Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

S končícím létem může být píchnutí od vosy horší, mají špinavá žihadla

  9:54
Vosy milují nahnilé ovoce a rozkládající se maso. Kousky této potravy jim ulpívají na kusadlech i na těle včetně žihadla. S postupujícím létem jim této "špíny" na jejich těle přibývá, takže bodne-li vás vosa koncem léta, je větší pravděpodobnost přenosu infekce.

Zadeček vosy se žihadlem | foto: Profimedia.cz

"Výskyt vos je v tomto období normální, stejně jako to, že jich je jeden rok víc a jiný méně. Navíc jsou užitečné," říká Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. Zvláště zahrádkáři by je měli vítat: vosa je masožravec a zbavuje jejich zahrádku jiného obtížného hmyzu, kterým se krmí jak mladé vosy, tak jejich larvičky. "Teď na konci léta, si – těsně před smrtí – ještě užívají také sladkostí," vysvětluje Stýblo.

Pokud se vám zdá, že vos je letos nějako moc, máte pravdu. Entomolog Jakub Straka z Přírodovědecké fakulty UK potvrzuje, že letos se vosí hnízda skutečně namnožila ve vyšším počtu. "Díky teplému a suchému počasí v květnu vosy stihly vyvést o jednu generaci dělnic navíc. To jejich počet zvýšilo geometrickou řadou." 

Vosa je masožravá, současně ale miluje i nektar a sladkosti.

Nepanikařte, ale hlídejte si, co jíte a pijete

Pozor u pití a jídla

Na vosy dávejte pozor hlavně při stolování na zahradě nebo u otevřeného okna, ale i při pití na výletech a podobně. Stačí se ve stejné chvíli jako vosa napít ze sklenice či lahve se sladkým nápojem nebo zakousnout do koláče – po štípnutí v oblasti úst a krku reálně hrozí udušení. Víc o první pomoci najdete v článku Na jihu Čech útočí přemnožené vosy, lékaři něco takového nepamatují.   

Podle odborníků jsou vosy mírumilovní tvorové, kteří útočí jen tehdy, cítí-li se ohroženi. Podle Stýbla stačí vosy nedráždit. "Nepanikařte a nemávejte splašeně rukama, když se ve vaší blízkosti vosa objeví. Pak nebudete mít problém. Naopak, pokud už nějakou vosu dokonce zamáčknete, vypustí ze sebe feromony, které rozdráždí i její kolegyně, a pak teprve máte na průšvih zaděláno." Vyplatí se rychle uklidit zbytky po každém jídle, omezit sladké nápoje a dětem dávat pití do lahví s cucákem, kam vosa nemůže zalézt. Někdo také zkouší nalákat vosy cíleně jinam, kde umístí například lahev se zkvašeným pivem, tomu vosy neodolají. Další rady, jak eliminovat střetnutí s vosou najdete v článku Vosy a stolování: přitáhne je pot i sladký parfém, odežene hřebíček.

Stýblo ale také uznává, že zlaté pravidlo "žít a nechat žít" přestane platit ve chvíli, kdy do vosího hnízda omylem kopnete, zajedete s křovinořezem a podobně. Pak nezbývá než rychle prchat a vrátit se, až když se vosy dostatečně uklidní. "Nejčastěji se to stává při ožínání trávy kolem stromků, do hnízda v zemi ale můžete i šlápnout. Rozzuřené vosy vám pak v mžiku nalétají pod oblečení, chytí se ho, bodají a nezbývá než ho ze sebe rychle strhat," vypráví Pavel Jeřábek, který se profesně stará o veřejné zelené plochy a každý rok schytá zhruba desítku vosích žihadel. 

Samozřejmě platí, že pokud objevíte vosí hnízdo v domě nebo na pozemku, kde se pohybují lidé, pak je nejlepší se ho zbavit. Viz rady v souvisejících článcích níže. "Teď už ale nemá cenu hnízda likvidovat, letošní královny jsou mrtvé. Bojovat s vosami má smysl na jaře, než se kolonie rozmnoží," radí Straka. 

Vosa vás může kousnout i štípnout

Na stejném místě vosí hnízdo za rok nenajdete

Vosy vytvářejí takzvané jednoroční kolonie. "Hnízdo vždy na jaře založí nová královna, tedy oplodněná samička z předchozího roku, která ve škvíře domu či pod kůrou stromu přečkala zimu. První generaci dělnic vychová sama, pak už jen produkuje potomstvo, protože další a další generace už dělnice vychovávají samy," popisuje entomolog. Na konci léta s přicházejícími mrazíky celá kolonie vymře, kromě mladých oplodněných samiček. S jejich počtem zahýbe průběh nadcházející zimy a jara, vadí jim zvláště teplotní výkyvy. Proto je některý rok vos víc a jindy méně. 

"Vosa se nejdřív zakousne, aby mohla líp štípnout. Ale pravděpodobnost, že by vám prokousla kůži a přenesla tak infekci z kusadel, je pouze hypotetická," upřesňuje Straka. "Zato žihadlem lze přenést infekci zcela reálně a pravděpodobnost, že se to stane, se s přibývajícím létem zvyšuje – protože starší vosy jsou špinavější, což se týká i žihadla. Tělo pak reaguje na kombinaci jedu s infekcí samozřejmě bouřlivěji," vysvětluje ještě entomolog.   

Například přenosu boreliózy se ale bát nemusíte, jak jsme zjišťovali na základě dotazu naší čtenářky. "Nikdy jsem se s tím nesetkala, ani o tom neslyšela. Borélie byly zatím zjištěny jen v těle sajícího hmyzu, například u muchniček, ale tam zatím nebyl přenos boreliózy na člověka prokázán. A vosa mezi sající hmyz ani nepatří," řekla Miroslava Burýšková, odbornice na diagnostiku infekčnosti klíšťat.

Totéž nám potvrdila lékařka Markéta Korcinová z Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. "Nikdy jsme se s tím nesetkali, jednoznačně průkazný je jen přenos z klíštěte". Velmi podobně se vyjádřila i Národní referenční laboratoř pro borélie při Státním zdravotním ústavu.

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025