Seznamte se: kloubnatka smrková, drsný vetřelec kosící české lesy - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Seznamte se: kloubnatka smrková, drsný vetřelec kosící české lesy

  0:11
Záhadná houba nejprve nenápadně zaútočí na koncové pupeny na větvičkách jehličnanů. Postupně ale udusí celý strom a může to skončit kalamitou, jaká momentálně postihla Krušné hory.
Pupeny smrku pichlavého napadené kloubnatkou smrkovou

Pupeny smrku pichlavého napadené kloubnatkou smrkovou | foto: www.vulhm.cz

Po kůrovci je tu nová hrozby pro české lesy. Houba kloubnatka smrková přitom ohrožuje hlavně smrk pichlavý, strom, který byl před mnoha lety vysazován právě proto, aby napravil kůrovcovou kalamitu.

Houbu napadající rašící pupeny některých jehličnanů vědci poprvé popsali před sto lety. Když ale její řádění v Krušných horách letos v létě mapovali odborníci Lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, zjistili, že ne všechny dřívější údaje na ni "sedí". Například zdaleka nepreferuje jen vlhká stanoviště. Porosty nepůvodního smrku pichlavého napadá plošně a zcela nekompromisně.

Kloubnatka ale neútočí jen na vzrostlé smrky pichlavé. Svoji zkušenost s ní mají i ve školkách vánočních stromků, kde se klidně kromě smrků pustí i do jedliček, takže na těchto plantážích dokáže způsobit značné ztráty. Na malé ploše je možné infekční materiál zlikvidovat a použít fungicidní přípravky bránící novému napadení. Současné rozšíření v Krušných horách je ale mnohem hrozivější. Tam živoří hektary napadených lesních porostů a ošetření fungicidy nepřipadá v úvahu.

zákeřná kloubnatka

Pupeny smrku pichlavého napadené kloubnatkou smrkovouKloubnatka smrková (Gemmamyces piceae) je vřeckovýtrusá houba, řazená do řádu Pleosporales, čeledi Cucurbitariaceae. Jak bylo popsáno už před sto lety, k infekci pupenů jehličnanů kloubnatkou dochází během vegetačního období. Od konce jara, respektive počátku léta se pak napadené odumřelé pupeny, nezřídka zdeformované a jakoby "vykloubené" při pokusu o vyrašení, pokrývají černou tuhou krustou, tzv. bazálním stromatem. Z té vyrůstají jednotlivé drobné kulovité plodničky o průměru 1 až 2 mm). V plodničkách se během léta tvoří bezbarvé provazcovité konidie (velikosti až 300 x 8 μm), krátce poté může dojít i k tvorbě vřeckatých plodniček s elipsoidními, tmavě hnědě zbarvenými výtrusy (velikosti až 50 x 15 μm). Oba typy výtrusů jsou schopny infikovat výhony s právě se utvářejícími novými pupeny. Při několik let opakované silné infekci mohou být napadeny i všechny pupeny, na což strom reaguje rašením "spících" pupenů (to jsou jakési náhradní pupeny, které se zakládají a odpočívají pod povrchem půdy i řadu let a raší v případě masivního poškození asilimlačního aparátu dřeviny např. mrazem, žírem apod.), které bývají následně rovněž infikovány. Pak strom přestává rašit, neobnovuje asimilační aparát a během několika let odumírá.

Výzkum kloubnatky v podstatě začíná

Když byly po imisní kalamitě před 30 lety zalesňovány Krušné hory, vysazoval se víceméně jen nepůvodní smrk pichlavý, sem tam bříza. Smrk pichlavý byl tehdy dovezen ze Severní Ameriky proto, že lépe odolává zplodinám. Má totiž povoskované jehličí, přes které se imisní zplodiny z ovzduší jen těžko dostávají do těla stromu. Tehdy se ovšem nepočítalo s tím, že na tento zdánlivě odolný strom masivně zaútočí právě kloubnatka smrková.

Chřadnoucí porost smrků pichlavých po parazitaci kloubnatkou smrkovou

Současný kalamitní stav v Krušných horách - čtěte Smrky v Krušných horách zabíjí nebezpečná houba - začali letos v létě zkoumat odborníci Lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti na lesních správách Litvínov a Klášterec nad Ohří. "Výzkum se prakticky teprve rozbíhá, ještě se pořádně neví, s kým máme tu čest, ale šetření ukázalo, že praxe se v mnoha aspektech odlišuje od údajů uváděných v literatuře," prozrazuje první výsledky Vítězslava Pešková, která se výzkumu kloubnatky intenzivně věnuje spolu s Františkem Soukupem. "Z našich šetření nevyplynulo, které faktory aktivizaci této houby a následnou kalamitu zapříčinily, nelze však předpokládat, že by v dohledné době mohlo v Krušných horách dojít k výraznému samovolnému zlepšování," uvádějí oba specialisté.

Kromě Krušných hor, kde už lesníci přijali určitá opatření a dělají vše pro obnovu lesních porostů, se kloubnatka smrková v omezené míře (zatím) objevuje i v Orlických a Jizerských horách. I tam byl totiž k zalesnění kalamitních imisních holin v poměrně velkém rozsahu použit smrk pichlavý. Pracovníkům Lesní ochranné služby se ji podařilo nalézt na smrku pichlavém i na Králickém Sněžníku a v Moravskoslezských Beskydech v oblasti Lysé hory.

Co už výzkum ukázal

Smrk pichlavý po parazitaci kloubnatkou smrkovouZatím nelze jednoznačně říci, že by kloubnatka výrazně preferovala vlhká stanoviště s vyšší vzdušnou vlhkostí, i když jí samozřejmě vyhovují více. Při masivním plošném napadení jsou ale rozdíly mezi vlhčími a suššími lesními lokalitami minimální.

Nedá se ani říci, že by kloubnatka výrazněji upřednostňovala lokality dle nadmořské výšky, expozice či stáří dřeviny. "V Krušných horách jsme prakticky žádné rozdíly nepozorovali ani v napadení smrků pichlavých řádně pěstovaných v rozvolněných sponech či naopak v přehoustlých, pěstebně zanedbaných porostech," uvádějí Soukup s Peškovou.

Už je ale jasné, že kloubnatka si nejvíce pochutnává právě na smrku pichlavém (Picea pungens), přeneseném do Evropy ze Severní Ameriky. Pokud ale roste v blízkosti těchto silně napadených stromů domácí smrk ztepilý (Picea abies), napadne kloubnatka maximálně pár jeho větviček a rozhodně ho neohrožuje na životě. Masivně napadený smrk pichlavý ovšem do 2 až 3 let umírá a není mu pomoci. V Krušných horách je houba podobně agresivní vůči smrku sivému (Picea glauca). Na exotickém smrku omorika (Picea omorica) nebo smrku černém (Picea mariana) výzkumníci žádné známky napadení nenašli.

Jaká existují opatření

Odborníci radí počítat s tím, že napadené smrky pichlavé, které už neraší, bude třeba do dvou do tří let nahradit novými dřevinami. "Při výsadbě je žádoucí kombinovat více druhů dřevin a nevytvářet monokulturní porosty. Přirozenější i odolnější jsou lesy smíšené. A hlavně se není třeba bát vysazování původního smrku ztepilého, protože se v praxi jednoznačně ukázalo, že tyto stromy vykazují značnou odolnost vůči napadení kloubnatkou i tehdy, když jsou v přímém kontaktu s již velmi silně poškozenými smrky pichlavými s odumřelými větvemi a s odumřelými napadenými pupeny," vypočítává Pešková.

Autoři:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025