Odmašťování kachny pomocí technického benzínu

Odmašťování kachny pomocí technického benzínu | foto: Karel Makoň

S mastnou kachnou si poradí technický benzin, u psa to raději nezkoušejte

  • 7
Do jímky plné oleje vlétla minulou středu u Plzně divoká kachna. Zřejmě hledala potravu. V jímce se úplně promáčela a zamastila, takže nemohla odletět a zůstala v nádrži uvězněna. Měla štěstí, v plzeňské záchranné stanici živočichů jí pomohli. Věděli byste si rady, kdyby se něco podobného stalo vašemu miláčkovi?

Na odmaštění kachny použili technický benzin a jar. To samé ale na domácí zvíře zamazané třeba od oleje či asfaltu raději nepoužívejte. V takových případech volte jiné prostředky.

Příběh kachny z Radbuzy

Totálně promáčenou a zamaštěnou samici kachny divoké vytáhl z lapače olejů u řeky Radbuzy Karel Machoň z dobrovolného ekologického spolku na ochranu ptactva (DES OP), působícího při plzeňské záchranné stanici.

"Kachna byla tak zamaštěná a vyčerpaná, že okamžité odmaštění pod tekoucí vodou za pomoci mýdla bylo nereálné. Kontaktoval jsem proto naše veterináře a přivezl si speciální  šampon na ropnými produkty znečištěné psy. Výsledek byl slabý. I přes dodržení technologického postupu a dvojnásobné dávkování šamponu zůstala kachna stále olejově blýskavá a úplně mastná," popisuje situaci Karel Machoň.

Kachnu nemůžete do volné přírody pustit bez odmaštění. Olejem slepené peří neplní svou funkci a velice snadno propouští vodu. Kachna by se rozhodně ropného produktu z opeření nedokázala zbavit sama. (Pokud se o volně žijících ptácích chcete dozvědět víc, přijměte pozvání na Jarní ornitologickou vycházku 16. května, podrobné informace najdete zde.)

Odmašťování peří v krocích

Zamaštěnou kachnu nechali do soboty uklidnit ve voliéře a pustili se do radikálnějšího ošetření s použitím technického benzinu. Ten však není úplně ideální a při nešetrném zacházení může výrazně poškodit kůži zvířete. Proto opatrně očistili letky a část opeření jen malým množstvím benzinu nalitého na tkaninu.

Hana Robejšková a Olga Štěpánková při odmašťování kachny na záchranné stanici v Plzni. Sušení jako poslední fázeNásledovala koupel ve vlažné vodě a odmašťovači na nádobí. Pivo spláchne mastnotu z kachní pečínky, na mastné peří živé kachny zabral po technickém benzinu běžný jar, propagovaný jako ideální prostředek na mastné pekáče. Následovalo pro kachnu nepříjemné sušení fénem, ale podařilo se. Druhý den byla kachna k radosti kačerů na řece Berounce u sv. Jiří okroužkována a vypuštěna.

Víte, jak pomoci divokému zvířeti?

Potkat divoké zvíře v průšvihu, to se může stát každému. Při procházce lesem, při vyjížďce na kole, poraněné zvíře můžete najít i na silnici. Co s ním? Národní síť záchranných stanic živočichů v dnešní pokrývá  90 % našeho území, takže by neměl být problém najít nejbližší stanici.

Většinou stačí zavolat na některou složku integrovaného záchranného systému, policii či hasiče, nebo tísňovou linku 112, a dostanete spojení na správné lidi. Kontakt na nejbližší záchrannou stanici většinou mívají i na úřadě či u veterináře. 

V první řadě se zvířeti raději nesnažte amatérsky pomoci, abyste mu spíše neublížili, a nechte to povolanějším. Ti si zraněné či jinak handicapované zvíře rádi převezmou a postarají se o ně.

Umíte pomoci svému miláčkovi?

Srst psa i kočky můžete odmastit speciálním psím šamponem, případně lze použít i jar. Potřebnou neutralizaci zajistíte spláchnutím srsti citronovou vodouTo, že se někde zamastí či umaže od asfaltu či dehtu kotě nebo pes, není nic tak výjimečného. Pokud jde jenom o mastnotu, většinou pomůže šampon vhodný pro psy a kočky, případně – stejně jako v případě divoké kachny – obyčejný jar.

"Aby ale odmaštěním netrpěla kůže zvířete, je nutné poté použít kondicionér určený pro zvířata," poučila Hobby.cz veterinářka Michaela Riedlová. "Podobnou nebo možná ještě lepší službu než kondicionér ale udělá i obyčejná citronová voda, která zneutralizuje použité odmašťovací prostředky a kůži zvířete navrátí její přirozené ph."

Do vlažné vody na poslední opláchnutí prostě jednoduše stačí přidat vymačkanou citronovou šťávu. Nejenže zvířeti pomůže, ale váš miláček pak bude i příjemně vonět.

Na asfalt či dehet v srsti zvířete raději žádné odmašťovací prostředky ani nezkoušejte. Použití například technického benzinu je pro zvíře opravdu nebezpečné, navíc od něj tak jako tak nemůžete čekat zázraky. Většinou stejně pomůže jen radikální zásah v podobě odstřižení znečištěné srsti. Pokud takovou "operaci" sami nezvládnete, navštivte se zvířetem raději veterináře. Ten by si měl každopádně vědět rady.