VIDEO: Slonice ze Šrí Lanky už žerou seno a jablka a vzorně cvičí

  • 1
Přestěhovat se ze Šrí Lanky do sychravé Prahy znamená zvyknout si na nové klima, prostředí i jídelníček. Aby si na nový jídelníček zvykly slonice, pro které se ten český liší složením i chutí, zpočátku se jim vozilo banánové listí. Stejné, jaké baští návštěvníci exotických restaurací.

Sedmiletá Tamara a o půl roku mladší Janita mají za sebou zhruba prvních šest týdnů pobytu v Praze (podrobnosti z cesty, více info o slonicích a jejich příletu speciálem šrílanské armády na Letiště Václava Havla 7. října 2012 ZDE).

Podmínky šrílanské strany, co všechno se musí v pražské zoo pro slonice zabezpečit, byly velice přísné. Ihned po příletu proto zamířily do karantény v upraveném Pavilonu velkých savců Zoo Praha. První měsíc života v České republice strávily ve společnosti svých mahutů Indiky Tennakoona a Upali Saman Kunary, od nichž péči postupně přebírali čeští chovatelé a ošetřovatelé.

Slonice Tamara a Janita

"Pracuji se slony 13 let, ale nikdy předtím jsme tu neměli slony, kteří by přišli z velké skupiny a z tak odlišných podmínek ve srovnání s provozem běžné zoo. Tamara i Janita totiž na Šrí Lance žily ve velké skupině zhruba 60 slonů, takže na kontaktní cvičení nebyly zvyklé. Hodně jsme se toho ale díky měsíční přítomnosti mahutů o slonech opět naučili, byla to skvělá zkušenost," řekl Jiří Javůrek, vrchní chovatel slonů pražské zoo. 

Dnes slonicím karanténa skončila, a tak si zoo na novinářích otestovala, jak přijmou přítomnost návštěvníků, na kterou nejsou zvyklé. Obě jsou nádherné a bez problémů přijaly dokonce i kameramany a fotografy přímo ve svém výběhu. Na to, jak krátce s nimi pracují, byla jejich souhra s chovateli úžasná.

Vzácný přírůstek zaslouží co nejlepší péči

"Je nutné si uvědomit, že změn bylo pro ta zvířata hodně najednou: změna prostředí, stravy a následně i chovatelů a ošetřovatelů. Slonice byly zvyklé na přítomnost malých černých lidí a najednou jsou kolem nich samí bílí dlouháni," vysvětlil Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha.

Proto si slonice zvykaly na ty nové bílé už na Šrí Lance a ti malí černí je doprovázeli do Prahy a ještě měsíc tu s nimi zůstali. "Mahuti nám hodně pomáhali. Například hned po příletu převedli slonice z přepravního boxu do pavilonu, což by pro nás bylo samo o sobě velkým oříškem," ocenil Brandl spolupráci šrílanských slonařů.

Jako poděkování za úžasný dar i pomoc na Šrí Lanku brzy zamíří ultrazvuk vhodný pro vyšetření velkých zvířat v terénu. "Do jedné brašny se uloží vlastní moderní přístroj, do druhé sondy, hodíte si to přes rameno a můžete kamkoliv do terénu vyrazit vyšetřit slona, který má nějaký zdravotní problém," popsal jeho praktické využití Roman Vodička, veterinární lékař Zoo Praha.

V novém sloninci je návštěvníci uvidí na jaře

Aby těch změn nebylo na mladé slonice přespříliš, do nového slonince k ostatním slonům je chovatelé převedou až na jaře příštího roku, po porodu slonice Donny. Přece jen by bylo rizikem odhadovat, jak se který slon či slonice postaví ke spojování Tamary a Janity se stávající sloní skupinou. 

Zimu tedy nové mladé slonice stráví ve speciálně upraveném starém pavilonu, kde se ovšem mají jako v bavlnce. Teplotu 27 oC jim zajišťují infrazářiče a kotel napojený na fukary, které všechno teplo ženou do sloní stáje. Postupně se jim ovšem bude teplota snižovat, aby si slonice zvykaly na studenější pražský odchov.

Chovatelé vidí jejich budoucnost velmi optimistky, protože českou stravu i prostředí k jejich radosti slonice přijaly víc než dobře. Jen zpočátku se krmení prodražilo, protože po bednách konzumovaly dovážené banánové listy.

"Změna stravy není snadná záležitost, na Šrí Lance se totiž sloni živí hlavně listím kokosových palem a stromů příbuzných chlebovníkům a milují ananas. U nás přešli na seno a jablka, která naštěstí považují za lahůdku, podobně jako mahuti, protože na Šrí Lance jsou jablka vzácná. Občas slonicím ještě přidáme nějaké tropické ovoce a na jaře se mohou těšit na zelenou píci," vysvětlil Brandl.  

Slonice cvičí, chodí do výběhu a zvykají si na zvuky

Pro slonice jsou nové i zvuky z okolí, ať to jsou hlasy návštěvníků, provoz elektromobilů nebo zvukové projevy dalších zvířat. Postupně si také zvykají na venkovní výběh, ve kterém se s každou procházkou cítí jistěji. Ve výběhu mohou nyní trávit zhruba hodinu denně, takže je možné je tam zahlédnout, ovšem s ohledem na aktuální počasí. 

Obě mladé slonice se učí základním cvikům, které usnadní manipulaci s nimi a...
Vrchní chovatel slonů Jiří Javůrek o slony pečuje 13 let, ale poprvé dostal do...

Vrchní chovatel slonů Jiří Javůrek o slony pečuje 13 let, ale poprvé dostal do ruky zvířata, která ještě absolutně nebyla zvyklá na cvičení. Na Šrí Lance totiž Tamara (7let) i Janita (6,5 roku) žily ve skupině zhruba 60 slonů.

Důležitou součástí jejich nového života se stalo i cvičení. Jednotlivé úkony, jako je například zdvihání nohy, následování chovatele či trénink odběru krve, usnadňují práci se slony a v budoucnu umožní provádět většinu rutinních vyšetření šetrně a bez nutnosti uspávání. Krásně je jejich trénink vidět na článkovém videu

Zoo ještě uvažuje o tom, že by někdy během zimy nové slonice veřejnosti ukázala ještě ve starém sloninci, rozhodnutí ale zatím nepadlo. Zatím lze jen počítat s tím, že návštěvníkům se obě šrílanské krasavice oficiálně představí na počátku sezony 2013, kdy bude kompletně dokončen nový sloninec.


Elektromobil