VIDEO: Naučte se salát ze starého pečiva, může se vám to hodit

  • 8
V kuchyni se dá zužitkovat všechno, to platí i v Itálii. Když připravil Emanuele Ridi poprvé svým českým přátelům salát ze starého pečiva se zeleninou, mysleli si, že je to fór. Po ochutnání však museli uznat, že je to lahůdka. Zvláště chleba, který nasákne olivovým olejem a šťávou z rajčat a okurek.

Podobně reagoval i bývalý fotbalista a manažer Jiří Müller, když nejprve přihlížel přípravě chodu ze starého chleba namočeného ve vodě, ale nakonec si výsledek nemohl vynachválit.

Mistrovství světa ve fotbale emotivně prožívají všichni Italové, šéfkuchaře Emanuela Ridiho nevyjímaje. Mistrovství světa ve fotbale emotivně prožívají všichni Italové, šéfkuchaře Emanuela Ridiho nevyjímaje. Na snímku s bývalým fotbalovým hráčem, nyní agentem, Jiřím Müllerem.

Jak uvidíte v podvečer na Primě v kuchařské show S Italem v kuchyni, Italové momentálně žijí fotbalovým mistrovstvím světa. Dokonce i pastu připravují v barvách italské trikolory. Manu vás ale kromě toho naučí i jednoduchý, ale vynikající masový špíz a sladký moučník do mrazáku.

Panzanella, letní salát s chlebem

Osvěžující letní jídlo, které zasytí a do něhož navíc zužitkujete zbytky ztvrdlého chleba, pochází z Toskánska, ale oblíbené je i v Umbrii, Marche a v Laziu. K přípravě starého receptu je samozřejmě ideální italský chléb ze speciální pece, dobrého výsledku ale dosáhnete také s klasickou českou šumavou nebo dalamánkem.

Krajíce chleba či kousky jiného pečiva nejprve zapečte v troubě, nalámejte a pak v míse namočte ve vodě. Tu z nich po chvilince vymačkejte, aby pečivo ještě částečně zůstalo křupavé. Stojí za to podívat se na naše úvodní video, jak staré pečivo připravuje Manu.

Pak do misky s pečivem přidejte oloupanou salátovou okurkou, nakrájenou na kolečka, tak to dělávala i Manova maminka, přestože to v Itálii není nejpoužívanější zelenina. Oloupanou červenou cibuli, která je sladší, rovněž nakrájejte na kolečka. Z větších masitých rajčat částečně vyřízněte "bubáka" a pokrájejte je na měsíčky, přidat můžete i pokrájený řapíkatý celer a na kousky natrhané lístky čerstvé bazalky a vše promíchejte.

Zbývá už jen salát dochutit tím nejlepším olivovým olejem, viz druhé video. Opravdu s ním nešetřete, naše tělo je prý jako motor, který potřebuje promazávat. A ten kvalitní maže dokonale a s organismem dělá divy, hlásá i fotbalový trenér Straka. Zeleninu a pečivo s olejem promíchejte, hlavně by jím mělo nasáknout pečivo, které pak získá plnou chuť. Pak salát osolte a hned servírované porce dochuťte vinným octem. Část bez octa můžete do druhého dne skladovat v ledničce. Podle své chuti a možností můžete salát ještě obohatit olivami, tuňákem z plechovky a dalšími ingrediencemi. Ve finále ale stejně shledáte nejchutnější složkou této speciality zprvu podceňovaný chleba.

Těstoviny Viva Italia!

Na pastu v barvě trikolory potřebuje zelenou bazalku, červená cherry rajčátka a bílou mozarellu. K jejich přípravě Itala inspirovalo vítězství Itálie na minulém šampionátu ve fotbale, připomínat vám mohou pastu sorrentina, kam patří ještě olivy.

Těstoviny "Viva Italia!" s nezbytnými červenými rajčátky, zelenou bazalkou a bílou mozarellou.

Základ na pánvi připravíte z plátků česneku orestovaného na panenském olivovém oleji, k němu přidejte rajčátka, klidně ve slupce. Když trošku změknou a jsou na povrchu lesklá, zalijte je troškou vývaru z těstovin, které si už vaříte vedle. Škrob z těstovin obsah na pánvi trošku zahustí, rajčata také osolte a opepřete.

Obsah pánve smíchejte s těstovinami, které musí být uvařené al dente, obsah pánve protřásejte a promíchávejte. Přidejte trošku bazalky a mozarellu nakrájenou na kostičky. Aby se lépe rozpustila, můžete přilít opět kapku vývaru. Když se bílý sýr začne táhnout a vytvářet jakési "fousy", máte hotovo. Na talíři ještě přilijte trošku panenského olivového oleje, dozdobte dalším lístkem bazalky a bílými kostičkami mozarelly.

Moučník z Piemonte s lískovými oříšky a čokoládou

Dezert vynikající pro mlsné hosty je nutné připravit předem. Recept pochází z kraje Piemonte, kde se prý rodí nejlepší lískové oříšky na světě a dokážou tu s nimi úplné cukrářské zázraky.

Dezert začněte obligátně šleháním tří žloutků v horké vodní lázni, současně si ve vodě rozpusťte cukr krystal. Ideální konzistence výsledného cukrového roztoku je, když se táhne na nit a zůstane bílý. Cukrový sirup přidáváme do žloutkové pěny stejně pomalu jako při šlehání sladké majonézy.

Moučník z Piemonte s lískovými oříšky a čokoládou.

Do krému vmíchejte strouhanku z ořechů a lehce ušlehanou smetanu. Když všechny přísady dokonale spojíte, nalijte směs do vhodné formy a na dvě hodinky strčte do mrazáku. Poté moučník vyklopte na talíř a ozdobte čokoládovou polevou a kousky ořechů.

Tip na nelepivou strouhanku z ořechů

Ořechy jsou hodně tučné, proto se po nastrouhání či rozmixování k sobě jednotlivé kousky hodně lepí a špatně se s nimi pracuje. Aby se vám strouhanka z ořechů nelepila, orestujte je nejprve nasucho na pánvi a strčte do mrazáku. Tento teplotní šok způsobí, že když je poté nastrouháte či rozmixujete, už se vám ořechová strouhanka nebo prášek lepit nebude.

Masový špíz à la Manu

Na správné chlapské grilování si připravte hromadu masa, kde by neměl chybět prorostlý hovězí pupek, telecí játra, jehněčí kýta a italské klobásky a slanina. Telecí játra Manu před napíchnutím na jehlu úhledně balí do kousků bránice, která vypadá jako obří, ale bílý a průsvitný kapustový list. Jde o starý toskánský zvyk, který vnitřnostem dodává ještě lepší chuť.

Špíz a la Manu obsahuje hovězí pupek, telecí játra zabalená v bránici, panchettu a jehněčí kýtu.

Klobásky a slaninku nakrájejte na plátky, jehněčí a hovězí maso na kostky, které pak postupně napichujte. Na jehly pak nasazujte od každého kousek. Tenhle italský šašlik už kromě oleje, soli a pepře dále nekořeňte, Manu tvrdí, že důležitější než koření je prý vyzrálost masa. Nepřidává ani žádnou zeleninu, k pečenému masu doporučuje čerstvý salát.