(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Sběrači borůvek už zase ničí Krkonoše, do některých částí hor se nesmí

  • 36
Správa Krkonošského národního parku zakázala vstup do některých lokalit. Důvodem jsou nájezdy sběračů borůvek, kteří přírodní porosty devastují. Omezení začne platit ve středu 20. července a potrvá až do 15. října.

Část území s omezeným vstupem se nachází v první zóně národního parku, kde je vstup mimo značené cesty zakázán celoročně. Volný pohyb po horách bude ovšem turistům zapovězen také ve druhých a třetích zónách Krkonoš.

Omezený vstup

Omezený vstup platí pro okolí Vosecké boudy, Lysé hory a Kotle, u pramene Labe, okolí Luční hory a Stříbrného hřbetu, Liščí hory a Studniční hory, dále Obří důl, okolí Sněžky, Lví důl, Lesní, Dlouhý a Pomezní hřeben nad Malou Úpou, Dvorský les a okolí Černé a Světlé hory.

Omezení platí pro všechny tři zóny národního parku, s výjimkou značených turistických cest Klubu českých turistů a cyklotras vyhrazených Správou Krkonošského národního parku.

Cedule upozorňující na zákaz vstupu do lesů budou dvojjazyčné, a to v češtině a polštině.

Kromě výše uvedených lokalit se lidé nepodívají také do okolí Dvorského lesa, Světlé hory nebo nejvyššího vrcholu Česka – Sněžky. Správa Krkonošského národního parku chystá omezení už po jedenácté.

"Na základě zkušeností z minulých let víme, že si lidé na tato omezení zvykli a většinou je respektují. Naopak největší problémy nám působí zahraniční sběrači, především z Polska, kteří podnikají nájezdy na plochy zejména v blízkosti státní hranice," popsal mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

V terénu se tak na cedulích informujících o zákazu vstupu objeví mimo češtiny i polština.

Profesionální česači borůvek používají hřebeny, jimiž se porosty borůvek značně devastují. Když je úroda dobrá, sběrači v Krkonoších ročně nasbírají odhadem kolem dvou set tisíc litrů borůvek.

"Snižují tak potravní základnu pro semenožravé ptáky a savce. V důsledku nadměrné návštěvnosti pak jsou poškozovány lokality, na nichž se vyskytují chráněné druhy rostlin," podotkl Drahný. Dalším důvodem k omezení pohybu na horách je také rušení klidu lesní zvěře.

Nachytané sběrače čeká pokuta

Běžné návštěvníky však tato omezení příliš nezasáhnou. "Ti mohou i nadále využívat značené turistické cesty a cyklotrasy," sdělil mluvčí. Velké problémy letos neočekává. "A to vzhledem k malé úrodě borůvek způsobené jarními mrazíky a silnými dešti," poznamenal.

Kam se nesmí v Krkonoších.

Přesto budou na tři měsíce "zapovězená" místa hlídána. "Fyzickým osobám, které opatření nebudou respektovat, hrozí pokuta až do výše deseti tisíc korun," uzavřel Drahný.

Prodej borůvek na parkovištích a u silnic je poměrně jednoduchou a výhodnou šancí, jak si přivydělat. Využívají toho zejména sociálně slabší skupiny obyvatel.

"Ti mají na česání hotové kombajny, velké česáky, kterými nešetrně najíždějí do porostů a poškozují je, protože borůvky trhají i s kořínky," uvedl před časem vedoucí Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek. I zde platí zákaz sběru plodin a pohybu v chráněných rezervacích. Zákaz tu funguje celoročně.