Testy odhalily, že bilými zrníčky na sušeném ovoci nemusí vždycky být vysrážené krystalky cukru. Může jít o roztoče mlékohuba obecného, způsobujícího alergie. | foto: Profimedia.cz

S balíčkem sušeného ovoce můžete zkonzumovat i porci živých roztočů

  • 120
Co na první pohled vypadá jako krystalky vysráženého cukru na sušených meruňkách či fících, se několikanásobně zvětšené může ukázat jako shluky skladištního roztoče mlékohuba obecného. Zjistil to časopis dTest ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze. Podezřelé ovoce si můžete dát zadarmo zkontrolovat.

Paradoxem je, že právě sušené ovoce si většina lidí kupuje jako alternativu pro zdravé mlsání a netuší, že spolu s ovocem může konzumovat i alergeny. Je to sázka do loterie. U některých druhů ovoce bylo roztoči napadeno i každé druhé balení, jen v případě datlí ho odborníci nenašli vůbec.

"Tito roztoči produkují látky, které u citlivějších jedinců vyvolávají alergie. Podobně jako jiní roztoči šíří v potravinách také plísně, jež jsou častými producenty mykotoxinů," vysvětluje šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová. Přitom podle vyhlášky Ministerstva zemědělství č. 157/2003 Sb. musí být sušené ovoce bez známek poškození živočišnými škůdci včetně nepřítomnosti živých či mrtvých živočišných škůdců v jakémkoliv stádiu jejich vývoje.

Mlékohub k ovoci pronikne i přes celofán či alobal

Tým odborníků Výzkumného ústavu rostlinné výroby nakoupil v průběhu prvního pololetí letošního roku 180 balíčků různých druhů sušeného ovoce. Po laboratorním prozkoumání uvedeného zboží zjistili ve 13 procentech případů zamoření mlékohubem.

Mlékohub ve fotogalerii

Nejvíce byly zasaženy sušené meruňky, skladištního škůdce obsahovala víc než polovina balení tohoto oblíbeného ovoce. V jediném gramu sušených meruněk dokonce v laboratoři napočítali až 650 roztočů mlékohuba. S jedinou sušenou meruňkou jich tak můžete zkonzumovat až několik tisíc.

Tento roztoč se navíc vyznačuje schopností proniknout přes celofán a dokonce i hliníkovou fólii, takže se bez problémů šíří i do již zabaleného ovoce.

Abyste mlékohuba na sušeném ovoci odhalili, stačí vzít binokulární lupu se čtyřicetinásobným zvětšením: bílé tečky najednou obživnou a můžete pozorovat, jak živočichové lezou jeden přes druhého. Jenže takové zařízení se dá těžko nosit s sebou na nákup a nepatří ani k běžnému vybavení domácností.

Přispějte k monitoringu sušeného ovoce na pultech

Časopis dTest chce společně s Výzkumným ústavem rostlinné výroby nadále monitorovat stav sušeného ovoce na pultech českých obchodů, proto spotřebitele vyzývá ke spolupráci. Máte-li podezření, že bílé shluky na zakoupeném sušeném ovoci nejsou vykrystalizovaným cukrem, nýbrž signálem výskytu roztočů, obraťte se po předchozí telefonické dohodě (233 022 265) na oddělení ochrany zásob a bezpečnosti potravin Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze a nechte si sušené ovoce zdarma zkontrolovat. Důležité ovšem je, abyste dodali i originální obal koupeného sušeného ovoce a informace o místě nákupu.

S kým máte v případě mlékohuba tu čest

Mlékohub obecný, snímek z fluorescenčmího mikroskopu

Mlékohub obecný se objevuje hlavně v sušeném mléku, miluje ale i některé druhy sýrů a nepohrdne právě ani sušeným ovocem. Přehlédnete ho snadno, protože je velký zhruba jen čtyři desetiny milimetru. A bohužel ho z ovoce ani neopláchnete (sušené plody většinou bývají sířené, a ty se mají vždycky před konzumací nebo použitím při vaření oplachovat), protože si do něj vyžírá komůrky, ve kterých případnou vodní sprchu přečká.  

Nepříjemné a nebezpečné je, že se mlékohub neuvěřitelně rychle množí a v potravinách šíří plísně, se kterými žije v symbióze. A plísně jsou zdrojem zdraví škodlivých mykotoxinů.