Sběratelství vína je kumšt, sklípek přitom můžete mít i v paneláku - iDNES.cz

Sběratelství vína je kumšt, sklípek přitom můžete mít i v paneláku

Archivní víno není starožitnost. Proto je podle odborníků rčení "čím starší víno, tím lepší" naprostý nesmysl. Okamžik, kdy to které víno dosahuje ideální harmonie, se totiž výrazně liší. Navíc po dosažení vrcholu rychle "umírá".
Takový sklep si běžný sběratel nepořídí…

Takový sklep si běžný sběratel nepořídí… | foto: archiv Jana Januly

Pokud se nechá víno dozrávat příliš dlouho, i to nejlepší a nejdražší se pak dá akorát vylít. "Naštěstí lze podle vlastností odrůdy v roce stáčení a technologie zpracování celkem přesně určit, kdy v té ideální kondici bude. Nicméně to vyžaduje určité zkušenosti a laikům se tedy doporučuje, aby se už při nákupu raději poradili s vinařem," podotýká Tomáš Vican, majitel Vinné galerie v Brně a Adámkova vinařství.

Jakou zvolit sbírku

Láhve po stáčení projdou selekcí. Ty, co jsou vhodné k archivaci, jdou do sklepa, zbytek je určen k rychlé spotřebě.  Podmínkou pro zakládání archivu vína jsou investice v minimální výši 150 tisíc korun, vhodné prostory ke skladování a trpělivost. Protože investice se zhodnotí nejdříve za deset let. A můžete se rozhodnout pro jeden ze dvou typů sbírek. 

Do sbírky horizontální se kupují všechna balení stejného druhu nabízeného v témže roce jednou vinicí, a to jak menší, o obsahu 0,7 či 1 a půl litru, tak větší obsahu 3, 4 nebo 5 litrů.

Ve sbírkách vertikálních najdete sled jednotlivých ročníků od různých výrobců, v letech, která jsou považována za obzvlášť úrodná. "Někdy je to tak trochu loterie, réva občas bývá nevyzpytatelná. I dvě na sebe navazující vinice totiž mohou mít zcela jiné vlastnosti," upozorňuje Tomáš Vican.

Velká vína

Letitý nános prachu sice na kvalitu vína žádný vliv nemá, ale k vytvoření patřičné image patří... Úspěšnou investici zaručují zejména tzv. velká vína. Pocházejí z Francie a konkrétně to jsou Chateau Lafite - Rothschild, Chateau Mouton Rothschild, Chateau Latour z oblasti Paulliac, Chateau Haut-Brion (Graves), Petrus z Pomerolu v Bordeaux, Romanée-Conti z Burgundska a Chateau Margaux. Díky vysokému obsahu taninu jsou připravena na to, aby mohla odpočívat i sto či více let. Na druhou stranu jim tanin propůjčuje svíravou, trpkou chuť, takže dokud nepřijde jejich čas, jsou prakticky nepitelná.

"Problémy při extrémně dlouhém skladování mohou být s korkem, který nemá takovou životnost. Někdy tedy nezbývá než láhev tzv. přezátkovat, což je poměrně dost riskantní. Pokud se to udělá špatně, je z cenného vína břečka," odhaluje úskalí dlouhodobé archivace Vican. V poslední době proto i špičkoví vinaři zvažují možnost přejít na umělohmotné uzávěry.

Archivní velká vína se prodávají hodně draze. U nás například zaplatíte za Château Margaux Cru Classé deset tisíc a Petrus Pomerol AOC z roku 2001 cca 27 tisíc korun. Aukční rekord ovšem drží Château d´Yquem 1857 za dva a půl milionu. 

Z podobných sudů je možno koupit víno metodou Jednou z možností, jak je získat levněji, je nákup "en primeur". Tehdy zákazník nakupuje víno za podstatně nižší cenu, ovšem už v době, kdy teprve zraje v sudech. Takže nikdo neví, jaké bude. Fyzicky ho obdrží přibližně až za rok či dva po platbě. I když jde o vcelku neobvyklý obchod, mnohdy se ukáže být výhodný. U výjimečných ročníků, jako byly - namátkou z těch starších, která jsou už déle archivována - 1990 a 1996, se takto vložené prostředky již teď mnohonásobně zhodnotily a v tomto trendu nadále pokračují. 

