Savanová kočka.

Savanová kočka. | foto: archiv chovatelky Šárky Bajerové

Savanová kočka s ladnými pohyby divokého servala je šelma do bytu

  • 72
Bez problémů se naučí otevírat dveře, aportovat nebo chodit na vodítku. Loví myši i potkany, miluje vodu a ráda se koupe, přiběhne na zavolání. Své rodině je natolik oddaná, že dokáže doprovodit dítě na autobus a vrátit se domů. To jsou důvody, pro které jim někteří chovatelé propadnou.

Savanová kočka je jedním z největších plemen doma chovaných koček. Jako mix kočky domácí a afrického servala půl napůl, si po svém divokém předkovi zachovala divoký vzhled. Přitom má milou povahu: je hravá, mazlivá a velice upovídaná. Charakterizují ji nadměrně velké oči, dlouhé nohy a tělo a ušlechtilost šelmy. Vyšlechtěna byla teprve na konci minulého století, jako plemeno kočku savanovou oficiálně uznali až v roce 2001.

Drahá a vysoce inteligentní šelmička

"To, že si naše čtyři savanové kočky samy otevírají dveře nebo šuplíky, je u nás na denním pořádku", říká chovatelka Šárka Bajerová, která k první "savance" přišla v podstatě náhodou. Chová psy plemene cane corso a ozvala se jí jedna americká chovatelka, že by měla zájem o pejska.

"Začaly jsme si psát, posílat fotky a na jejích fotkách mě zaujala tehdy v Česku neznámá savanová kočka," vypráví Bajerová, která miluje šelmy a doma má mimo jiné i servala či karakala. Nakonec to dopadlo tak, že k nám za štěně a doplatek v penězích Šárka Bajerová před pár lety přivezla první kotě savanové kočky.

I když má velmi divokého předka, pořád je savanová kočka srovnatelná s běžnou domácí kočkou, která nevyžaduje žádnou zvláštní péči a hodí se téměř pro každého. Je to kočka do bytu, které nevadí ostatní zvířata v domácnosti, ani psi. Radost jí udělá přístup na zahradu nebo do voliéry, ale nutné to není.

Mazlíci se šťastnou povahou

Povahově je kočka savanová hodně přirovnávána k bengálské. Jsou to také takoví loajální a oddaní "kočkopsi", kteří se dají vycvičit k schůzi na vodítku i aportování. "Současně jsou to opravdu mazlíci, jakmile přijdeme domů, máme je na klíně. Cizích lidí si však nevšímají," podotýká chovatelka.

Po servalovi si tyto kočky zachovaly silně vyvinutý lovecký instinkt. "Jsou zvyklé chodit na zahradu, často tam loví myši a potkany, a na moje zavolání vždycky hned přijdou," popisuje dále Bajerová. Jedna z jejich savanových koček dokonce chodí doprovázet dceru na autobus a pak se sama vrací.

Jsou to tedy kočky opravdu hodně akční, dokonce se nebojí ani stojaté vody. "Když si napouštíme vanu, musíme do koupelny zavírat, jinak by se kočky vykoupaly první", směje se nadšená chovatelka.

"Vznik" a dělení savanových koček

- Protože se jedná o teprve nedávno vyšlechtěné plemeno, dělí se savanové kočky podle generace, ze které pocházejí. Na výstavu se s nimi chodí až od páté generace (F5) , protože teprve tehdy se jejich vzhled standardizuje. Kočky z nižších generací mají výraznější rysy servala, proto by byly proti těm již standardně vyhlížejícím zvýhodněné.

- V generaci F1 se jedná o přímé křížení se servalem. Matka je obvykle ocicatka, bengálka nebo egyptská mao, otec serval.

- Generaci F2 přináší kočka F1 spářená s výstavně uznaným savanovým kocourem. Dříve, když ještě nebylo kde kocoury brát, se nakrývalo například s kocoury plemen ocicat či egyptská mao.

- Mezi kočkami z generací F1 a F2 je hodně rozdílů, v podstatě je každá jiná. Je to dáno právě přímým křížením se servalem. Čím jdou generace dál, tím více se vzhled získaných jedinců standardizuje. Samci jsou až do generace F4 většinou neplodní.