První košt slivovice

První košt slivovice | foto: shutterstock.com

Sedm hlavních zásad, jak správně vykvasit švestky na slivovici

  • 38
Fajnšmekři si kvas na slivovici vyrábějí doma sami, mají rádi celý proces pod kontrolou. Když dodržíte základní pravidla, dokážete to taky.

Není nad vlastnoručně připravenou kořalku, shodují se pěstitelé. I proto se mnozí z nich setkávají na různých soutěžích, ochutnávají a hodnotí, čí destilát je nejlepší. Jak se vlastně z ovoce stává oblíbený alkohol?

1. Příprava ovoce na pálenku

Ovoce musí být zralé, ale ne nahnilé. Před naložením jej lidé musí zbavit všech nečistot, jako je tráva, listí nebo hlína. Tyto zásady platí i v případě, že vezete ovoce do pálenice, která kvas zakládá sama.

2. Jak založit vlastní kvas

Švestky zbavte stopek, nečistot a vypeckujte

Švestky zbavte stopek, nečistot a vypeckujte

Doporučuje se ovoce odstopkovat a vypeckovat. Hrušky a jablka je nutné rozdrtit tak, aby obsah dužiny a tím i zkvasitelné cukry byly dobře přístupné kvašení.

3. Kvasné nádoby

Používají se dřevěné nebo plastové. Musejí být čisté. Kvůli ochraně před hmyzem a dalšími nečistotami je třeba sudy zakrýt. Vznikající oxid uhličitý musí unikat přes kvasnou zátku, nebo alespoň zpod volně přiklopeného víka.

Sud s kvasnou zátkou

Sud s kvasnou zátkou

4. Průběh a podmínky kvašení

Teplota v místnosti, kde jsou kvasné nádoby uloženy, by neměla klesnout pod 15 stupňů. Nízké teploty rychlost kvašení snižují až zastavují. Naopak příliš rychlý prokvas za vysokých teplot může způsobit ztrátu aroma.

5. Kdy je kvas připravený

Kdy je nejoptimálnější čas na dopravu kvasu k vypálení, o tom se pěstitelé stále dohadují. Známkou ukončení kvašení je takzvaný ovocný koláč, který se z povrchu začíná potápět.

U raného ovoce, jako jsou třešně a meruňky, je kvašení rychlejší, zpravidla tři až čtyři týdny. Proces u pozdního ovoce se pohybuje mezi pěti až šesti týdny, může být i delší.

6. Proces v pálenici

Malá domácí pálenice

Malá domácí pálenice

Ideální je, pokud se majitel kvasu pálení účastní. Například v Lihovaru Poněšice trvá vypálení kořalky v 300 litrovém kotli okolo tří hodin.

7. Kolik litrů pálenky získám?

Výtěžnost závisí na obsahu cukru v ovoci. Ze 100 kilogramů třešní a višní získáte šest litrů padesátiprocentní pálenky. U hrušek je na jeden litr třeba 18 až 23 kilogramů, jablek mezi 16 a 20 kilogramy. U švestek uvádějí pálenice průměrnou výtěžnost 13 kilogramů na litr.

Mrkvovice: původně z nouze, nyní žádaná specialita

MrkvoviceLetos je úroda švestek bohatá, ale ne každý rok se tak vydaří. "Mrkvovici jsme vymysleli asi před čtyřmi nebo pěti lety, kdy bylo všude hodně málo ovoce. Zkusili jsme, jak na ni naši zákazníci zareagují, a překvapivě se velmi dobře ujala. Zásoby docházejí, musíme udělat novou," pochvaluje si Ledajaks. Oproti klasickým destilátům je 42procentní mrkvovice o něco dražší. Za půllitrovou lahev lidé zaplatí necelé tři stokoruny. "Je to i kvůli nízké výtěžnosti této zeleniny.

Z jedné a půl tuny mrkve jsme vyrobili ani ne sto litrů pálenky," vysvětluje Ledajaks.

Poněšický destilát z mrkve je podle něj v Česku raritou, naopak pivovici dělají i některé další pálenice. Do kotlů neputuje chmel, ale rovnou dvanáctistupňové pivo. "I takový destilát je ale poměrně drahý. Na půllitr potřebujete asi deset litrů piva," říká Ledajaks.