Psací stroj Hammond z konce 19. století

Psací stroj Hammond z konce 19. století | foto: ČTK

Sběrateli se nevešly psací stroje do baráku, založil proto muzeum

  • 1
Miroslav Němec z Prahy sbírá psací stroje už 15 let, má jich kolem 500 kusů. Protože se mu už nevešly domů, založil v České Kamenici muzeum. Má většinu z toho, co se ve světě kdy vyrobilo.

"Původně jsem psací stoje vůbec sbírat nechtěl, začínal jsem s gramofony, těch ale bylo na trhu málo," vysvětluje Němec. Sbírá od dětství. "Byly to pohlednice, krabičky od cigaret nebo plechovky od nápojů, které tady za socialismu byly vzácnost," vzpomněl na sběratelské počátky. Jako dospělý se sbíráním na čas přestal, pak ale zdědil po rodičích mimo jiné starý gramofon na kliku a psací stroj.

"Ten gramofon byl špatný, tak jsem začal kupovat další. Měl jsem jich už asi 12, ale v podstatě jenom jeden přehrával desky dobře," řekl Němec s tím, že když ho asi před 15 lety kupoval, nabídl mu k němu starožitník psací stoj za 300 korun. "Zjistil jsem, že na trhu je přetlak psacích strojů, zatímco gramofonů je málo," dodal.

Nejdřív stroje začal skladovat u sebe v domě, pak už se mu tam ale nevešly. Při hledání nového prostoru padla volba na Českou Kamenici, kde má sběratel z Prahy chalupu. Muzeum v pětitisícovém městečku v Lužických horách funguje už šest let, otevřeno má ale jenom odpoledne o víkendech přes léto, kdy je Němec na chalupě. Ze své sbírky čítající stroje z doby od konce 19. století do 50. let 20. století jich tam vystavuje 300.

Sbírka je podle něj téměř kompletní, většinu běžných typů už má. Dříve ale objížděl bazary, antikvy a vyhlášenou sběratelskou burzu v Buštěhradě. Za nejcennější považuje ty nejstarší, ještě z 19. století, jako jsou americké stroje od firmy Remington, která se původně věnovala výrobě zbraní, nebo německé značky Continental. Zajímavostí je podle Němce také slepecký psací stroj z roku 1910.

,