství za finanční podpory státu. Tato podpora by měla trvat do dosažení stanoveného počtu kormoránů a měla by se pohybovat v rozmezí od pěti do osmi milionů korun.

Rybářskému svazu se tak povedl první krok – konference napomohla k setkání zástupců různých stran zájmů. Celkem se této události zúčastnilo 135 lidí z oblasti rybářství i politiky, včetně zástupců z krajských úřadů a orgánů ochrany přírody a krajiny, vědy a výzkumu.

Stát platí jen rybářstvím, revíry nedostanou nic

Škody způsobené kormoránem velkým se celkově pohybují kolem 150 milionů korun ročně. Problémem je, že stát vyplácí škody způsobené tímto ptákem pouze na chovných rybnících. Poškozené rybářské revíry tuto kompenzaci nezískávají, jelikož podle tvrzení státu ryby z těchto revírů jsou až do jejich ulovení "věcí ničí".

Rybářský svaz by nepožadoval vyplácení škod způsobené kormoránem v případě, kdy by jeho počet klesl na stanovenou a přijatelnou mez.

Místo ochrany zařadit k invazivním druhům

Odhady o počtu kormorána na území České republiky se rozcházejí. Český statistický úřad udává až 43 tisíc kormoránů, ornitologové uvádějí 15 tisíc kusů, rybáři odhadují velikost kormorání populace něco přes 20 tisíc jedinců. Na jedné věci se ale shodují všechny strany – kormoránů přibývá.

Prakticky neexistuje stanovený počet kormorána velkého, který by byl únosný pro biologickou rovnováhu na našem území. Podle ČRS má být kormorán vyňat ze seznamu chráněných druhů a naopak je zapotřebí, aby byl zařazen mezi nepůvodní invazivní druhy, které je nutno regulovat.

Bohužel pro ochranu vod jsou jakékoliv kroky vedoucí k regulaci kormorána svázány administrativou, která je velice složitá a časově náročná.

Kormorán v dokumentu

Kritickou situaci okolo kormorána mapují i specializovaná rybářská média. Například rybářský server Chytej.cz nedávno zveřejnil dva dokumenty s kormorání problematikou.

První snímek s názvem Kormorán velký – chráněný škůdce? je dlouhý přes 26 minut a velice zajímavou formou vysvětluje ožehavý problém, navíc i přibližuje stanoviska orgánů, které by se jím měly zabývat. Druhý dokument "Černá smrt v Plzni" je spíše reportáží. Štáb Chytej.cz zaznamenal nálet kormoráního hejna na řece Radbuze, které čítalo přibližně 400 ptáků.