Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Samozavlažovací truhlíky pro letničky mají smysl, ale musíte to s nimi umět

Květiny nemusíte zalévat každý den, samy přežijí i dovolenou. Navíc nehrozí ani nežádoucí efekt přelívání a tedy ani zahnívání kořenů. A to jsou jen některé klady tzv. "samozavlažovacích" truhlíků, pokud si správně vyberete a naučíte se je používat.
Rozkvetlé truhlíky přinášejí spoustu radosti, ale i starostí. Rad, jak na pěstování letniček vyzrát, není nikdy dost.

Rozkvetlé truhlíky přinášejí spoustu radosti, ale i starostí. Rad, jak na pěstování letniček vyzrát, není nikdy dost. | foto: shutterstock.com

Označení samozavlažovací je nadsázka, vodu samozřejmě musíte dolévat. Přesto jsou zdatnými pomocníky, kteří udrží letničky v žádoucí kondici i za horkého počasí.

"Samozavlažování" není hydroponie

"Nelze říct o každém truhlíku, že je to zázrak," vysvětluje floristka Vlasta Černá Rypáčková. "Důležité jsou u tohoto typu truhlíků především dvě věci. Systém odvodnění, aby rostliny, když je zalijete a přijde déšť, nestály ve vodě. A také poměr objemu zeminy a vody." Někteří výrobci zpravidla zvětšují část pro vodu a na dostatečný prostor pro zeminu, bez které ale žádná z tzv. balkónovek dobře neporoste, zapomínají.

Řez samozavlažovacím truhlíkem s vnitřní vložkou, která brání přemokření substrátu."Podle zkušenosti zahradníků, se kterými jsme truhlíky vyvíjeli, by měl ideální poměr představovat jednu třetinu vody a dvě třetiny substrátu," dává tipy pro správný výběr Lenka Novotná ze společnosti Plastia.

Důležité je také umístění a upevnění truhlíku, protože voda něco váží. Proto může být hmotnost samozavlažovacího truhlíku až dvojnásobná oproti klasickému. Tomu by měly být přizpůsobeny háky a závěsy. Jinak se může stát, že budete truhlíky sbírat polámané na zemi. V horším případě někomu mohou i ublížit.

Ať nevyhazujete peníze

Vyplatí se vám vůbec investice do samozavlažovacích truhlíků? Ty nejmenší a nejlevnější stojí stokorunu. Například pokud pěstujete pelargónie, mohou vás tyto nádoby nejdříve zklamat. Tedy alespoň do doby, než se muškáty naučíte pěstovat v nových nádobách a zjistíte, kdy co potřebují.

Muškáty ohrožuje dlouhodobé přemokření, proto je u nich obzvlášť důležitý systém odvodu nadbytečné vody. "Právě muškáty patří k rostlinám, kterým suchý substrát vyhovuje mnohem více než neustálá vlhkost," říká rostlinolékařka Eva Dušková. "U nich se proto může snadno stát, že v samozavlažovacích truhlících porostou hůře než v těch klasických." Zkuste tedy nechat substrát vždy nejdříve vyschnout, teprve pak vodu opět doplňte.

Naopak, pokud jste si oblíbili petúnie a jejich hybridy, surfinie nebo milion bells, kterým dělá vlhko dobře, porostou vám v zavlažovacích nádobách ještě lépe. Ale i tady platí, že je třeba se s nimi naučit zacházet.

Také používání rozpustných hnojiv může být problém. Místo aby se dostala do substrátu, část živin zůstane v zásobníku na vodu, kde se usadí u dna a ke kořenům se vůbec nedostane. Pak je třeba občas hnojivo z nádoby odstranit a postarat se, aby se dostalo i k rostlinám. Vhodnou alternativou mohou být například pomalu se rozpouštějící tyčinky, které se zapichují do země ke květinám.

Jak samozavlažování funguje?

V obyčejném půl metru dlouhém truhlíku spotřebují rostliny v horkých letních dnech až pět litrů vody. Při jedné zálivce jim však dodáte pouze něco přes litr. Někdy tedy musíte zalévat i čtyřikrát denně.

Dalším problémem klasických jednoduchých truhlíků je odtok vody. Pokud truhlík neopatříte drenážními otvory, květiny utopíte. Pokud otvory uděláte, většina vody odteče. Tyto problémy u samozavlažovacích nádob odpadají.

Truhlík Gardenie je vybavený přepadovými otvory. Vzduchová vrstva mezi zásobníkem vody a substrátem brání jeho přemokření, měření sloupce vody v zásobníku zprostředkovává vodoznak.  "Například základem truhlíků Plastia jsou nejen nádoby na substrát a vodu. V té druhé je navíc samostatná vložka, která působí jako přepad. Jestliže se voda dostane až k ní, začne odtékat mimo truhlík. Tím je zajištěno, že rostliny nezůstanou stát v přemokřené půdě a nezačnou zahnívat," popisuje Lenka Novotná. Tyto květníky také můžete doplnit speciální nálevkou na vodu pro jednodušší zalévání a měrkou na zjišťování množství vody. Podobně jsou řešené i truhlíky Gardenia.

