Krmení ryb v děčínském mořském akváriu

Krmení ryb v děčínském mořském akváriu | foto: ČTK

Ryby mě už poznají podle tváře, tvrdí správkyně korálového útesu

  • 1
Život na korálovém útesu v Indickém oceánu simuluje obří akvárium v děčínské zoo. Kateřina Štolbová, která se o něj stará, vypozorovala, že ryby jinak reagují na cizí lidi a na ni, která jim nosí žrádlo.

Největší mořské akvárium v Ústeckém kraji je součástí děčínské zoologické zahrady a vejde se do něho pět a půl tisíce litrů vody. Napodobuje podmořskou říši v okolí ostrova Reunion.

V akváriu žije asi 50 ryb. Velmi hodnotné jsou ale i živé měkké korály, které tvoří prostředí akvária. Aby byly dobře vidět, musí ošetřovatelka každý den čistit jeho sklo. A ryby zároveň vědí, že její přítomnost je jim prospěšná.

Poznají, kdo nosí potravu

Rybí obyvatelé obřího akvária jsou na svoji ošetřovatelku zvyklí, vědí, že jim třikrát denně donese potravu složenou z různých granulí, planktonu nebo garnátů. "Myslela jsem si, že reagují na stín lidí, kteří chodí k akváriu. Ale oni poznají moji tvář," tvrdí Kateřina Štolbová.

Klaun očkatý

Když přijde k akváriu, většina ryb opravdu připlave k místu, kde se nachází. Na jiné lidi přitom ryby takto nereagují. Rybám jejich ošetřovatelka dává ale jen omezené množství potravy, mohly by prý ztloustnout stejně jako jiná zvířata nebo lidé.

Součástí péče je i starost o kvalitní vodu. Zajišťuje ji řada filtrů, včetně těch využívajících řasy, které jsou v malé strojovně za ním. "Denně se z akvária odpaří kolem 50 litrů vody, musí se doplnit," přiblížila Kateřina Štolbová.

Zahrada používá upravenou vodu z vodovodu. Zhruba dvakrát do měsíce v akváriu se vymění kolem 300 litrů vody s 30 kilogramy mořské soli.

Nezbední klauni hráli na schovávanou

Klaun očkatý

Největší atrakcí jsou pro návštěvníky klauni očkatí, stejné ryby, které byly předlohou kresleného filmu Hledá se Nemo. Klaunů, kteří žijí mezi žahavými výrůstky sasanek, má zahrada dva druhy. Protože větší ryby nechtěly ty menší do sasanek pouštět, ošetřovatelka je musela postupně odchytit a dát jinam. Šlo to velmi obtížně, protože nezbední klauni před ní prchali a schovávali se jí. Při lovu tak strávila čtyři hodiny nehybně ležící na vršku akvária.

Ryby se v akváriu mohou i rozmnožovat. Malé rybky ale nepřežijí, protože je ty ostatní snědí buď ještě jako jikry, nebo těsně po vylíhnutí. Jinak je to s korály. Ty pracovníci zoo množí podobně jako pokojové květiny - řízkováním.

Expozice nazvaná Rajské ostrovy je mimo hlavní areál zoologické zahrady v Teplické ulici, otevřena je každý den od 9 do 18 hodin.