Nenápadná montáž může slavit úspěchy.

Nenápadná montáž může slavit úspěchy. | foto: Viktor Krus

SOUBOJ: Skleněné zátěže jsou neviditelné, olověné zase levnější

  • 0
Současnou rybařinu si nelze bez zátěží představit, velice houfně jsou používány při různých typech lovů, zejména pak při položené. Zátěže se vyrábějí z olova, ale například i z materiálu připomínající sklo. Jaké jsou jejich pro a proti?

Zátěže jsou neodmyslitelnou součástí některých typů lovů, proto mají rybáři možnost si vybírat z nepřeberného množství druhů a typů těchto pomůcek. Nejčastěji se zátěže vyrábějí z olova, ale světlo světa spatřil i materiál, který se pozvolna začíná objevovat i mezi našimi rybáři.

Je to zátěž , která je vyrobena z čirého materiálu, připomíná sklo a je poměrně vysoko odolná vůči nárazům.

"Zátěž jsem rozbil až tehdy, když jsem s ní z malé vzdálenosti mrskl o kamennou dlažbu," popisuje známý český kaprař Michal Kučera, autor knihy Lov kaprů na českých vodách. Je ale vyloučeno, abyste se do takové situace při lovu dostali. "Při náhozu do vody není možné ji rozbít, a to ani o kamenité dno," dodává.

Podle dostupných informací by mělo jít o tvrzené sklo. Mělo by postupně nahradit olověné zátěže, které zatěžují životní prostředí. "Zátěž má o něco menší měrnou hmotnost než klasické olověné zátěže, při stejné váze je tedy o něco větší. Proto se vyrábějí jen do hmotnosti 71 g. Těžší zátěže už by byly příliš velké. Z tohoto důvody jsou vhodné zejména pro chytání na stojatých vodách na menší a střední vzdálenost, řekněme do 80 m," upřesňuje Kučera.

Skleněné jsou ekologičtější

Pojďme nyní porovnat zátěže olověné se zátěžemi skleněnými. Ty skleněné vyhrávají zejména šetrností k přírodě, jsou ekologičtější. Olovo je přeci jen těžký kov, který vodnímu prostředí neprospívá. Ovšem ani skleněná zátěž se v šetrnosti k přírodě nevyrovná přírodnímu materiálu (kámen).

Různý typy klasické zátěže s trubičkou

Různý typy klasické zátěže bez trubičky

Velkým plusem skleněné montáže jsou vlastnosti při lovu. "Výhoda je především v nenápadnosti. Neodráží světlo, což znamená, že skrz zátěž jde vidět pouze dno," vysvětluje Michal Kučera. Dalo by se říci, že skleněné zátěže můžeme použít všude tam, kde používáme i ty klasické olověné.

V některých případech bude mít ale sklo navrch. "Zátěže se nejlépe hodí do čirých vod, například v pískovnách či jezerech," říká Michal Kučera. V takovýchto revírech je průhledně čistá voda, zde nenápadnost zátěže roste a s tím se zvyšuje i šance na úlovek.

Skleněné zátěže

Fluokarbonový návazový materiál

Klasické zátěže ovšem válcují ty skleněné v různorodosti. Rybář má možnost vybírat z mnoha typů a druhů. K dostání jsou olova o různých tvarech (klasické zátěže, krmítka) a gramážích. Některé typy jsou dokonce vyrobeny tak, že připomínají přírodní materiál (obaleny v písku). V tomto směru skleněné montáže zaostávají, jejich nabídka není tak pestrá. I jejich dostupnost je obtížnější a cena vyšší, proto jsou zřejmě olověné zátěže používanější.

Používejte je s nepostřehnutelnými materiály

K obojím zátěžím je vhodné přizpůsobit i ostatní komponenty použité na montáži. "K zátěžím se snažím na své montáže používat nenápadné materiály," říká Michal Kučera.

Montáže se skleněnými zátěžemi můžete ještě více zefektivnit použitím pro ryby téměř nepostřehnutelnými materiály, kam například patří navazovací materiál fluorocarbon anebo různé fotochemické komponenty, které jsou schopny přejímat barvu okolí.