Z prodeje vína neplatíte daň

Nízké výnosy, vysoká kvalita, obrovské množství ceněné ruční práce, drahé dubové sudy - to jsou důvody, proč cena kvalitního vína stoupá. Navíc je špičkových vín omezené množství, zatímco zájemců o koupi přibývá. I proto, že zisk z prodeje vína nepodléhá dani z příjmu. Přitom se obvyklý výnos se pohybuje kolem 15 % ročně.

Ovšem prodat drahé víno ze soukromého sklepa není vůbec snadné. Kvůli absenci záruky, že nejde o podvod. Musíte si v oboru také vybudovat jméno. "To nejde hned, každý zná každého, sběratelů vín zas až tolik není. Navíc se setkávají hodně často na degustacích, takže o sobě mají opravdu přehled a nováčka mezi sebe přijmou až po důkladné lustraci," upozorňuje Tomáš Vican.

K největším zájemcům o koupi patří kromě sběratelů zejména majitelé luxusních restaurací, kterým pomáhají zvýšit prestiž.

České archivnictví je v plenkách

U českých vín výrobci o možnosti archivace dlouho vůbec neuvažovali. Díky investicím do nových technologií už ale některá dosahují špičkových parametrů a jsou oceňována na zahraničních soutěžích.

Jedná se zejména o velmi sladké, tzv. slámové víno. Vyrábí se z hroznů skladovaných nejméně tři měsíce na slámě, rákosu, či zavěšených ve větraném prostoru. Tím sice ztratí až polovinu hmotnosti, zato cukernatost se zdvojnásobí - mošt musí dosahovat nejméně 27 stupňů cukru v přírodní formě.

Ve srovnání s normálním vínem má to slámové mnohem menší výtěžnost, zhruba třetinovou, proto láhev o obsahu 0,35 litru vyjde na tisícovku i víc. Zato se u něj naopak počítá s archivací, a to i dlouhodobou. Jedním ze špičkových je například "cuvée" z odrůd Tramín červený a Rulandské šedé, které se stalo symbolem filmu Bobule. A třeba se časem i v Čechách dočkáme toho, že se česká vína budou na aukcích prodávat za statisíce.

Co potřebuje skladované víno:

- Nemusí jít vždy o sklípek na venkově, i když některé mají takřka ideální podmínky. Postačí jakákoli místnost, i v paneláku. Tu je ovšem třeba nejdřív upravit tak, aby splňovala nezbytné parametry. Možností je i pronajmutí boxu ve vinotéce.

- Vlhkost by měla dosahovat sedmdesát procent, to je optimální hodnota. Může být i nižší, ale ne o mnoho. Teplota by neměla přesáhnout dvanáct stupňů a nesmí kolísat. I tma či pološero jsou nezbytným předpokladem pro úspěšné stárnutí vína v lahvích.

- Lahve musí vždy být uloženy naležato, nejlépe v regálech k tomu určených, s otvory na hrdla. Vína mají být opatřena cedulkou s místem původu, odrůdou, ročníkem, názvem vinařství a dalšími údaji.

- Nikdy se vedle vína nesmí volně skladovat žádné jiné potraviny. Korkové zátky nejsou nepropustné, víno přes ně dýchá a nasává pachy z okolí. Proto pár kilo brambor stačí nevratně zničit buket a tím i hodnotu vína.

Autoři:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

Vyberte si ideální trvalky pro jarní výsadbu. Zahradu promění v barevný ráj

Jaro je v plném proudu a zahrady se začínají halit do barev. Přinášíme tipy na výsadbu 10 trvalek, které potěší oko i zahradnické srdce.

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

Na jarní hnojení trávníku je nejvyšší čas. Víme, na co si dát pozor

Zahrady se po dlouhém zimním odpočinku probouzejí a s nimi i naše touha po krásném, sytě zeleném trávníku, který připomíná huňatý koberec. Stejně jako lidé potřebují vitaminy, i trávník na jaře lační...

Velikonoční zajíček? V Čechách bývala tradičnější liška s preclíky, říká etnografka

Premium

Proč se chodí na Velký pátek hledat poklady? Co se dělo s Velikonocemi během komunismu? A kde běhá místo zajíce velikonoční liška? Zajímavosti ohledně svátků a jejich historie přináší etnografka...

