S rostoucími teplotami roste chuť zahájit zahradničení

S rostoucími teplotami roste chuť zahájit zahradničení | foto: Shutterstock.com

Sedm základních kroků pro zahájení jarní zahradnické sezony

  • 1
Je čas shrabat listí, odstranit ochranu rostlin proti sněhu a mrazu, seříznout růže a vypořádat se s plísní trávníku. Jakmile definitivně skončí mrazy, můžete provést i jarní zmlazovací řez ovocných stromů.

Co bude potřeba na zahradě udělat v březnu a v dubnu? Jakmile zmizí poslední zbytky sněhu, zahrádkáři konečně uvidí, jaké škody napáchala letošní zima. Přinášíme přehled těch nejběžnějších.

1. Odstraňte zimní ochranu a shrabejte listí

Jakmile vyschne půda, můžete už bez obav vstoupit na trávník, aniž byste ho poškodili. Nejprve celou zahradu pečlivě ukliďte. Shrabejte listí, aby pod ním mohla růst tráva. Pokud byla tráva napadena plísní, poškozená místa vyhrabejte, trávu ale nedávejte do kompostu (viz článek o tom, jak si poradit se sněhovou plísní).

Jak budou stoupat teploty, odstraňujte postupně ochranu proti sněhu a mrazu, buďte opatrní u citlivějších druhů trvalek. Rostliny, které byly svázány, aby je neponičil sníh, opět rozvažte, jejich polámané části ostříhejte.

2. Dejte trávníku sestřih

Jakmile trávník pořádně vyschne, posekejte ho, asi tak na výšku dvou až čtyř centimetrů. Posekanou trávu na něm nenechávejte ležet, ale shrabejte ji a odneste na kompost či ji nastelte na záhony. Před sekáním můžete trávník provzdušnit vertikutátorem - speciálním přístrojem, jehož nože odstraní zplstnatělou trávu a mechy (viz článek o důležitosti a provádění vertikutace pro trávník).

Aby tráva lépe rostla, je dobré trávník pohnojit, případně i zalít. "Dlouhá zima a hlavně sníh mohly způsobit, že se v trávníku rozšířily plísně – hnědé, případně bílé skvrny. Pak je třeba použít postřiky proti plísním," říká zahradnice Vlasta Černá-Rypáčková.

3. Růže zastřihněte, můžete sázet nové

Až přestane mrznout, přichází čas na seříznutí růží. "Zastřihněte je za druhým či třetím očkem," radí Vlasta Černá-Rypáčková. V této době je možné růže i vysazovat.

4. Zbavte stromy suchých větví

Chcete-li, aby stromy a keře i další sezonu hojně rostly, nezapomeňte na jarní zmlazovací řez. Ten se nesmí provádět při teplotách nižších než minus pět stupňů (viz článek o základech prořezávky stromů)

Prořezávat by se měly hlavně staré, proschlé a nemocné větve, ty, které se kříží, nebo ty, jež rostou směrem do koruny. "Abyste způsobili co nejmenší ránu, provádějte řez kolmo na větev," radí Vlasta Černá-Rypáčková. Rány větší než tři centimetry je po řezu dobré ošetřit. "Na to nikdy nepoužívejte barvu, ale raději stromový balzám, který ránu ošetří a ochrání proti houbovým chorobám, snadno se roztírá i za studena," doporučuje zahradník Čestmír Böhm, majitel Botanického zahradnictví v Praze-Záběhlicích.

5. Vysázejte živý plot

Až do začátku dubna je možné zasadit ovocné dřeviny, například broskvoně, meruňky, vinnou révu, ostružiny. Sázet a přesazovat můžete i listnaté stromy, jehličnany a stálezelené dřeviny. Je také ideální doba k založení živého plotu.

6. Prokypřete květinové i zeleninové záhony

Trvalky po zimě omladíte, když je zastřihnete kousek nad zemí nebo je můžete rozdělit a rozsadit. Záhony pro letničky prokypřete, zapracujte do nich hnojivo, odstraňte z nich případný plevel. Prokypřete i povrch zeleninových záhonků, ale zatím je nechte odpočinout. Kdo má skleník, může vysévat a sázet dřív, čas na vysazování ven přijde koncem dubna či až v půli května, po "zmrzlých" mužích.

7. Začněte s pracemi na zahradním jezírku

Pokud plánujete založit zahradní jezírko, přišla ta správná doba. Jakmile půda rozmrzne, můžete začít s pracemi. Máte-li v zahradě zavlažovací zařízení, zkontrolujte, zda je připravené na sezonu.

Připravte si semínka na jarní výsev

Je ideální čas pro nákup semen, případně pro jejich předpěstování za oknem. "Některé letničky - černuchy, ostrožky či prorostlík - klíčí již při nízkých teplotách a můžou se vysévat brzo na jaře. Většina - slunečnice, tykvovité, astry, aksamitníky - potřebuje vyhřátou půdu a výsevem dříve než koncem dubna nic neuspíšíte," říká Peter Gajdoštin z firmy SEMO, která prodává semena.

Koupíte-li semínka u českého zahradníka, budete mít jistotu, že se rostlinám bude v místních podmínkách dařit. Pytlíčky se semeny stojí od osmi do 50 korun, ceny těch z ciziny mohou šplhat i ke stokoruně. "Vždy zkontrolujte dobu použitelnosti, měla by být vytištěna na obalu. Pokud není, semena raději nekupujte," radí zahradník Čestmír Böhm.