Před třemi zmrzlými si pěstitelé na zahrádce užijí

Před třemi zmrzlými si pěstitelé na zahrádce užijí | foto: shutterstock.com

Se sázením zeleniny do záhonů ještě počkejte, trvalky ale přečkají i tři zmrzlé

  • 1
Na přelomu dubna a května rozjasněte zahradu novými rostlinami. Stačí posekat trávu, vysadit pár lobelek do košíků a vonící mateřídoušku na skalku. Za jedno odpoledne máte vystaráno.

Užijte si duben a květen bez věčné práce na zahradě. Neoblíbenému sekání trávy se nevyhnete, zasazení trvalek či zeleninových sazenic ale zvládnete během pár hodin.

Přilákejte motýly a provoňte si skalku

"Zeleninu a letničky už lze sázet do skleníku, na záhony je ještě brzo," radí Květa Sunarto ze zahradnictví Rypáček, "Když už tyto rostliny vysadíte ven, přikryjte je na záhonech netkanou textilií. A osazené truhlíky na noc raději přesuňte do domu."

Už od konce dubna se ale můžete venku pustit do sázení trvalek a dvouletek. Zahradu vám na několik let zvelebí například třapatka nebo pupalka. Tyto rostliny navíc svou vůní přilákají žluťásky nebo babočky (viz článek o rostlinách vábících motýly).

Nedočkaví milovníci letniček můžou zasadit převislé bakopy a lobelky, které jsou odolnější. S příchodem května je zasaďte do závěsných truhlíků, kterými zpestříte prázdná místa na stěnách červenou, bílou nebo nebesky modrou barvou jejich květů. Když je budete často zalévat, vydrží kvést až do října.

Rozkvetlá skalka poutá pozornost víc než záhony plné květin. Podle velikosti skalky vybírejte i samotné rostliny, velkým skalkám sluší zmíněná třapatka nebo pupalka. Pokud máte malou skalku, vsaďte například na atraktivní a vonící mateřídoušku. Samotné zakládání skalky ale nechte raději na podzim (viz článek o tvoření skalky).

Pěstujete doma bylinky? Odolnější druhy, jako je například petrželka, můžete přesadit rovnou do země. Opatrnější ale buďte u oregana a bazalky, které ven vysazujte raději až od poloviny května. Zato vám vydrží na zahradě až do konce září.

S čím čekat až po zmrzlých

Rozhodli jste se pěstovat zeleninu? Pokud máte předpěstované sazeničky, vysázejte je na přechodnou dobu do skleníku nebo počkejte s vysazením přímo na záhon do poloviny května. Po svátku Bonifáce už nehrozí, že drobné rostlinky spálí poslední mrazíky.

Řešením pro zapomnětlivé nebo zaneprázdněné zahrádkáře jsou předpěstované rostlinky. Poohlédněte se například po keříkových rajčatech. I s jejich vysazením ven ale počkejte až po třech zmrzlých. Stejně tak nespěchejte ani s vysazením hvozdíků, jiřin nebo aster.

Na konci dubna už se ale nemusíte bát začít s pěstováním brambor (viz kompletní návod na jejich pěstování).

probuzení zahrady "last minute"

Přijeli jste na chalupu a po zimě vás čeká tolik práce na zahradě, že místo odpočinku před sebou vidíte jen pracovní víkend? Ještě na konci dubna máte šanci všechno dohnat, navíc za jedno odpoledne.

14:00 Nejprve se věnujte trávníku. Posekejte ho a pak projeďte vertikutátorem nebo vertikutačními hráběmi. Přidejte jarní hnojivo pro rychlou obnovu (viz článek o jarní péči o trávník). I když bude trávník vypadat po zásahu zničeně, do dvou nebo tří týdnů se opět zazelená.

16:00 Poté zbavte vaši zahradu plevele. Bohužel boj s pampeliškami už začal. Vytrhejte je hlavně v záhonech a v jejich blízkosti.

17:00 Zasaďte několik trvalek, které zahradu projasní. Druh přizpůsobte místu. Chcete-li rostlinami zakrýt nevábně vypadající půdu, zasaďte tymián, rozchodník nebo zvonek. V místech s dostatkem světla se bude dařit vyšším trvalkám, mezi které patří například kakost, levandule nebo turecký mák.

18:00 - Dopřejte rostlinám dostatek zálivky a živin. Pozor, po aplikaci hnojiv počkejte se zaléváním, ať rostliny nespálíte. Kromě klasických hnojiv můžete vyzkoušet organická hnojiva, která dodají potřebné látky postupně, efektněji a přirozenou cestou (viz článek o organických hnojivech).