Pracovníci firmy propagují medicinální víno.

Pracovníci firmy propagují medicinální víno. | foto: Kitl.cz

Nadšenci obnovují odkaz doktora Kittela, slavného léčitele z Jablonce

  • 3
Za svého života se stal slavným, po smrti legendárním, dnes je téměř zapomenut. Proto na odkaz lékaře a léčitele Jana Josefa Antonína Eleazara Kittela navázala skupina nadšenců z Jablonecka, kteří se nechali inspirovat jeho proslavenými bylinkovými „meducínami“. A zkoušejí, zda by nechutnaly i dnes.

„Aby nedošlo k omylu, my se nepokoušíme kopírovat staré receptury doktora Kittela, spíš se pokoušíme pochopit podstatu. I proto se naše značka nejmenuje Kittel, ale Kitl,“ vysvětluje nadšený míchač sirupů a medicinálních vín Jan Vokurka. „Ono by to dneska ani nešlo. Kdysi bylo třeba běžné, že se v léčivých sirupech používaly ingredience, které by se dnes u hygieniků se zlou potázaly, třeba sušení švábi,“ pokračuje.

Dřív proti podvýživě, dnes proti přejídání

Napodobovat staré receptury nelze už jen proto, že za poslední dvě tři století se zásadně změnily i nemoci, kterými populace trpí. „Dříve se hodně propagovaly sirupy, které měly posilovat organismu prostě proto, že se obecně trpělo podvýživou, dnes vidíte otylost z přejídání, kam se podíváte,“ vysvětluje Vokurka.

Složení jednotlivých medicín je samozřejmě tajné, zachovat tajemství o složení jednotlivých receptur je jednak základem obchodu, a také součástí tajemstvím opředeného mýtu o slavném léčiteli z osmnáctého století.

Současná společnost je miniaturní firma o asi 10 lidech. „Celá naše parta vlastně pochází z řad kdysi významného výrobce Rychlých špuntů, místní společnosti Soaré. Jenže když se tam měnil majitel, tak jsme se dohodli, že už tam nemá cenu zůstávat a rozhodli jsme se vyzkoušet něco nového,“ vysvětluje Vokurka.

Medicinální vína a sirupy nejsou vyloženě laciné, ale na druhou stranu to nejsou limonády, které jen protečou žaludkem a už o nich nevíte. Například sirup Životabudič 250 ml stojí 120 korun. Jenže obsahuje čtyři doporučené denní dávky. Cena jako za čtyři espressa v kavárně. „Známý na jednu lahvičku odjel nonstop přes noc k moři. Cena je to jako za dva Red Bully. Akorát ten náš místo obyčejného cukru obsahuje hroznovou šťávu a další přírodní produkty,“ hájí cenovou politiku Vokurka. 

Připomíná také rozdíl v balení, produkty dodávají ve skleněných lahvičkách s látkovým vázáním. „Takže to není, jako když výrobce limonády nasype do sudu prášek, zředí vodou a naplní do plechovek,“ nastiňuje podstatné rozdíly ve výrobě.

Sirupy za obnovení slávy kraje

Podstata podnikání nadšenců z Jablonecka není jen o míchání vína nebo sirupů. „My bychom rádi tomu našemu kraji vrátili ztracenou minulost a význam. Proto náš odkaz patří Kittelovi. Protože on byl ve zdejší oblasti výraznou postavou - svojí medicínou zbohatl, ale zároveň všechny peníze vracel zpět tak, že zveleboval kraj. Dodnes po něm zbylo hodně pamětihodností, dokonce parta amatérských nadšenců o něm natočila film, který byl uvedený do kin v roce 2007, ke třísetletému výročí jeho narození,“ vypráví Jan Vokurka, jehož pradědeček jako hokynář také prodával zdravotní sirupy.

Udržet odkaz doktora Kittela se snaží i jinak. Provozuje jeho muzeum, na podporu projektu Krásné Kittelovsko pořádá veřejnou sbírku. V 19. století se v Čechách tradovalo přísloví „tomu ani Kittel nepomůže“ – mluvilo se tak o lidech nevyléčitelně nemocných. A odtud také pochází motto novodobých míchačů léčivých lektvarů: Kitl pomůže.


Témata: Kitl