Pro šimpanze představuje malování relaxaci, zábavu i uklidňující terapii.

Pro šimpanze představuje malování relaxaci, zábavu i uklidňující terapii. | foto: shutterstock.com

Sběratelé pozor, liberecká zoo bude dražit obrazy šimpanzího van Gogha

  • 2
Zoologická zahrada v Liberci nabídne k prodeji originální kresby svých šimpanzů, které vznikaly v průběhu několika let. Sběratelé výjimečných výtvarných děl tak mají příležitost získat skutečné unikáty.

"Vzhledem k tomu, že výtvarné cítění šimpanzí skupiny je stále slabší, nebude se tato mimořádná událost už zřejmě opakovat," konstatuje ředitel zahrady David Nejedlo. Díla jsou vystavena v libereckém lidoopím pavilonu a budou se prodávat 1. prosince v Krajské vědecké knihovně. Výnos podpoří další chov šimpanzů v liberecké ZOO, která je chová od roku 1964.

Malířem není zdaleka každý šimpanz

Zahrada má v péči osm šimpanzů, maluje jich pět. Kongo, Kuba, Tedy, Jimmy a Majorána. Zajímavá nejsou jen jejich dílka, ale i jejich příběhy. Například Kongo se narodil ve volné přírodě v Kamerunu, od svých tří do devíti let účinkoval ve švýcarské lední revue, pak ho liberecká ZOO získala darem i s jeho neřestmi - kouřením a pitím piva, dnes je ve 44 letech nejstarším šimpanzem v Česku. Tedy je zase synem Terezy známé z filmu Terezu bych kvůli žádné holce neopustil, sám hrál ve filmu Nejasná zpráva o konci světa.

Barvy, vodovky, voskovky a štětce dostávají šimpanzi k dispozici jednou za dva měsíce. Je to relaxace, zábava i uklidňující terapie. Autorkou tohoto obrázku je Maja.Barvy, vodovky, voskovky a štětce dostávají šimpanzi k dispozici jednou za dva měsíce. Je to relaxace, zábava i uklidňující terapie. Autorkou tohoto obrázku je Maja.

Barvy, vodovky, voskovky a štětce dostávají šimpanzi k dispozici zhruba šestkrát do roka. Malování je pro ně relaxací, zábavou a současně jakousi uklidňující terapií - tvorba je má odvést od divokého řádění. Při jedné z posledních potyček přišel například šimpanz Kuba o ucho, které ošetřovatelé našli ležet na zemi uprostřed herny. Je zajímavé, že právě kresby tohoto šimpanze jsou nejzdařilejší. Evokuje to podobnost s osudem Vincenta van Gogha a očekává se, že právě o jeho kresby bude největší zájem.

Opice Majoránka kreslí levou i pravou rukou, někdy oběma najednou, používá i houbičku na mytí nádobí nebo jazyk.Každý ze šimpanzů si přitom náčiní i barvy, které chce použít, vybírá sám. Střídají štětce, houbičky, hadříky, ale nechybí ani prstomalba. Kuba preferuje tmavé barvy, Kongo črtá výhradně levou končetinou, Jimmy zase maluje nohama, rukama a dokonce i hlavou. Opice, které odchovali lidé, nemají problém techniky kombinovat. Třeba Majoránka kreslí levou i pravou rukou, někdy oběma najednou, používá i houbičku na mytí nádobí nebo jazyk.

Kresby libereckých šimpanzů už obdivovali návštěvníci výstav u nás i v zahraničí. Spolu s kresbami nabídne zahrada 1. prosince také výrobky ze sambového dřeva, které vyřezaly děti v sirotčinci v Burkině Faso. Výtěžek z prodeje poputuje do Afriky.