VIDEO: Pomocí bumpingu se vám zloděj dostane do bytu za pár vteřin

  • 160
Říká se tomu SG metoda nebo bumping. Zloděj párkrát praští do klíče a otevře zámek. Nejhorší je na tom to, že nezanechá na vložce žádné stopy, takže můžete mít problémy s pojišťovnou. Ta po odborné expertize zřejmě prohlásí, že nebyly prokázány stopy po vloupání, takže nedostanete nic.

"Pojďte si klidně natočit, jak se to dělá. Nebudeme tím radit zlodějům, jim stačí zadat slovo bumping a na internetu najdou dvacet návodů, jak na to," říká Ivan Pavlíček ze společnosti Next. Podle něj je totiž největší problém v tom, že tato metoda se za posledních pět let rozšířila tak, že ji používá čím dál víc zlodějů. "Je to rychlé, nedělá to kravál a přitom vložek, které proti této metodě nejsou odolné, stále slouží mezi lidmi statisíce," vysvětluje.

Metoda vyklepávacího klíče

Principem SG metody je nenásilné a velmi rychlé otevření zámku pomocí speciálního vyklepávacího klíče. Metoda je nejúčinnější na dveřích, které mají starší zámkové vložky s odpruženým stavítkovým systémem. Zjednodušeně řečeno, zloděj nejprve provede šikovný úder do vyklepávacího klíče.

"Stavítka se následně posunou do takové polohy, která pachateli umožní nedestruktivní otevření dveří. Nebezpečí této metody spočítá v její jednoduchosti a technické nenáročnosti. Toto riziko jde ruku v ruce s videonávody na použití SG metody, které jsou volně dostupné na internetu a snadno zneužitelné," říká Martin Koudelka ze společnosti Evva.

Podle něj je takových zámkových vložek v domácnostech 90 procent a lidé, kteří hledí na cenu, si nejraději koupí tu nejobyčejnější, která stojí do stokoruny. Neznají ovšem rizika.

Alespoň 3. bezpečnostní třídu

"Rád bych řekl, ať se lidi zajímají, že vložka, která je odolná proti bumpingu, by měla splňovat alespoň 3. bezpečnostní třídu. Ať se pídí po označení na obalu, solidní výrobce by tam měl jasně deklarovat, že je vložka odolná proti SG metodě. Také se na obalu někdy používá označení Anti Bumping," radí Koudelka.

Výrobce, který toto nenapíše, zřejmě prodává starší systém s pružinovými stavítky, který slouží zlodějům jako vstupenka. Je však pravda, že novější vložky jsou dražší, stávají zhruba od 600 korun.

Je to víc, ale pokud se zloděj vloupá do staré vložky, nenajdou se na ní známky násilí. A pokud má zloděj smysl pro humor, zase po sobě zamkne. Když pak majitel bytu přijde domů, otevřením zámku setře veškeré stopy po zloději. A pojišťovna odmítne platit. Většinou prohlásí, že zřejmě nebylo zamčeno. Podmínkou pojistné smlouvy bývá, že zloděj musí překonat překážku.

"Jestliže máte ve dveřích zámkové vložky starší víc než deset let, je vysoce pravděpodobné, že dveře SG metodě neodolají," varuje Ivan Pavlíček. Není tu problém v tom, že by hrozilo nebezpečí bumpingu tam, kde si lidé objednávají bezpečnostní dveře, tam se jim dostane poradenství. Stále víc se používají vložky se speciálními profily, magnetické nebo elektronické vložky.

Spíše v tom, že slouží staré vložky, kde nikdo neví, jak zranitelný je byt, kde se stále používají. Přitom profesionální sady na otvírání zámků lze objednat naprosto legálně po internetu i s návody k použití. Stačí si pořídit sadu speciálních klíčů s různým vodorovným profilem a máte obrovskou pravděpodobnost, že natrefíte na zámek, který vám neodolá.