Sázejí se jednotlivé stroužky, na které palici česneku rozeberete. Před...

Sázejí se jednotlivé stroužky, na které palici česneku rozeberete. Před vlastním sázením se namoří proti škůdcům. Kupujete-li sadbu, bývá už namořená. | foto: Profimedia.cz

Zkuste si vypěstovat vlastní český česnek. Ideální je podzimní výsadba

  • 17
Pěstovat česnek zvládne i úplný začátečník, stačí vědět jak. Důležitá je především správná sadba a výsadba i sklizeň v ten správný čas.

Oblíbenou plodinu, bez které se neobejde žádná kuchařka, můžete sázet buď na jaře, anebo právě teď. Česnek se totiž vysazuje ze stroužku buď v březnu a dubnu, nebo na podzim, ale až tehdy, když se teplota půdy stabilně sníží pod 9 °C (tedy zhruba od října do prosince). Je-li tepleji, hrozí napadení houbovými chorobami.

České odrůdy česneku

„Určitě se mi více osvědčila podzimní výsadba, protože česnek zakoření už na podzim a využije jarní vláhu. Sklízí se tedy dříve, už v červnu, kdy není tolik mokro, má vyšší výnosy a během léta se lépe suší,“ popisuje Vít Brodský, mladý pěstitel česneku z Českého ráje, který má letos za sebou druhou sezonu pěstování.

Jarní česnek také zkoušel, ale nic z toho podle něj nebylo. „Jednak se sklízí až v srpnu, kdy je obecně více vláhy a česnek často shnije či plesniví. Navíc nestihne využít jarní vláhu a vezme mu čas, než se dostane do stejné síly jako česnek vysazený už na podzim. Já budu i letos určitě sázet teď na podzim, ale až někdy v listopadu,“ radí jednoznačně podzimní výsadbu.

Jak na pěstování česneku krok za krokem

Nejlepší je teplá lehčí půda bohatá na humus, zcela nevhodné jsou těžké, mokré a organickými hnojivy čerstvě vyhnojené půdy. Odborníci doporučují stroužky mořit proti škůdcům (jde hlavně o vlnovník česnekový) tři hodiny v prostředku Sulka a poté ihned vysadit. Sázejte pouze zdravé stroužky do hloubky kolem 6 cm.

Čím dříve sázíte, tím sázejte hlouběji, v prosinci stačí 4 cm, ale v září minimálně 8 cm. Vhodná je výsadba do řádku, spon by měl být 5 až 12krát 20 až 40 cm, podle odrůdy. Po výsadbě políčko uválejte, případně je-li sucho, zavlažte. Až do jara s výsadbou nic dalšího nedělejte, česnek by do jara rozhodně neměl začít rašit, což ale může nastat při příliš brzké výsadbě.

Z odrůd pěstuje Vít Brodský především fialový paličák Unikát a jarní nepaličák Japo II, letos se rozhodl vysadit i paličák Vekan, Lukan a Bjetin (více o českých odrůdách česneku najdete ve středečním magazínu DOMA MF DNES a v článku zde).

Tenhle podzim se navíc chystá celé pole s vysazeným česnekem mulčovat slámou: „Česnek by pak mohl lépe více odolávat jarním mrazíkům a letnímu suchu.“ A dodal, že se chystá experimentovat s nasazením dalších rostlin do řádků mezi česnek, což je běžné u permakulturního hospodaření.

Během vegetačního období, tedy jakmile se na jaře rostlinky česneku vyklubou na svět (až do výšky listu kolem 15 cm), pak rozrušujte půdní škraloup vidlemi, ale nekultivujte půdu do hloubky. Závlaha je prospěšná od poloviny května do půlky června, kdy na ni má česnek zvýšené nároky.

Vrcholy s pacibulkami se u paličáků odštipují hned, jak se objeví květní stvol, jinak je výnos nižší. Sklizeň nastává od července do srpna, podle doby výsadby a odrůdy. Paličáky jsou zralé, když jim zbývá pět dužnatých listů, nepaličáky se sklízejí, když má zhruba polovina rostlin nať položenou na zemi.  

Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.