Chřest je jako jarní viagra. Umíte si s ním poradit v kuchyni?

Sezona chřestu se netrpělivě očekává každé jaro a signalizuje příchod svěžích chutí do naší kuchyně. V České republice obvykle začíná v polovině dubna a trvá do konce června, přičemž hlavní sklizeň...

27. dubna 2025

Květen se blíží. S příznivým počasím můžete začít letničky stěhovat na balkon

Nemáte zahradu? Balkon a okna plná květin přinášejí na jaře kus přírody i do městských bytů. Poradíme vám, jakými rostlinami si zkrášlit terasy nebo parapety a jaké jarní květiny zasadit do květináčů...

26. dubna 2025  6:56

Trávník potřebuje na jaře zbavit mechu. Jak na to chytře a efektivně?

S prvními jarními paprsky se na zahradách nenápadně rozlézá nezvaný host, mech v trávníku. Tento zelený vetřelec dokáže proměnit pečlivě opečovávaný trávník v nevzhlednou plyšovou pokrývku a...

26. dubna 2025

Pták s takovým zobákem se jen tak nevidí. Stal se symbolem Jižní Ameriky

Tukan obrovský má v poměru k velikosti těla ten největší zobák mezi ptáky. Však se mu do něj musí vejít jídelna, dílna, zbrojnice, kotelna i klimatizace.

26. dubna 2025

Vyberte si ideální trvalky pro jarní výsadbu. Zahradu promění v barevný ráj

Jaro je v plném proudu a zahrady se začínají halit do barev. Přinášíme tipy na výsadbu 10 trvalek, které potěší oko i zahradnické srdce.

25. dubna 2025

Na jarní hnojení trávníku je nejvyšší čas. Víme, na co si dát pozor

Zahrady se po dlouhém zimním odpočinku probouzejí a s nimi i naše touha po krásném, sytě zeleném trávníku, který připomíná huňatý koberec. Stejně jako lidé potřebují vitaminy, i trávník na jaře lační...

25. dubna 2025

Sbohem, jižní Evropo. Klima posune vinařské regiony až do Velké Británie

Zatímco při pomyšlení na vynikající vína se nám vybaví země jako Jihoafrická republika, Francie či Nový Zéland, obyvatelé Spojeného království by se v budoucnu mohli těšit na větší produkci domácího...

25. dubna 2025

Nakladená želví vejce byla neoplozená, na senzaci tak plzeňská zoo pořád čeká

Plzeňská zoologická zahrada si senzaci mezi českými a slovenskými zoo ohledně rozmnožení želv obrovských nepřipsala. Čtyřiadvacetiletá samice loni v říjnu nakladla neuvěřitelných 31 vajec a pečlivě...

24. dubna 2025  13:17

Je nejvyšší čas na jarní vertikutaci. Jen tak dosáhnete měkkého trávníku bez mechu

Zatímco majitelé zahrádek plánují grilovačky, jejich trávník má úplně jiné starosti. Po zimě se probouzí plný mechu, suché trávy a dalších nežádoucích suvenýrů. Tady pomůže jedině jarní vertikutace...

24. dubna 2025

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2025 pro čtenáře iDNES připravila řadu novinek

Zahrady už nějaký čas přestávají být Popelkami a stávají se fenoménem a neoddělitelnou součástí našich domovů. Pokud tedy máme to štěstí a kousek pozemku máme k dispozici. Majitelé zahrad vesměs...

24. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Hřbitov ve vzduchu. Bizarní filipínská tradice trvá už dva tisíce let

Na severu Filipín, v hornaté provincii Sagada, se nachází pozoruhodné a pro mnohé Evropany neobvyklé pohřebiště. Místní kmen Igorotů zde po staletí praktikuje unikátní tradici – své zesnulé ukládají...

24. dubna 2025

Matriarchát ve světě zvířat: odhalujeme skrytou vládu samic

Tradiční představa o dominantních samcích a poslušných samičkách dostává poslední dobou pořádně na frak. Ukazuje se, že něžnější pohlaví tahá v přírodě za nitky častěji, než by se mohlo zdát. Někdy...

23. dubna 2025

Stránky budou vždy ve světlých barvách.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.