Pomáhat a chránit | foto: Viktor Krus

Blíží se zahájení sezony lovu dravců. Rybářská stráž má pohotovost

  • 5
Stále se vyskytuje mnoho rybářů, kteří nejsou ochotni respektovat pravidla. Právě na ně se zaměřuje i rybářská stráž, která revíry kontroluje hlavně ve dnech, kdy se mění podmínky pro lov.

Noční zátahy rybářské stráže lze očekávat například v den před zahájením lovu dravců. Je to podobna situace, jako když v posledním dubnovém dnu bylo zakázáno lovit po dvaadvacáté hodině.

Na jaře šlo o zakázaný noční lov, nyní se počítá s tím, že mnoho rybářů nevydrží čekat do čtvrté ráno 16. června a vyrazí na dravce k vodě dříve, aby byli první a zabrali si svá oblíbená místa.

"Ono záleží na tom, o jaký revír jde. Například u nás v Aši se známe všichni navzájem, takže by si nikdo nic podobného pro ostudu nedovolil," říká ašský předseda místní rybářské organizace Radomír Duchaj. Problém ale zná z větších a nepřehledných vodních ploch. "Mnohde je tam terén tak nepřehledný, že na pořádnou kontrolu nemáte šanci. Toho se pak neukáznění rybáři snaží využít," popisuje.

Porybné často doprovázejí policisté, protože někteří rybáři pod vlivem alkoholu bývají agresivní.

Policie kontroluje i rybáře, kteří přes zákaz parkují až u vody.

V této souvislosti je zajímavý článek, který nedávno uveřejnil autor Olík na serveru Chytej.cz, který si stěžuje na nájezdy německých Rusů na západočeské vodní toky. Nedodržují tu žádná pravidla. Zajímavá je i diskuse u tohoto článku. Jeden z čitatelů upozorňuje, že při pobytu v Rusku se setkal s údivem, pokud se dožadoval informací, co všechno bude potřebovat k rybaření. "No přece udici," dostalo se mu nechápavé odpovědi.

Místní organizace jsou málo důsledné

Rybářská stráž

  • Ochranu rybářských revírů a rybochovných zařízení zajišťuje rybářská stráž, která má statut úřední osoby.
  • Rybářskou stráž ustanovuje obecní úřad obce s rozšířenou působností na návrh uživatele rybářského revíru či jiného oprávněného subjektu.
  • V rámci ČRS působí v současnosti téměř 4 800 členů rybářské stráže, kteří vykonávají tuto funkci dobrovolně, a 12 členů profesionální rybářské stráže
  • Zdroj: Český rybářský svaz 

Nicméně u nás určitá pravidla platí a někteří porybní označují stávající tresty pro neukázněné rybáře jako nízké. Rybářští strážníci například potvrdili, že se ocitli i v situaci, kdy hříšník seděl u vody už za týden po odebrání jeho povolenky.

Při nahlédnutí do dokladů porybný uviděl pouze razítko "PŘEŠKOLEN" od dané místní organizace. Proto šéfové stráže odesílají odebrané povolenky na krajský úřad, kde proviněný rybář zaplatí pokutu pohybující se v několika set či tisících korunách.

Rybářské stráže se i v dnešní době setkávají s případy pytláctví. Typická situace: člen RS byl přivolán rybářem, který zajistil udice dvěma pytlákům, kteří lovili čerstvě nasazené pstruhy v řece, jež se vlévá do přehrady.

Rybář jim udice odebral, byť mohlo dojít ke konfliktu, a následně je předal příslušníkovi RS. Poté se společně ještě vydali zkontrolovat úsek, na kterém k pytláctví došlo. Prohledali přibližně kilometr dlouhou část řeky, jenže po pytlácích nebylo ani vidu ani slechu.

Policie stráži pomáhá proti agresivním pytlákům

Na Žermanické přehradě rybářští strážníci spolupracují i s policisty. Důvodem je větší bezpečí při nočních kontrolách, kdy se často na březích revírů vyskytují jedinci vykonávající rybářské právo pod vlivem alkoholu.

Policisté využívají také znalosti rybářských strážníků o daném revíru, protože ti spolehlivě vědí, kde se vyskytují zákazy vjezdu. Zejména o prázdninách pak policisté vybírají pokuty od rybářů, kteří nerespektují dané zákazy a parkují se svými vozidly v lesích nebo na loukách, mnohdy až u vody.