Sekačka SP 535 v terénu

Sekačka SP 535 v terénu | foto: Mountfield

Proč sekačky nesbírají trávu, jak mají. Jednu novou nabízíme v soutěži

  • 33
Pokud vaše sekačka pořádně nesbírá trávu, může být na vině tvar výhozového otvoru, konstrukce koše či tvar nože. Pro naše podmínky a styl sekání je ideální zvolit vyšší a rozměrnější šasi, radí odborník. Novou sekačku Oleo-Mac a čtyři další ceny můžete vyhrát v naší soutěži.

Aby sekačka dobře sbírala, musí se dodržet několik konstrukčních detailů. V opačné případě se stane, že se bude přerostlou trávou zahlcovat koš, případně ucpávat výhozový otvor. Místo, aby travní drť plnila koš odzadu, zůstává někde uprostřed. Koš pak vypadá jako plný, ale když ho sesypete, zjistíte, že je z půlky prázdný. Jenže každé zbytečné zastavování a vysypávání košem zbytečně zdržuje

Nízká spodní hrana výhozového otvoru

„Sekačka by měla být co nejníže nad terénem. Čím výš bude, tím větší dráhu bude muset překonat useknutá tráva, nože ji budou muset odhazovat do výšky. To není problém, když se seká často a v suchu. Jenže když přijedete na chalupu jednou za týden nebo čtrnáct dní a ne vždy jsou ideální suché podmínky, bude se tráva kupit na hraně a ucpe otvor,“ vysvětluje Filip Werner ze společnosti Mountfield.

Zde soutěžte o travní sekačku

Od 22. do 24. dubna můžete soutěžit o travní sekačku Oleo-Mac G 48 TBR Allroad Plus a čtyři další ceny, které do soutěže věnovala společnost Mountfield. Výherce vylosujeme ze soutěžících, kteří správně zodpovědí otázku. V soutěži je celkem pět cen. Mimo hlavní ceny, jíž je sekačka G 48 TBR Allroad Plus, můžete také soutěžit o strunovou sekačku  RT 2107 D a troje travní nůžky Patriot T 20. Ceny si můžete prohlédnout zde.

Než se pustíte do soutěžení, přečtěte si pravidla soutěže. Hodně štěstí přeje redakce. Vstup do soutěže je ZDE.

Značková benzínová sekačka s výkonným motorem Briggs & Stratton o výkonu 4,8 HP. Její přednosti jsou: robustní ocelové šasi určené pro intenzivní používání sekačky v jakémkoli terénu, kdy přijdou vhod i velká kola uložená na kuličkových ložiscích pro ještě lepší a snadnější manévrovatelnost. 

Výkonná strunová sekačka o příkonu 520 W a nízké hmotnosti 2,6 kg. Přednosti typu RT 20107 D jsou v ergonomii stroje, kde široké možnosti nastavení a polohování (hlavy, madla i rukojeti) vyhoví individuálním potřebám každého uživatele. Poloautomatická vyžínací hlava a drátěné vodítko zabraňují poškození okrasných rostlin při práci.

Ideální nůžky pro ruční zastřihávání okrajů trávníku. Čepele nůžek potaženy speciálním xylanovým povlakem, který účinně chrání čepel před korozí. Čepele nůžek jsou nastavitelné v rozsahu 180 stupňů. Nůžky mají pojistku pro zajištění bezpečné manipulace.

Když se podíváte na detail výhozového otvoru, zkoumejte tvar tunelu. Plocha by měla být absolutně hladká bez nerovností a prolisů. Všimněte si, že osa zadních kol musí být schovaná pod náběhovou hranou, tedy mimo osu kol.

Tvar nože

Nůž určený pro sběr mívá „křidélka“ a funguje v podstatě jako vrtule. Čím jsou křidélka výraznější, tím větší proud vzduchu vzniká a tím silněji strhává posečenou trávu do koše.

