Šanta kočičí

Šanta kočičí | foto: Profimedia.cz

Šanta kočičí (Nepeta cataria L.)

Říká se o ní, že pokud včelař potře touto rostlinou vnitřek úlu, přiláká nový roj včel.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

       Své druhotné jméno dostala pro svou neuvěřitelnou přitažlivost pro kočky, říká se jí dokonce "kočičí kokain". Jakmile kočka ucítí vůni šanty, nemůže se od ní odtrhnout. Zbožně ji okusuje, válí se po ní a šťastně na rostlině leží stočená do klubíčka. Tato reakce je způsobena vůní rostliny, která kočkám připomíná vůni feromonů opačného pohlaví.

Popis rostliny: Šanta kočičí je vytrvalá, trsnatá rostlina z čeledi hluchavkovitých. Rostlina původně pocházející z Afriky zahrnuje kolem 60 druhů rodu Nepeta. Dorůstá až metr výšky. Lodyha je přímá, pro čeleď typicky čtyřhranná a větvená, povrch pokrytý jemnými chloupky. Srdčité listy na okrajích zubaté, šedoplstnaté na rubu. Květy jsou velmi drobné, většinou bílé nebo slabě narůžovělé, seskupené do lichopřeslenů. Horní část květu je dvoulaločná a dolní trojlaločná. Konce jsou zubaté.

Stanoviště: Roste především na horském úpatí, na mezích, v křovinách, rumištích, podél cest a vodních toků. Dobře prospívá v dobře propustných půdách s dostatkem světla.

Výskyt: V dnešní době roste skoro po celé Evropě, ve Střední Asii, Japonsku a části Severní Ameriky. V České republice se vyskytuje především v teplejších oblastech.

Období květu: Rozkvétá od července do září.

Léčivé účinky: Šanta je vhodná k léčbě nachlazení a chřipky, podporuje pocení a snižuje teplotu, má uklidňující účinky a pomáhá od bolesti hlavy způsobené nervovým vypětím. Dále zklidňuje trávení, upravuje menstruaci, snižuje krevní tlak a pomáhá při pohmožděninách.

Ohrožení: Není ohrožena.