Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V soukromých rybářských revírech si vybere každý, sporťák i sadista

aktualizováno 
Stále větší počet rybářů navštěvuje mimo svazové vody i soukromé revíry. Láká je tam zejména nadstandardní zarybnění a často také daleko vyšší průměrná velikost úlovků.

Pískovna Roudnice u Hradce Králové neposkytuje idylické prostředí, ale láká rybáře vynikajícím zarybněním. | foto: Miroslav Horáček

Není možné zhodnotit, který soukromý revír je nejlepší. Lidé mají odlišné představy o tom, jak má daná voda vypadat, které druhy ryb v ní žijí, jaký komfort (nebo třeba naopak klid a samotu) nabízí, jak je dopravně dostupná či jak drahé jsou tu povolenky.

Někoho může zlákat k návštěvě už jen pouhý pohled na idylickou vodní plochu obklopenou zelení, jiný se bude zajímat pouze o to, co se ukrývá pod hladinou a další třeba bude trvat na tom, že chce mít během lovu auto za zády.

Seznamy soukromých revírů jsou běžně k mání na rybářských serverech, například zde na Chytej.cz.

Podle počtu úlovků

Kdo preferuje početné a snadno dosažitelné úlovky, tomu bude vyhovovat voda, do které bylo uměle nasazeno tak velké množství rybu, že rybám víceméně nezbývá, než soustavně hledat potravu a tím pádem se zajímat o nástrahy rybářů. To, že voda takových revírů je zkalená od stovek ryjících šupináčů a místní ryby mají často potrhané tlamy a nemusí být zrovna v nejlepším zdravotním stavu, je celkem zákonitý dopad takovéhoto způsobu hospodaření.

Jestřabice – možná nejznámější soukromý revír na jihu Moravy

Jestřabice – možná nejznámější soukromý revír na jihu Moravy

Vrchotice – soukromý revír ležící severně od Tábora

Vrchotice – soukromý revír ležící severně od Tábora

V jiných revírech se obsádka pravidelně doplňuje a předpokládá se, že návštěvníci si značnou část úlovků (obvykle s výjimkou trofejních ryb) mohou odnést. Buď se nabízí možnost ponechat si určitý počet ryb a to se započítá přímo do ceny povolenky, nebo se platí poplatek za chytání samotné a pak se doplatí nachytané ryby podle jejich celkové váhy.

S ohledem na soustavné zarybňování takto obhospodařovaných vod je na rozdíl od svazových revírů takový přístup dokonce i žádoucí. Na početnost obsádky nemá odnášení ryb v podstatě žádný dopad, protože co se odnese, to se nasadí.

Specialisté na trofejní ryby

Oblíbené jsou i revíry s výskytem trofejních ryb. Skutečnost, že v rybníku plave pětadvacetikilový nebo dokonce třicetikilový kapr dokáže přilákat řadu zájemců a zejména v minulosti se hodně takových ryb převezlo ze svazových vod právě proto, aby zvýšily atraktivitu kdejaké privátní louže.

Některé revíry hostící trofejní kapry omezují návštěvnost jen na určitý počet osob. Návštěvu je třeba si předem domluvit, ale máte pak jistotu, že budete mít dostatečný prostor a také soukromí. Samozřejmě se to projeví na vyšší ceně povolenky, která může u špičkové vody překročit i tisícikorunu na den.

Důležitým faktorem majícím vliv na klientelu revíru je i složení obsádky. Většina soukromých revírů stojí a padá s početnou obsádkou kapra doplněnou o několik dalších druhů (například amur, jeseteři, dravci).

Pro větší atraktivitu jsou do některých privátních vod vysazovány i různé barevné varianty běžných druhů ryb – koi kapři, "zlatí" duháci atd.

Najdou se ale také revíry s lososovitými rybami (hlavně pstruh duhový a siven) nebo jiné s bohatým výskytem dravců (nejčastěji štik). Poměrně málo je revírů s dobrými stavy candáta, protože tento druh nepatří mezi ty, které dobře snášejí časté opakované ulovení.

Rybář Michal Šanta ukazuje uloveného pstruha.

Rybář Michal Šanta ukazuje uloveného pstruha.

V řadě menších revírů se provozuje i zimní lov na dírkách. Po odtátí ledu na mnoha z nich pokračuje lov pstruhů přívlačí nebo muškařením ze břehu. Pokud si tedy někdo během zimy oblíbil nějaký ten "duhákodrom", má na jaře slušnou šanci pokračovat v návštěvách oblíbené lokality.

