Skořicovník cejlonský

Skořicovník cejlonský je mohutný tropický strom. | foto: Profimedia.cz

Skořicovník cejlonský (Cinnamomum zeylanicum)

  • 0
Z kůry skořicovníku se získává známé koření – skořice, které vypadá jako oboustranně srolovaná trubička. Seženete jej v každém obchodě s kořením. Navíc je velmi účinnou zbraní proti mravencům.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Skořicovník je jednou z nejstarších léčivých a aromatických bylin na světě, znali jej již staří Egypťané či Řekové. Používali jej k léčbě téměř všech druhů nemocí.

Popis: Skořicovník cejlonský je mohutný tropický strom, dorůstající výšky až 10 metrů. Patří mezi čeleď vavřínovitých. První zmínky jsou již ze starověké Číny, avšak původní místo výskytu je Srí Lanka a Malabárské pobřeží v Indii. Tento statný strom má silnou a aromatickou kůru. Silné větve nesou střídavé, kožovité, tmavozelené listy, které jsou na rubu o odstín světlejší. Skořice se získává z mladých, usušených výhonků této dřeviny, které mají výrazně naoranžovělou barvu. Květenství je vrcholičnaté s bílým nebo žlutým květem o šesti lístcích. Plodem je hnědočervená bobule.
Stanoviště: Skořicovníku se nejlépe daří v písku na částečně či zcela zastíněném místě s dostatkem dešťových srážek a stálým podnebím s velmi vysokou teplotou.
Výskyt: Vyskytuje se především v tropických oblastech jako je Brazílie, Jamajka, Čína, Austrálie nebo Seychellské ostrovy.
Léčivé účinky: Skořice se hodí k léčbě nevolnosti, průjmu či zvracení. Působí desinfekčně, podporuje trávení a činnost srdce. V těhotenství je přísně zakázaná.
Použití: Především se přidává do pokrmů jako výrazné ochucovadlo. Výborná je například v kombinaci s jablky. Dále se využívá především pro parfumerii nebo v potravinářství jako konzervační gel.
Ohrožení: Není ohrožena.