Sibiřský husky

Sibiřský husky | foto: shutterstock.com

Sibiřský husky

Sibiřský husky se hodí pro aktivní milovníky přírody s dostatkem času.

Země původu

USA

Zařazení

FCI sk. V. - špicové a tzv. primitivní plemena

Standard č. 270

Historie

Tento nádherný pes pochází z dnešní Sibiře, kde ho chovali kočovní Čukčové jako saňového psa i pomocníka při lovu, v USA byl poprvé představen na závodech psích spřežení v roce 1909.

Povaha a chování

Typická povaha sibiřského huskyho je přátelská a milá, ale také pozorná a otevřená. Nevykazuje kvality hlídacího psa, není přehnaně podezíravý k cizím lidem a není agresivní k ostatním psům. Jeho inteligence, poslušnost a horlivost z něj činí příjemného společníka a ochotného pracovního psa.

Vzhled

Sibiřský husky je středně velký pracovní pes, rychlý, s volným a elegantním pohybem. Jeho mírně kompaktní a dobře osrstěné tělo, vztyčené uši a huňatý ocas připomínají jeho severský původ. Jeho typický pohyb je plynulý a očividně bez námahy. Svou původní práci v postroji vykonává efektivně, jako saňový pes měl za úkol převážet lehčí břemena na velké vzdálenosti střední rychlostí.

Průměrný věk

13 let

Péče

Potřebuje obrovské množství pohybu, který mu jen málokdo dokáže zajistit. Kromě toho je samostatný, svobodomyslný, má silné lovecké pudy, jako typický smečkový pes špatně snáší samotu. Na druhou stranu je přátelský, má rád lidi i děti vlastní i cizí, rozhodně se nehodí na hlídání. Nejšťastnější je při saňovém sportu, pro to byl zrozen. Je také v tomto sportu nejrychlejší a nejčastěji používaný. Stejně dobře ale může být výborným parťákem při dalších aktivitách, jako canicross, dogtrekking, běh u kola. Výchova huskyho je náročná, dokonalé poslušnosti dosáhnout nelze. Nezapomeňte ale nastavit určité mantinely, jinak si začne dělat, co chce a zvítězí lovecké pudy a touha po svobodě. I když jsou někteří husky chovaní v bytě, vyhovuje mu spíše ubytování venku. Hodí se pro milovníky přírody s dostatkem času.

Chovatelský klub

Klub severských psů