Co si vylovíš, to si taky sníš

Velmi svébytným typem "revírů" jsou pak malé vody napojené na produkční firmy, kam je možné dojet si nachytat zejména pstruhy duhové téměř jako na sádky. Někdy se podobné vodní plochy nacházejí v blízkosti restaurací, jejichž návštěvník si může vlastnoručně ulovit rybu, kterou mu personál následně připraví.

Restaurace Althanský palác ve Znojmě - pstruh.

Co si chytíte, to vám v blízké restauraci rovnou upečou.

Sportovní hodnota takového rybolovu je sice minimální (jen málokdo tu potřebuje na chycení ryby víc než minutu), ale zastávka na takovém "revíru" spojená s občerstvením může být vítaným zpříjemněním třeba dlouhé pracovní cesty, zajímavou vsuvkou při dovolenkovém poznávání krás naší vlasti a podobně.

Někde se řídí pravidlem Chyť a pusť

Hodně se liší i pravidla rybolovu. Jsou vody, kde se chytá pouze metodou Chyť a pusť, přičemž zacházení s úlovkem se přísně kontroluje a lov na háčky bez protihrotu nebo používání podložky je naprostou samozřejmostí, jejíž opomenutí může znamenat, že návštěvník dochytal.

Naproti tomu existují revíry, kde je lovícímu vyměřen úsek břehu, na němž si může nastražit libovolný počet prutů. I tyto vody jsou velmi oblíbené, ačkoli určitá část rybářů je obchází širokým obloukem, aby se nemusela dívat na to, co se tu občas děje.

Rybník jako prodejna

Povinné odebrání úlovku je běžné v některých revírech s početnou obsádkou lososovitých ryb. Majitelé tu nestojí o systematické odchytávání svých chovanců, které v konečném důsledku vede k nemalým ztrátám. Prostě co si nachytáte, to si zaplatíte a odnesete.

Ostrov nad Oslavou je krásná přehrada ukrývající nejeden šupinatý poklad.

Ostrov nad Oslavou je krásná přehrada ukrývající nejeden šupinatý poklad.

Poměrně malý, ale příjemný revír Vášův Mlýn nedaleko Milevska

Poměrně malý, ale příjemný revír Vášův Mlýn nedaleko Milevska

Pro někoho může být návštěva takového revíru (ona je to v podstatě taková zajímavější prodejna ryb) docela překvapením. Slyšel jsem už o případu, kdy parta rybářů v zápalu lovecké vášně tahala půlmetrové duháky a když došlo na placení, pěkně se jim protáhly obličeje. Nakonec se pohádali, jak se podělí o zaplacení zhruba pětitisícové útraty.

Podle komfortu

Samostatnou kapitolou je zázemí pro lov. Pokud bude o návštěvě revíru uvažovat kaprař hodlající tu strávit několik dní v kuse, bude ho pravděpodobně zajímat možnost parkování (ideálně tak, aby měl svůj vůz pod dohledem), kultura pobytu u vody (možnost postavení bivaku, pronájmu chatky), nabídka občerstvení (u řady revírů si můžete odskočit na teplý oběd nebo na pivo) a samozřejmě i kultura prostředí.

Vláčkař zase bude potřebovat především svobodu pohybu a asi ho nebude zajímat totálně zakalený rybník, kde sedí rybáři po pěti metrech od sebe.

A takový muškař, ten nejvíc ze všeho ocení prostor pro házení – může to být obyčejná louka za zády anebo třeba speciální mola vybudovaná majitelem revíru a dovolující házet podle libosti do všech stran.

I dosažitelnost revíru má velký vliv na jeho oblibu. Pěkný soukromý revír několik kilometrů od velkého města bude mít vždycky větší návštěvnost než podobná voda někde v podhůří Šumavy. V současnosti, kdy existuje spousta zaneprázdněných lidí, kteří mají atraktivní zaměstnání, solidní příjmy, ale téměř žádný volný čas, je pro některé z nich možnost navštěvovat dobře zarybněnou vodu, k níž to mají pár minut cesty autem, doslova výhrou.

A nakonec je tu ještě jedna věc, která může značnou měrou přispět k tomu, že rybář si nějaký revír zamiluje a nedá na něj dopustit. Je to přístup majitele a celková pohoda panující v revíru. Pokud je majitel seriózní, dokáže se o své klienty postarat, problémy řeší s úsměvem, pomůže, kde se dá a zároveň dokáže kolem své vody udržet klid a pořádek, pak mnoha návštěvníkům ani zdaleka nemusí vadit, že místo deseti kaprů jich chytili jenom šest, a rádi se na takový revír vracejí.

