Saturejka horská (Satureja montana)

Saturejka horská je vytrvalý polokeř z čeledi hluchavkovité. Dorůstá výšky kolem 10 až 40 centimetrů. Lodyha je úzká a poléhavá, po celé její délce vyrůstají úzké zašpičatělé lístky s výrazně vyniklou žilkou uprostřed. | foto: Profimedia.cz

Saturejka horská (Satureja montana)

  • 0
Saturejka je známá jako kuchyňské koření, je o něco ostřejší než saturejka zahradní. Je vhodná zejména k masu a sýru.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Saturejka je účinná v boji s moly. Sušené lístky saturejky nasypte do látkových pytlíčků a pověste na zasažená místa. Silná vůně saturejky by měla pro příště moly odradit.

Popis: Saturejka horská je vytrvalý polokeř z čeledi hluchavkovité. Dorůstá výšky kolem 10 až 40 centimetrů. Lodyha je úzká a poléhavá, po celé její délce vyrůstají úzké zašpičatělé lístky s výrazně vyniklou žilkou uprostřed. Na povrchu jsou listy tečkované a vydávají silnou charakteristickou vůni. Květy bílé nebo růžové, slabě tečkované vyrůstají v úžlabí na vrcholu lodyhy. 

Stanoviště: Vyhledává slunná místa s dostatkem tepla. Je vhodná k vytváření živých plotů  nebo jako okrasa podél cest například na zámcích. 

Výskyt: Roste v oblastech jižní Evropy především kolem Středozemního moře. U nás je méně častá než saturejka zahradní.

Léčivé účinky: Má blahodárné účinky na posílení organismu a povzbuzení trávení. Obsah silice působí proti bakteriím způsobující zlatý stafylokok. Nálev lze užít proti nadýmání, plynatosti a průjmu. Zevně se užívá na drobné ranky, afty nebo kožní plísně. Může mít nežádoucí dráždivé účinky na pokožku. 

Období květu: Kvete od července do září.

Ohrožení: Není ohrožena.