Najde se i něco v lékárnách, většina přípravků eliminuje kyselost v žaludku. | foto: Marek Burza

Na silvestrovskou kocovinu se připravte raději už den předem

  • 26
Je zbytečné někomu radit, ať nepije, protože mu bude o den později špatně. Stavy kocoviny však lze preventivně zmírnit.

Bolest hlavy, sucho v ústech, nevolnost, reakce na světlo – to vás možná bude čekat po divočejší silvestrovské noci. Přestože se obecně radí pít jenom s mírou, hodně lidí s tímto předsevzetím vydrží jen první hodiny noci a pak – děj se vůle boží.

Čím si to způsobíte a jak tomu předejít

Podstatné pro prevenci je povědomí, že alkohol způsobuje dehydrataci organismu, tělo ztrácí minerály a vitamin B i C. Navíc k následnému stavu přispívá fakt, že organismus trpěl nedostatek spánku, takže je člověk unavený.

Alkulačka

Spočítejte si, za jak dlouho můžete sednout za volant.

Z toho vyplývá, jak se na nadcházející noc připravit. První, co by měl každý udělat, je pořádně se najíst. Konzumenti vína a tvrdého alkoholu by neměli zapomínat alkohol pravidelně prokládat vodou, u piva asi nic takového nikdo nemůže chtít.

Rozhodně je vhodné předem se nadopovat vitaminem C. Snězte třeba dva gramy, předávkovat se organismus nedokáže. Neuškodí také vzít si i B-komplex.

Lékaři doporučují k rannímu doplnění minerálů a tekutin například silný vývar. Na rozdíl od kávy, po které by člověk sáhnul automaticky. Jenže tou si spíš uškodí, protože dehydratuje organismus a dráždí už tak rozbouřený žaludek.

Jak zjistit obsah alkoholu v nápoji

Vynásobte 0,8 (hustota etanolu) x obsah sklenice/láhve (ml) x koncentrace alkoholu (% obj.). To celé vydělte stovkou.

Pak například velký panák 50 cl 40% vodky obsahuje 16 g alkoholu.

Rozhodně se po větším tahu nepokoušejte sedat příliš brzy za volant. Počítá se, že tělo odbourává alkohol zhruba rychlostí 0,1 g za hodinu a kilogram váhy. Takže například 80kilový muž za hodinu odbourá 8 g alkoholu. Když se počítá, že v jednom dvanáctistupňovém pivu je zhruba 20 gramů čistého alkoholu, tak si může každý spočítat, za jak dlouho může sednout za volant – zhruba za 2,5 hodiny.

Zajímavá je i aplikace, která vám zabrání v opilosti vyvádět věci, kterých byste mohli druhý den litovat. Jmenuje se Drunk Lock (odkaz pro Android) a nastavíte si v ní, od kdy do kdy budete mít zakázáno telefonovat či posílat SMSky. Nepustí vás do telefonu, dokud nedokážete uspokojivě vyřešit matematický příklad (náročnost si zvolíte přiměřenou ještě ve střízlivém stavu).

Do lékárny i za babskými recepty

Existuje široká řada preparátů na rychlé odbourávání alkoholu a acetaldehydu – tedy produktu alkoholové degradace, který způsobuje kocovinu. Některé preparáty se však musí užít ještě před zahájením pití alkoholu. 

Nejběžnější z nich je český Antiethanol07. Sice kocovině nezabrání, ale pomůže k jejímu odbourávání a rychlejšímu ozdravení organismu. Tvoří ho výtažky z bylin a nakonec se ukázalo, že pomáhá lidskému tělu rychleji odbourávat alkohol. Jeho základem jsou plody vinné révy, další složkou je smuteň hořká a plod embliky, plody datlovníku, nať z rostliny Andrographis paniculata a čekanka obecná. Antiethanol v testech prokázal padesáti až sedmdesátiprocentní účinnost, pokud jde o snižování nevolnosti nebo vyčerpanosti po pijáckém večírku.

Existují však i přípravky, které se aplikují až po akci, třeba alkaseltzer nebo samaritán – mírní příznaky, třeba tím, že dodávají chybějící ionty a podobně.

Pomáhá i obyčejný Acylpyrin či Aspirin. Nehodí se pro lidi, kteří tyto léky nesnesou. Samaritán se dá koupit za necelých 50 korun za osm sáčků. Tento lék především uklidňuje pálící žáhu – klidně si ho proto dejte i tehdy, když je vám těžko z přemíry jídla. U přípravku Vyprošťovák je účinnou látkou zažívací soda, tato látka je podstatná i pro další podobné přípravky. V podstatě mají jen za úkol srovnat překyselený žaludek.

Co se osvědčilo v praxi a bez lékáren?

  • silný vývar
  • kyselá vzpruha (zavináč, lák z okurek, citronová šťáva)
  • zeleninový koktejl (salátová okurka, červená paprika, bazalka, rajčatová šťáva – rozmixovat, rozředit a vypít)
  • mátový čaj – uklidňuje zažívání
  • sprcha

Podívejte se, co proti kocovině radí známé tváře: