Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V noci nespí a nachodí kilometry. Sledujte jedno z nejtajemnějších zvířat

Téměř každý zná pražskou zoologickou zahradu, ale co se děje v areálu poté, co návštěvníci odejdou, ví už málokdo. Nyní máte příležitost díky SlowTv na Playtvak.cz sledovat živě jedny z nejzajímavějších zvířat planety, která přes den nebývají tolik aktivní.
Hrabáči jsou zvířata, která obývají rozličná prostředí subsaharské Afriky.

Hrabáči jsou zvířata, která obývají rozličná prostředí subsaharské Afriky. | foto: archiv Zoo Praha

Hrabáči jsou zvířata, která obývají rozličná prostředí subsaharské Afriky. Patří do samostatného řádu skupiny starobylých savců vyvinutých na africkém kontinentě zvaných Afroteria. Hrabáč na první pohled může připomínat prase nebo mravenečníka, ale pravdou je, že představuje jediný druh své čeledi hrabáčovitých. Jejich blízcí příbuzní jsou tedy překvapivě sloni, damani nebo třeba sirény. 

„Jedná se o noční zvířata, která žijí samotářským životem. Samci a samice se potkávají nárazově kvůli páření. Jsou však dobře snášenliví, a proto je v zoo můžeme chovat ve skupině,“ říká o jedněch z nejzajímavějších zvířat zoologické zahrady kurátorka Barbora Dobiášová.

V přírodě hrabáči pohromadě nežijí. A to kvůli potravě. „Jejich hlavní potravou je sociální hmyz jako termiti a mravenci a kdyby skupina hrabáčů žila na jednom místě, velmi rychle by termití kolonii zdecimovala a potrava by jim došla,“ vysvětluje.

Africké teploty přežívají hrabáči přes den v norách. Za potravou vyráží až v noci a nachodí mnoho kilometrů. Svým vzezřením jsou přizpůsobeni stylu života - mají silné hrabavé nohy na hloubení nor a rozhrabávání termitiště, prodlouženou hlavu s dlouhým jazykem, který jsou schopni vsunovat do chodbiček a hmyz na něj nalepovat.

Pražská zoo chová pár hrabáčů kapských: samce Draca a o něco známější samici Kvídu. „U nás nekrmíme hrabáče mravenci, protože bychom jich tolik nikdy nesehnali a navíc jsou všechny naše druhy mravenců chráněné. Proto jim připravujeme speciální kaši z mletého masa, sušeného hmyzu, ovoce, kondenzovaného mléka a vloček,” popisuje krmení kurátorka Dobiášová.

V pavilonu spatříte hrabáče kapského po celý den odpočívat a podřimovat s výjimkou dopoledního krmení, kdy dostávají moučné červy. Díky video streamu SlowTV však nyní můžete hrabáče sledovat z pohodlí svého bytu na monitoru počítače i notebooku. Speciální kamera Axis umožňuje barevné noční vidění.

Přes den sledujte tučňáky a jejich krmení

Přes den, kdy hrabáči spí, přináší „pomalá televize“ on-line stream z pavilonu tučňáků. Zde uvidíte tučňáka Humboldtova, který žije na pobřeží Jižní Ameriky v Chile a Peru. Tučňáci jsou ptáci a celý svůj život stráví na pobřeží a v moři. 

Tučňák Humboldtův žije na pobřeží Jižní Ameriky, států Chile a Peru.
Tučňáci mají na nohou malé drápky, které jim pomáhají při lezení po skalách...

Tučňák Humboldtův žije na pobřeží Jižní Ameriky, států Chile a Peru.

Jejich tělo má hydrodynamický tvar, celé je porostlé peřím s výjimkou zobáku a nohou. Na nohou mají malé drápky, které jim pomáhají při lezení po skalách nebo při budování hnízda. Tučňáci si na dobu hnízdění vyhrabávají nory například v tlustých vrstvách svého trusu (Guánu) nebo hnízdí ve skalních rozsedlinách. V jedné snůšce jsou obvykle dvě vejce, vzácněji jen jedno.

Slow TV - objevte kouzlo okamžiku

Zcela nový projekt s názvem SlowTV přináší přímý přenos videa z reálných scén po dobu mnoha hodin až dnů. Mezi prvními projekty je on-line přenos z pavilonu tučňáků v pražské zoo, který se v 8 hodin večer přepne do Afrického domu, kde se vedle stáda žiraf nachází noční tvorové zvaní hrabáči. Jedná se o první kombinovaný přenos tohoto projektu.

Predátory tučňáka Humboldtova jsou lachtani hřivnatí, jiní mořští ptáci a člověk. Člověk těží jejich trus, a tak jim ničí hnízdiště. Cílený a nadměrný komerční lov ryb navíc vedl k značnému poklesu jejich populací. Díky tomu je v Červeném seznamu zařazen do kategorie zranitelných druhů.

Pražská zoo v současné době chová pár desítek jedinců, které chovatelé rozeznávají pomocí teček na bříšku. Každý tučňák je má originální, stejně jako my otisky na prstech. Tečky se jim celý život nemění.

Tučňáci jsou poměrně plachá zvířata. „Při vcházení do expozice musí chovatel pískat. Kdyby nepískal, tučňáci se ho leknou, splaší se a utečou co nejkratší cestou do vody nebo do bazénku, který se však každý čtvrtek čistí a je vypuštěný,“ popisuje chování tučňáků jejich chovatel Jakub Mezei.

Jak se jmenují

Celkem se vylíhlo už přes 150 tučňáků. V pražské zoo můžete vidět tyto jedince: Milovník (nejstarší tučňák u nás, je mu 21let), Otylka (nejtlustší tučňák u nás), Silvestra (vylíhnutá na Silvestra), Vztekloun (je zlý na ošetřovatele), Dvojtečka (podle 2 teček na bříšku), Pinďa(drobný tučňák).

Tučňáci se v zoologické zahradě krmí 4x denně, dostávají hlavně sledě, dále pak makrely a huňáčky. Chovatelé krmí zvířata z ruky, a tak je přitom mohou zkontrolovat. „Je velice důležité zavírat dveře do expozice tučňáků. Pokud zůstanou otevřené, tučňáci velice rádi vybíhají z expozice a chodí po zázemí pavilonu. Při úklidu si musíme dávat pozor, aby nás žádný z tučňáků nepokálel, což se mi stává docela často,“ vysvětluje Mezei, který se o tučňáky stará.

 

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025