Na jiném, ale u nás oblíbeném principu fungují truhlíky Lebiš. "Základem je truhlík, který doplňuje zavlažovací miska o objemu čtyř nebo pěti litrů vody. Z misky vzlíná voda k rostlinám pomocí pěti speciálních knotů," říká Petr Lebiš ze stejnojmenné firmy a pokračuje: "Vždy tak máte vizuální přehled o množství vody v misce, a také velmi snadno vodu do misky nalijete."

Samozavlažovací truhlík vyrobíte sami

Truhlík systému Lebiš se skládá ze dvou nádob, které spojují knoty. Tudy proudí k rostlinám vláha. Truhlík fungující na principu samozavlažování používaném firmou Lebiš si můžete vyrobit i sami. Postačí vám k tomu dva obyčejné truhlíky, velký a malý. Velký bude sloužit jako podmiska, do menšího vyvrtejte nebo vypalte několik otvorů. Do těch provlékněte knoty a samozavlažovací truhlík je na světě. Originální knoty posílá firma Lebiš na dobírku (5 kusů za 49 korun), ale dají se údajně nahradit například silnými popruhy k batohu. A ty koupíte v každém provaznictví.

Co s truhlíky po sezoně

Na podzim se doporučuje truhlíky (stejně jako ty obyčejné) vysypat, vypláchnout a vydezinfikovat. Použít můžete například rozředěný přípravek Savo nebo do vody přisypte trošičku hypermanganu z lékárny. U systému typu Lebiš byste měli knoty kartáčkem očistit od zbytku kořenů a vyprat ve vlažné vodě, opět s přídavkem dezinfekce. Pozor, v horké se mohou srazit.


Na jak dlouho lze truhlíky opustit?

- Jasné pravidlo, jak často dolévat vodu do samozavlažovacích truhlíků, neexistuje. Záleží na počasí, orientaci na světové strany, typu a velikosti rostlin a dalších faktorech.

- První tři až osm týdnů, než květiny zakoření, je třeba substrát zalévat shora, neboť si květiny vodu ještě nedokážou "vytáhnout" z misky. Po zakořenění už lijte vodu do misky.

- V tropickém horku nepočítejte s tím, že můžete odjet na týdenní dovolenou. Rostlinám pravděpodobně dojde voda i v zavlažovacím truhlíku a uschnou. Při teplotách nad 30 stupňů musíte u vzrostlých a hodně pijících rostlin (surfinie, hořcový stromek) dolévat vodu i každý den, u muškátů stačí jednou za tři až čtyři dny.

- I dlouhý víkend květiny v samozavlažovacích truhlících zpravidla přežijí bez problémů.

- Pokud odjedete na týden a začne pršet, mohou vám truhlíky s přepadem květiny zachránit. Jedině u těch přebytečná voda odteče, takže květiny neuhnijí. Pokud máte truhlíky bez odvodu přebytečné vody, tak můžete počítat s tím, že třeba o muškáty v takovém případě přijdete.

Jaké máte zkušenosti se samozavlažovacími truhlíky vy? A jaký konkrétní systém se vám osvědčil nejvíce? Podělte se s ostatními v diskusi. Vaše postřehy, případně i fotografie rozkvetlých balkonů uvítá i redakce na adrese hobby@idnes.cz.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

KVÍZ: Jak se vyznáte v řemeslnické hantýrce? Otestujte se a hrajte o ceny

Soutěž

Chce po vás řemeslník podat červíka nebo flanču? Logicky nerozumíte a v jeho očích jste neználek, který nerozumí základním věcem. Anebo s chápavým úsměvem porozumíte a podáte mu vždy přesně to, co...

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025

Do plavek spolu se psem. Běhejte společně, prospěje to oběma

První jarní sluneční paprsky nás konečně zvou k delším procházkám a pohybu na čerstvém vzduchu. I proto je jaro obdobím, kdy se snažíme vrátit v zimě ztracenou kondici. Pozornost bychom ale měli...

26. března 2025

Domov i zahradu barevně a jarně naladí předpěstované modřence či hyacinty

Zima se nám se svými krátkými dny a chladnými nocemi někdy zdá nekonečná. Jara jsme se sice konečně dočkali, ale pokud na zahradě nemáme aspoň čemeřice nebo nějaké cibuloviny – a na podzim jsme žádné...

25. března 2025

Pinzeta místo příboru? Takové překvapení vás čeká v michelinské restauraci

Nebýt podrobného výkladu před každým chodem, člověk by často nepoznal, co právě jí. Extravagantní vzhled pokrmů doprovázejí neméně výstřední chutě – jednou úžasně harmonické, jindy zas vzrušující až...

25. března 2025