Tchynin jazyk trpící přílišnou zálivkou

Tchynin jazyk trpící přílišnou zálivkou | foto: Dana Makrlíková

Šest důvodů, proč vám v zimě doma vadnou kytky

  • 0
Ač se vám v létě pěstování kytek doma daří, během zimy míváte problémy a květináče "zdobí" jen oschlé pahýly. Možná kytky přeléváte, málo zastřihujete nebo to přeháníte s hnojením.

Přestože je únor, vaše pokojové květiny jako by měly podzim. Květy vadnou, listy usychají a opadávají. Možná je příčinou některý z následujících problémů.

1. Květiny jsou přelité

Problém: Hodně topíte, a tak máte pocit, že pokojové květiny potřebují více vody než obvykle. Není to tak. Zimní období je pro většinu z nich dobou odpočinku, kdy nijak zvlášť nerostou ani "nepijí". Může se snadno stát, že je přelijete.

Jak to poznáte: Kořeny a stonky zahnívají, listy mají světlou barvu, jsou svěšené a opadávají. Ze substrátu je cítit zatuchlý zápach a na povrchu se tvoří mech, či dokonce plíseň.

Řešení: Přestaňte květiny zalévat a nechte substrát vyschnout. Pokud jsou hodně přemokřené, vyndejte je z květináče a vysušte přebytečnou vodu papírem či novinami, shnilé kořeny zastřihněte. Květiny přesaďte do suché zeminy a květináče postavte do tepla a na světlo. Zalévejte pravidelně, ale s rozumem (viz článek o míře zálivky pro pokojovky).

2. Chybí jim voda

Problém: Je to zase druhý extrém: zemina v květináčích zcela vyschla, protože jste na pravidelné zalévání úplně zapomněli.

Jak to poznáte: Listy a květy jsou zvadlé a opadávají, mezi substrátem a okrajem květináče je velká mezera. Je-li v bytě suchý vzduch, mohou hnědnout špičky a okraje listů, poupata mohou rychle odumírat.

Řešení: Rostliny okamžitě zalijte a oroste. Pokud to nestačí, vložte je v květináčích do nádoby s vlažnou vodou a nechte zeminu, aby nasákla dost vody. To nastane ve chvíli, když z ní přestanou unikat bubliny. Poté květiny pravidelně zalévejte a roste. Pokojové rostliny potřebují vodu zpravidla jednou týdně, záleží však na druhu květiny a substrátu, na teplotě a vlhkosti vzduchu v bytě (viz článek o zalévání tropických pokojovek).

3. Stojí na špatném místě

Problém: Nevybrali jste pro květiny vhodné stanoviště, vadí jim přímé světlo, nebo naopak tma či velký průvan.

Jak to poznáte: Je-li rostlina na přímém slunci, objeví se na listech hnědé oválné skvrny, které časem vyblednou. Pokud má světla málo, může se za ním vytahovat dlouhými výhony, či naopak nerůst vůbec, listy mohou ztratit barvu či žíhání a opadávat.

Řešení: Květinu okamžitě přemístěte jinam a sledujte, zda jí nové stanoviště vyhovuje. Najděte si v odborných knihách či na internetu, jaké prostředí je pro který druh rostlin ideální. Většině se líbí světlé stanoviště nedaleko od okna, kde ale nefouká.

4. Mají přebytek živin

Problém: Pokojové květiny se přihnojují zpravidla od jara do podzimu, během zimy potřebují živiny pouze ty, které právě kvetou. Ostatním stačí výživy méně, nebo se bez ní obejdou úplně. Pokud hnojíte po celý rok stejně, rostliny mohou mít problémy, případně i uhynout.

Jak to poznáte: Květině, která má v zemině přebytek minerálů, rychle rostou slabé výhony, kořeny mohou zahnívat, listy schnout či měknout a houbovatět.

Řešení: Propláchněte substrát vodou nebo jej vyměňte za nový. Rostlinu v žádném případě nepřihnojujte (viz článek o přesazování pokojovek).

5. Bojují s chorobami či škůdci

Problém: Dopřávali jste květinám hodně vody a napadly je plísně či houbové choroby. Nebo jste v obchodě koupili květinu napadenou škůdci, kteří se rychle rozmnožili.

Jak to poznáte: Listy jsou okousané, skvrnité a deformované, pokrývá je lepkavý povlak (od mšic) či jemné pavučinky (od svilušek). Mnohdy můžete škůdce vidět přímo – například oválné štítěnky přisáté na stoncích a žilkách listů, bílé molice vylétávající, kdykoli se rostliny dotknete.

Řešení: Někdy stačí škůdce otřít vlhkým hadříkem či odstranit měkkým zubním kartáčkem nebo je osprchovat. Pokud to nepomůže, ošetřete rostlinu rozprašovačem s mýdlovým roztokem. Jestliže nezabere ani to, sáhněte po chemii. V zahradnictvích či hobbymarketech vám poradí, který prostředek je vhodný proti konkrétnímu škůdci a jak jej správně aplikovat.

Květinu napadenou plísní dejte na suché, světlé a vzdušné místo, nemocné části odstřihněte a rostlinu ošetřete přípravkem proti plísním a houbám. Pozor však, jeden zásah proti chorobám či škůdcům většinou nestačí, je třeba jej několikrát opakovat (viz článek o tom, jak zbavit zimující rostliny škůdců).

6. Vytahují se a přerůstají

Problém: Rostliny jste nějaký čas nezastřihávali, takže se nekontrolovaně rozrostly. Anebo se začaly vytahovat do délky, protože mají málo světla či byly přesazené v nevhodnou dobu.

Jak to poznáte: Květina začne vytvářet světlé, tenké, jakoby vytažené výhony, vzdálenost mezi listy je neobvykle velká.

Řešení: Přerostlé květiny zastřihněte, nejlépe těsně za listem, aby v místě nemohly vznikat žádné choroby. Totéž udělejte s těmi, které se vytahovaly za světlem. A poté je dejte na světlejší stanoviště.