Zimní úlovek

Zimní úlovek | foto: Jan Opatřil

Se správnou výbavou v lednu na rybách nezmrznete

  • 4
Existují rybáři, kteří v lednu vyrážejí i na několikadenní výpravy, postaví si bivak a nahodí pruty jako v létě. Jak to, že vydrží takovou zimu? Základ je v patřičném vybavení. Překážkou zimního rybolovu totiž zdaleka není jen led, problémem je hlavně zima.

Teplé oblečení

Ani zimní šedivé počasí některé rybáře neodradíPravda, zimu můžete obelhat lahví rumu nebo termoskou s čajem. Můžete mít v bivaku na lehátku dokonce i sexy přítelkyni. V těchto případech ale jde jen o krátkodobou výhru. Při dlouhodobých výpravách je základem vrstvené teplé oblečení. Čím více vrstev, tím lépe.

První vrstvou je fleecové termoprádlo těsně obepínající tělo. To má za úkol zabránit ztrátě tepla a odvádět tělesnou vlhkost. Teplé ponožky mají především hřát, nejlépe v kombinaci s kvalitní zateplenou obuví, na kterou je dobré nanést impregnaci proti vlhkosti.

Zimní rybáři by neměli zapomínat na thermoprádloOd dalších vrstev oblečení se očekává nejen teplo, ale také průběžné odvádění tělesné vlhkosti, musí být prodyšné a zároveň k tělu nesmí pouštět venkovní vlhkost. I proto lze v zimě a v dešti chytat ryby bez igelitové pláštěnky, a přesto být v suchu a v teple.

Dnes se vysoce kvalitní outdoorové oblečení vyrábí z těch nejmodernějších materiálů, jejichž jednotlivé vrstvy mají svou specifickou funkci. Rybářům lovícím v zimě toto speciální oblečení zajišťuje výborný komfort a neomezuje je v pohybu, jedinou jeho nevýhodou je vyšší cena. Svojí účinností však dalece předčí do nedávné doby houfně používané vaťáky. 

Jak v teple udržet ruce

Rybářské rukavice bez prstůRukavice jsou další nezbytnou součástí výbavy. Neoprenové, fleecové nebo rukavice využívající kombinace obou materiálů jsou výborné pro udržení tepla. Kvalitní rybářské rukavice by navíc měly mít pogumované plochy dlaní a také dostatečně obepínat zápěstí. Na trhu jsou také rukavice s odnímatelnými špičkami prstů, což rybáři využijí při navazování háčků nebo při aktivním lovu přívlačí.

Možností, jak si ohřát zkřehlé prsty, je pořízení speciálního hřejícího gelového polštářku, který po zlomení uvolňuje relativně dlouhou dobu teplo. Ponořením do horké vody na 15 minut se polštářek "nabije" a je připraven po rozlomení opět hřát.

Nezbytné křesílko

Pro rybáře lovící v zimě kapry, tzv. kapraře, je nezbytné i kvalitní rybářské křesílko. Křesílka se zatepleným povrchem a dostatečnou plochou na opření jsou v mrazivém období důležitější než kdy jindy. A to i v případě, že kaprař sedí v bivaku. Výhodou je jejich izolační funkce, kterou mohou rybáři v letním období klidně postrádat. 

Věci na noc

LehátkoI rybář lovící v zimě by měl mít kde složit hlavu, převléci se a ulehnout ke spánku. Kvalitní, dobře uzavíratelný bivak je pro rybáře trávící u vody mrazivé noci nepostradatelnou základnou.

K přespání je nejlepší stabilní lehátko s matrací z dutých vláken, zajišťující tepelnou izolaci, a kvalitní spacák. Ten by měl být ve tvaru mumie, který je pro zadržení tepla vhodnější než spací pytel ve formě deky, i když právě z tohoto spacáku se kaprařům vybíhá daleko lépe k záběrům. Na spacím pytli je dále podstatný údaj označený jako "komfort" - udává teplotu, při které je ještě schopen udržet tělesné teplo. 

Topení

Malá kamínkaPokud si chtějí kapraři udělat v bivaku teplo jako v obýváku, existují nejrůznější druhy vytápění, které mohou využít. Nepraktičtější variantou je topení napojené na propanbutanovou bombu. Je lepší si zatopit předtím, než ulehneme ke spánku, protože by se mohla přihodit nemilá věc. Zhasnutí plamínku je věcí náhody a okamžiku, takže by zimní výlet mohl mít velmi špatný konec.

Další možností je ohřát na plynovém vařiči hrnec plný vody. Po vypnutí vařiče sálá z hrnce do okolí teplo ještě 2 až 3 hodiny. Tento postup je bezpečnější. Ovšem jen v případě, že si rybář, kterému v noci zabere kapr, dá pozor, aby o vařič s hrncem plným horké vody v rozespalé horlivosti nezakopl.