Výbornou nástrahou na zimního okouna je rousnice.

Výbornou nástrahou na zimního okouna je rousnice. | foto: archiv časopisu Kajman

Leden nemusí být pro rybáře tabu. Jen vědět jak na to

  • 4
Přestože se stala rybařina pro některé lidi životním stylem, obvykle bývá v lednu u našich vod prázdno. Letošní extrémně teplá zima však láká rybáře k vodě. Pojďme se proto podívat, jaké jsou u ní možnosti.

Pro aktivního rybáře to znamená změnu. Místo, aby v chladné části roku naplňovali čas čtením rybářských časopisů a knih nebo opravou svého vybavení, táhne je to k vodě. 

Na dravce zapomeňte

Na svazových vodách nám v tomto období rybářský řád zakazuje lov přívlačí a na živou rybičku. Navíc jsou celoplošně hájeni boleni, candáti, sumci a štiky. Dravce si tu tedy moc nezachytáme a ani jejich lov na soukromých revírech a v zahraničí není bez komplikací. Z dalších ryb jsou hájeni například pstruzi obecní, lipani, mníci, což nám opět zužuje výběr.

Jednou z nejpopulárnějších lednových rybářských disciplín se tak stává plavaná, na kterou i v chladné vodě vděčně berou tloušti, plotice, cejni. Překvapit však může i kapr a další druhy ryb.

Fantastickou nástrahou k jejich lovu v tomto období je bílé pečivo. Fungují však i bílí červi či hnojáčci. Živé nástrahy ovšem v chladné vodě trochu ztuhnou a nejsou tak atraktivní jako obvykle. Pokud ovšem jdeme třeba na okouny, kteří jsou rovněž při chuti, bez živé nástrahy se neobejdeme. Nejlepší k jejich lovu jsou nyní rousnice, které ovšem seženeme lépe v obchodech s rybářskými potřebami než na záhonu.

Další úspěšnou metodou lovu je feeder, u kterého si můžeme přidat i návnadu do krmítka. S krmením ovšem v lednu pozor. Musí být velmi střídmé. Ryby mají ve studené vodě pomalý metabolismus a není těžké je překrmit. Při použití obou metod se snažte použít co nejtenčích vlasců (i 0,10 mm), malých háčků a reagovat i na ty nejjemnější záběry.

Lov na dírkách

Na lov na dírkách si v letošní zimě asi ještě počkáme, ale využít můžeme toho, že mnozí provozovatelé soukromých revírů jsou již na dírky připraveni. Pstruzi duhoví a siveni jsou nasazeni, akorát chybí to podstatné, led. Na nezamrzlých vodách se tyto ryby dají velmi dobře lovit přívlačí a muškařením, což může být dobrým tipem na ukrácení nepovedené zimy.

Mnohé soukromé revíry, kde se tyto ryby loví, ovšem leží ve vyšších nadmořských výškách, kde může být revír i v těchto dnech částečně zamrzlý. Proto si před tím, než vyrazíte, ověřte stav revíru.

Kaprařina

Kapr je naší nejpopulárnější rybou. Navíc navzdory starším teoriím přijímá potravu i v zimě. Děje se to v menší míře než za teplotního optima, ale pro zapáleného kapraře sezona nikdy nekončí. Kapři jsou již plní jiker a mlíčí pro jarní tření, dosahují tak při stejné délce mnohem větších hmotností než v létě, což je další argument, který žene kapraře k vodě.

Pro dlouhodobější pobyt v přírodě, který je s kaprařením spojený, je samozřejmě třeba se řádně vybavit. Kvalitní oblečení, teplý spacák, bivak nebo brolly a někdy i plynové topení se stávají nutností. Z nástrah doporučuji používat boilies menších velikostí. Osvědčují se kuličky se základem z ptačích zobů, jehož hrubá struktura umožňuje rychlý přenos aromat do vody. V čisté vodě může být podstatná i barva nástrahy.

Ať už se vydáte lovit kteroukoli rybu, záběrů pravděpodobně nebude tolik jako na jaře a na podzim. U vody je ovšem momentálně božský klid a už kvůli tomu se u ní vyplatí pobýt.

Více zajímavostí o rybaření najdete v aktuálním vydání rybářského časopisu Kajman.