Mýdlové ořechy slibují levnou a ekologickou alternativu ke konvenčním pracím

Mýdlové ořechy slibují levnou a ekologickou alternativu ke konvenčním pracím prostředkům, ve skutečnosti se ale slibovaného nedočkáte.

S pracími koulemi a mýdlovými ořechy vyperete stejně jako v čisté vodě

  • 139
Zbytečnou zátěž pro životní prostředí a vyhozené peníze představují podle nezávislého testu občanského sdružení dTest prací koule a mýdlové ořechy. Při porovnání s běžnými pracími prostředky se totiž ukázalo, že nemají žádný nebo jen minimální prací účinek.

"Teplá voda a mechanický pohyb prádla v pračce mají již samy o sobě poměrně slušný prací účinek. To může při praní s koulemi či ořechy vzbuzovat dojem, že fungují," vysvětlil redaktor časopisu dTest Václav Beneš.

Jak můžeme potvrdit u mýdlových ořechů, při čistě subjektivním posouzení výsledku skutečně můžete mít pocit, že fungují. Viz předchozí článek Praním pomocí mýdlových ořechů ušetříte stovky korun ročně.  

Praním v čisté vodě ušetříte a ještě ochráníte životní prostředí

Časopis dTest ale podrobil mýdlové ořechy a proklamované ekologické prací koule podobným zkouškám jako běžné prací prostředky určené pro barevné prádlo (protože stejně jako koule či ořechy neobsahují bělidla) a výsledky porovnal s praním v čisté vodě. Jak dobře se špína vyprala, jsme zjišťovali pomocí spektrofotometru," vysvětlila šéfredaktorka Ida Rozová. 

Fotogalerie ořechů a koulí

Výsledek byl jednoznačný. Samozřejmě, že můžete své prádlo prát s pracími koulemi nebo mýdlovými ořechy, nicméně se smiřte s tím, že výsledek bude přibližně stejný jako při praní v čisté vodě o teplotě 40 °C.

A bohužel je diskutabilní, zda lze vůbec oba prostředky zařadit mezi ekologické. "Je zjevné, že jen výroba a transport uvedených 'pracích prostředků' představují ekologickou zátěž - například mýdlové ořechy se dovážejí až z indického subkontinentu. A vyrábět zbytečné, tedy nefunkční prací prostředky a prohlašovat je za ekologické je absurdní," argumentuje Beneš.

Životní prostředí zatěžuje i vypuštěná "ekologická" voda

Ani voda vypuštěná z pračky po použití pracích koulí a ořechů není prosta látek zatěžujících životní prostředí. V tomto ohledu se negativně projevily především prací koule Ecozone (2 kusy pořídíte za 300 korun). "Po jejich použití byla voda víc znečištěná než po použití malého množství pracího prášku," uvedla Rozová.

Koule Ecozone na obalu jedním dechem tvrdí, že neobsahují chemické přípravky. Současně ale výrobek deklaruje obsahové složky, jako jsou anionově povrchově aktivní látky uhličitan sodný nebo vodní sklo, které se vyskytují i v pracích prostředcích. Jejich účinek je přitom oproti konvenčnímu prášku velmi malý.

Podle Beneše tedy přinášejí prací koule (některé typy stojí i 1 000 korun) pravý opak slibovaného. "Vyperete přibližně stejně jako v čisté vodě, ovšem za cenu zátěže životního prostředí, v některých případech dokonce i kontaminací stříbrem. Uvedené prostředky přitom zpravidla stojí okolo tisíce korun, takže se rozhodně nejedná o zanedbatelnou položku v rozpočtu domácnosti."

Kromě podrobných výsledků testů pracích koulí a mýdlových ořechů najdete v lednovém čísle časopisu dTest také test vrtaček, běžek, MP3, multimediálních přehrávačů a mléčných čokolád.