Obvykle se sekačka prodává s univerzálním nožem – většina sekaček je určená pro sběr i mulčování. Kdo s mulčováním nepočítá, měl by si dokoupit specializovaný nůž na vyhazování.

Na koši záleží víc, než by se zdálo

„Základem je, aby měl koš dobrou propustnost vzduchu a vzduch mohl od nožů unikat zadem ven. To znamená, že čím ten koš bude klást větší odpor, tím se proudění zhorší. Když bude například zadní stěna plná, bude vzduch unikat bokem a tráva spadne doprostřed koše, takže se nenaplní,“ vysvětluje Werner.

Po období módy zcela plastových a zcela látkových košů se v poslední době výrobci sjednotili na kombinaci. Horní část koše je u dobré sekačky plastová. Tato část má za úkol usměrňovat proud vzduchu s útržky trávy a hnát ho do zadní části. Důležité je, aby byl koš umístěný co nejníže nad terénem. Krátce: čím kratší trasu urazí proud vzduchu, tím lépe.

Hrana vyhazovacího otvoru by měla být co nejhladší a nejnižší.

Pohled na podvozek šasi. Minimum prolisů a nerovností.

Zdánlivě hodně propustné textilní koše mají tu nevýhodu, že vzduch uniká i nahoru. Tráva se o strop zarazí, spadne dolů a hromadí se znovu uprostřed koše místo odzadu.

U tkaninových košů navíc hrozí nebezpečí, že se velmi brzy zanesou a doslova zalepí. Koš se pak sice nafukuje jako balón, ale vzduch jím neproudí. Proto by se měl pravidelně profukovat stlačeným vzduchem nebo i proudem vody.

Celoplastové koše netrpí tolik ucpáváním, ale mají v žebrování podstatně větší otvory než v textilu. To však znamená, že v suchém počasí sekáte v oblaku prachu a aby nepadal přímo na vás, bývá zadní stěna plná. Tím se však zhoršuje proudění vzduchu a zase se koš neplní odzadu a shora.

Velikost a tvar šasi

Pro naše podmínky a styl sekání je ideální zvolit  vyšší a rozměrnější šasi. „Když budete sekat trochu přerostlejší trávu, musíte té travní hmotě dát šanci projít až do toho koše. Když to šasi bude nízké, tak se veškerá travní hmota při stejné rychlosti do koše nedostane,“ upozorňuje Werner.

Fotogalerie

V posledních letech na tento problém reagovali i výrobci, kteří přidávají k pohonu možnost ovlivnění rychlosti sekačky. To, co znali majitelé u starých sekaček, tedy že se regulovala rychlost otáčkami motoru, je už dávno překonané. Ví se, že je vhodné dát motoru optimální otáčky, kdy se netrápí a nevypouští velké emise, mechanicky se koriguje rychlost pojezdu podle toho, do jak vysoké trávy je potřeba zajet.

Tvar podvozku

Při koupi také myslete na čištění a proudění vzduchu při sběru. S tím souvisí tvar spodní části šasi. Ideální variantou je hladké šasi bez zbytečných prolisů, o které se zachytává mokrá tráva. Myslete na to, že během sezony je dnů, kdy je tráva absolutně proschlá, minimum. A dost pravděpodobně se ty dny netrefí do vašeho volna, kdy můžete sekat.

Po sekání vlhké trávy budete muset podvozek mechanicky očistit, aby zbytky nezahnívaly nebo naopak nezatvrdly. Tím by se zhoršilo proudění vzduchu po podvozku a následně i sbírání trávy.

Výherci soutěže

Soutěže se zúčastnilo skoro 1400 soutěžících, správně odpovědělo téměř tisíc z vás. Generátor náhodných čísel vybral výherce: Roman Čadeni, Radek Jankura, Martina Kolářová, Jiří Soukup, Jiří Vajtr.

Výhercům blahopřejeme, budou je kontaktovat zástupci Mountfieldu, aby se domluvili na předání ceny.