Echolot Piranha od výrobce Humminbird

Echolot Piranha od výrobce Humminbird | foto: Viktor Krus

Rybářský souboj mezi drahým echolotem a tradiční levnou olovničkou

  • 3
Úspěch lovu ryb na rozsáhlých vodních plochách pomocí "položené" z velké části ovlivňuje výběr místa. Ale jak najít to vhodné, když lidské oko pod hladinu nevidí? Můžete použít echolot nebo olovničku. První způsob je přesnější, druhý levnější.

Ryby žijící v rozsáhlých vodních prostředích se nejčastěji zdržují na místech, kde se vyskytují překážky a potrava. Ovlivňují to i další faktory jako jsou hloubka, teplota vody či složení dna. To všechno jste schopni zjistit pomocí dvou šikovných pomůcek.

Echolot změří i teplotu vody a prozradí ryby

Tuto pomůcku využijeme při lokalizaci rybí populace ve vodním prostředí nebo při pátrání po našem novém lovném místě. Echolot nám sdělí hloubku na daném místě a změří i teplotu vody.

Echolot

+ Přesné a obsáhlé informace o dění pod vodní hladinou – měření hloubky, zobrazení reliéfu a složení dna, měření teploty vody, zobrazení výskytu rybí obsádky na daném místě

+ Jednoduché použití – vše v češtině

- Vysoká pořizovací cena

Dále nám prozradí, kde se skrývají potopené překážky a dokonce s jeho pomocí zjistíme složení dna. Sonar je schopný ukázat, zdali se pod námi nacházejí ryby, na obrazovce jsou vyjádřeny nezaměnitelnými symboly v podobě rybky nebo obloučku. Pokud narazíte na velkou rybu nebo početné rybí hejno, vydává sonar zvukový signál.

Výstražný tón sonar vydává i když se sonda blíží nebezpečně ke dnu. Díky tomu ji nepoškodíme například při připlouvání s lodí ke břehu. Použití elektronické pomůcky není nijak složité, pro lehčí manipulaci jsou nastavení a samotné funkce echolotu většinou v českém jazyce.

Sonar se skládá ze tří hlavních částí. Obrazovka vizuálně zobrazuje informace, které nasnímala sonda. Pro snadnější ovládání echolotu za snížené viditelnosti je podsvícena. Druhou částí je sonda, která snímá veškeré dění pod vodní hladinou. Poslední částí je baterie. Pro běžné použití vystačíte s echoloty s cenou do 5 000 korun, nejznámější jsou značky Lowrance a Humminbird..

Olovnička za pár korun

V porovnání s echolotem je mnohonásobně levnější. Olovo přivážete na provázek namotaný na cívce a na svém lovném místě spustíte olovo na dno revíru.

Olovnička

+ Jednoduchá konstrukce, snadná výroba

+ Nízká cena

- Menší počet informací o daném místě – nezměříte teplotu vody, žádné obrazové informace o reliéfu dna a výskytu ryb

Pomocí následného "oťukávání" dna zátěží můžete zjistit jeho složení. Nárazy jsou v případě tvrdého nebo naopak měkkého dna zcela odlišné. Čím častěji tuto pomůcku používáte, tím získáváte víc zkušeností a dokážete lépe rozeznat charakter dna.

K vyšší efektivitě olovničky je vhodné použít těžší závaží, protože pomocí těžšího olova snáze rozpoznáte složení dna. Průměr provázku přizpůsobte hmotnosti zátěže. Při nízkém průměru se může stát, že se pod tíhou zátěže provázek přetrhne.

Olovnička na cívce

Pomocí olovničky jste také samozřejmě schopni změřit hloubku na daném místě. Stačí si na provázek, na kterém je olovo přivázáno, vytvořit malé uzlíky vždy přesně metr od sebe. Tím na provázku vznikne improvizovaná míra.

Existuje i další způsob měření hloubky pomocí olovničky. Namísto vyznačení míry na provázku je možné vyznačit si délku jednoho metru na bok lodě. Při vytahování zátěže k hladině přikládejte provázek k této míře jako když krejčí odměřuje látku a po jejím vytažení sečtěte jednotlivé metry. Tím vám vyjde výsledná hloubka.