Náhodně vybrané soukromé revíry

Revír Štít je sportovní voda provozovaná Rybářstvím Chlumec. Tvoří ji tři na sebe navazující pískovny o celkové výměře 62 ha. Revír má relativně pestrou obsádku, ale navštěvují ho hlavně kapraři, kteří tu pravidelně loví ryby trofejních velikostí.

Velice známým revírem jsou i Grunty ležící na Moravě mezi Jiříkovicemi a Ponětovicemi. Nádrž má rozlohu 7 ha a obsádku tvoří je z velké části trofejní ryby – zejména kapři, ale také amuři, sumci, jeseteři a štiky. Pravidelně se dosazují i lososovité ryby.

Jestřabice, šestihektarová přehrada na jižní Moravě nedaleko Koryčan je zajímavá tím, že je provozována v jakýchsi dvou režimech. V létě ji navštěvují převážně kapraři, kteří tu loví jak ryby konzumní velikosti, tak trofejní kusy. V chladnější části roku je bohatě zarybněna pstruhy a siveny a probíhá tu celá řada přívlačových nebo muškařských závodů a po zámrzu také lov na dírkách. Běžně se tu loví i jeseteři a součástí revíru je též menší rybník hustě osazený štikou.

Pískovny v Roudnici u Hradce Králové jsou zajímavým revírem, který má co nabídnout nejen kaprařům, ale i milovníkům lovu dravců. Každá ze tří pískoven má trochu jinou obsádku. Zatímco v té největší je spíše kaprový typ obsádky, v nejmenší převažují vysazení pstruzi. Revír má vynikající stavy štik, které tu dorůstají slušných velikostí (osmdesátky jsou tu relativně běžné). Přes léto se zde štiky loví hlavně přívlačí a v zimě se jedná o možná nejlepší lokalitu v ČR pro jejich lov na dírkách.

Jezero Jaroslav je důlní propadlina po těžbě lignitu, má rozlohu 10,6 ha a nachází se nedaleko jihočeských Vodňan. Je to exkluzivní revír s trofejními kapry a jesetery, situovaný v nádherné přírodě a počet vydávaných povolenek je velmi omezen. Je celkem logické, že ceny za rybaření v takových podmínkách nejsou právě nízké, ale skutečnost, že povolenky je třeba rezervovat si s předstihem a některé termíny jsou vyprodány dlouho předem svědčí o tom, že nezájmem zákazníků tato voda rozhodně netrpí.

Autoři:
Nejčtenější

Čerpadlo Gardena s automatem
Čerpadlo do sudu zalije zahrádku, ale nepočítejte s velkým kropením

Sud na dešťovou vodu na zahradě používá většina zahrádkářů. Byla by škoda, když už náhodou občas zaprší, pouštět vodu do kanálu. Je lepší využít ji na zalévání.  celý článek

Vakoveverka létavá
Žena vycvičila 17 létajících veverek. Musíte si s nimi hlavně hrát, tvrdí

Nurmaya Sari Siregar z malajsijského Kuala Lumpur má neobvyklého koníčka. Chová vakoveverky létavé a dokázala je tak vycvičit, že ji poslouchají na slovo....  celý článek

Jakub Vágner s Antonínem Beckem
Háčky bez protihrotů zraní ryby daleko více než s hrotem, tvrdí rybář

V dalším dílu pořadu S Jakubem na rybách se rybář Jakub Vágner vypravil s kamarádem Antonínem Beckem na jezero Za Valem lovit kapry ze břehu. Když konečně...  celý článek

Další z rubriky

Reece Wepener se svým úlovkem
Měli prázdnou ledničku, tak vypluli rybařit. Chytili 70kilového kanice

Tři kamarádi se vypravili rybařit poblíž Perthu na západě Austrálie. Místo toho, aby si jen normálně doplnili lednici běžnými rybami, chytili na háček...  celý článek

Toto boilie ve vodě vypadá jako chomáč patentek  a červů.
Na velké kapry si pořiďte ostrá boilies, to milují nejvíce, tvrdí rybář

V dalším dílu pořadu S Jakubem na rybách si Jakub Vágner „posvítil“ na fenomén dnešního rybaření a hlavně kapraření - na boilies. Chutí, velikostí i strukturou...  celý článek

Němci měli z úlovku 16,80kg kapra velikou radost.
Junioři v akci. Češi skončili druzí na evropském šampionátu v kapraření

Kaprařský juniorský šampionát plynule navázal na předchozí dva ročníky závodu World Carp Classic Junior, které se také konaly na jezeře Katlov u Kutné Hory a...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.