Ryzec syrovinka

Ryzec syrovinka | foto: www.houbar.cz

Ryzec syrovinka (Lactarius volemus)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prewRyzec syrovinka s bílým mlékem je velice vyhledávaným druhem mezi houbaři. Většinou je tato pozoruhodná houba v lese ihned snědena jejím nálezcem. Syrovinka patří k těm druhům hub, kterých v posledních 10 letech výrazně ubylo. V současnosti můžeme být rádi, pokud vlastníme alespoň jeho fotografii. Existují však ještě oblasti, ve kterých se vyskytuje hojně.  Navíc se vám nikdy nestane, že byste syrovinku našli prolezlou červy. Spíš bývá ožírána slimáky. 

Lidové názvy: bílá kravička, kravařka, máselník, mlíčňák, panská houba, syrovátka, šiškovec či štědrovka.

Klobouky jsou 5 – 15 cm široké, v mládí polokulovitého tvaru s podvinutými okraji, později rozložené až prohloubené a hladké, barvy žllutooranžové až červenohnědé, naspodu s krémovými, při poranění rezavějícími lupeny a tuhým, oranžově hnědým třeněm 5 – 12 cm dlouhým a 1,5 – 2,5 cm širokým. Mléko je bílé, mírné chuti.

Kde a kdy roste

Roste roztroušeně v létě a počátkem podzimu v listnatých, smíšených i jehličnatých lesích pod duby, buky, habry, borovicemi, smrky, atd.

Kdo ji najde, neměl by si nechat ujít ochutnání této velmi dobré jedlé houby. Slanečkový zápach, který zůstává na rukou (tato vůně bývá také srovnávána s vůní krabího masa), se při tepelném zpracovávání vytrácí.