Šalvěj lékařská - Šalvěj má na povrchu listů i lodyhy mnoho chloupků. Povrch je zplstnatělý. | foto: Profimedia.cz

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis L.)

  • 0
Usušené nebo čerstvé lístky tohoto silně aromatického polokeře jsou vhodné jako koření do salátů, k rybě, do nádivek, či k masu.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Šalvěj je toxická, proto ji není vhodné užívat ve větších dávkách a dlouhodobě.

Popis: Vytrvalý polokeř patřící do čeledi hluchavkovitých, je typický nezaměnitelným aroma. Dorůstá 30-60 centimetrů. Původem pochází ze Spojených států a Středozemí, kde lze nalézt i dalších asi 40 druhů tohoto rodu. Lze nalézt i vzhledově rozličné keře, s úzkými listy, hustě či naopak řídce olistěné, nižší nebo vyšší keře. Kořen má dřevnatý. Lodyha je přímá, čtyřhranná, od země rozvětvená, porostlá jemnými chloupky. Druhý rok dřevnatí. Listy jsou našedlé, plstnaté, tvarem kopinaté, řapíkaté. Na rubu výrazně žilnaté. Květy mají širokou škálu barev od bílé, růžové, červené, červenofialové až po fialovou. Plodem je vejčitá tvrdka tmavě hnědé barvy.
Stanoviště: Daří se jí na slunných místech s dobře propustnou a sušší půdou s dostatkem vápníku.
Výskyt: V České republice často pěstována pro své léčivé účinky, avšak volně zde neroste. Roste v Malé Asii, jižní Evropě a Spojených státech.
Léčivé účinky: Šalvěj patří mezi silně léčivé rostliny. A lze z ní připravit chutný čaj. Pomáhá při depresích, průjmu, revma, astma, chudokrevnosti, menstruačních bolestech (obsahuje podobné látky jako ženský hormon estrogen), snižuje horečku, napomáhá trávení. Je účinná při kašli a nachlazení. Zevně na ekzémy, akné a celkově hojí kožní ranky. Prospěje i vlasům, když je opláchnete nálevem ze šalvějových lístků. Je známa také v boji proti silnému pocení.
Období květu: Kvete od června do srpna.
Ohrožení: V České republice volně neroste, proto není zařazena pod žádnou ochranu.